GOODFIGHT - VÕITLUSSPORDIPORTAAL VÕITJATELE

GoodFight

  • Avaleht
  • Tutvustus
  • Uudised
  • E-pood
  • Reklaam
  • Galeriid
  • Kontakt
  • Tooteid ei ole kassas.
  • Kodu
  • Uudised
  • Uudised
  • Vello Kade kirjutab poksi ajaloost

Uudised

09:47 / Kategooria Uudised
Foto: Shutterstock
Uudised / 22. august 2018

Vello Kade kirjutab poksi ajaloost

Poks kuulub maailma vanimate spordialade hulka. Muinas-Egiptuse hieroglüüfid kujutavad rusikavõitlejaid juba 3500 aastat enne Kristuse sündi. Rusikavõitlust harrastati ka Mesopotaamias, eriti aga paikkonnas, kus praegu asub Etioopia riik. Rusikavõitluse kohta on leitud andmeid Lähis-Aasiast, praeguse Iraagi ja selle pealinna Bagdadi lähistelt. Nendelt aladelt levis poks rusikavõitluse näol aegamööda Kreekasse ja Kreeta saarele, kus paralleelselt härjavõitlusega korraldati noorte meeste rusikavõistlusi. Vana-Kreekas kuulus rusikavõitlus kohustusliku alana noorte meeste ja poiste kasvatusse.

Foto: Shutterstock

Antiik-olümpiamängude kavva võeti poks 23. mängudel 688.a. enne Kristuse sündi ja oli kavas 293.a. peale Kristuse sündi. Algul võisteldi paljaste kätega, rusikatega, hiljem kasutati käte kaitseks aga ka rusikalöögi tugevdamiseks nahkrihmu, sidudes need ümber kämbla ja randme. Hiljem tulid kasutusele ca ühe kilogrammi raskused metallplaadid käerandmel. Võistlus kestis nii kaua, kui üks vastastest oli võitlusvõimetu või alistus. Peagi kadusid metallplaadid kätelt ja 648.a. e. Kristuse sündi (33. mängudel) võeti kavasse ka pankration, mis sisaldas nii poksi kui ka maadluse võtteid.

Vana-Kreekast levis rusikavõitlus Rooma, kus arenes rusikavõitlus, mida nimetati pugilatus´eks. Siit ka nimetus – pugilistid e. rusikavõitlejad. Pugilistide matšid olid vigastusterohked, eriti gladiaatorite turniiride ajal, kui rusikaid tugevdati teravate oradega varustatud “nukkidega” e. cestus´tega. Siit ka nimetus – kasteet, mis on mõeldud tugeva ja ohtliku löögi sooritamiseks. Rahvale sellised vaatemängud, mida Rooma patriitsid korraldasid oma orjade vahel, meeldisid väga.  Võitlus kestis nii kaua, kuni üks vastastest oli pikali maas. Maaslamajat võis lüüa! Võit saavutati, kui vastane oli uimaselt maas või tõstis alistumise märgiks käe üles.

Rooma keiser Theodosius keelas 393.a m.a.j. olümpiamängud kui paganlike uskumuste kandja.

Rooma riigi langusajal hääbus rusikavõitlus peaaegu täiesti. Keskajal oli rusikavõitlus juba unustatud.

Poksi taassünd

Kaasaegse poksi sünnimaaks kujunes Inglismaa, kus peale sünget keskaega 1681.a. mainitakse poksiga tegelemist Protestant Mercury lehes ilmunud esimeses reportaažis poksivõistlusest. 1700. aastal koostab James Figg moodsa poksi määrused, mis lõpetas matši,  kui üks vastastest oli võitlusvõimetu. Lööke sooritati paljaste kätega, raundide arv oli 30-60. Kui poksija kukkus või puudutas maad mingi kehaosaga peale jalgade, siis seda loeti raundiks. Abistajad ehk sekundandid tõstsid “mahalöödu” põlvili või püsti ja üritasid teda ergutada massaažiga ja viskiga!

Moodsa poksi algusaastaks peeti 1719.a., mil James Figg avas Londonis Oxford Streetil vehklemise- ja poksikooli ning kuulutas ennast Inglismaa meistriks.

Poksimist nimetati ka “rusikatega vehklemiseks” ja relvastamata enesekaitseks. Poks oli sellal “moodne enesekaitse kunst”: a modern art of defence.

Esimesed poksimäärused

Teine Inglise härrasmees Jack Broughton oli esimeste poksimääruste autoriks, mis avaldati 17. augustil 1743. Ühtlasi oli ta poksiringi ja  -kinnaste leiutajaks. Tõsi, võistlustel võeti kindad kasutusele märksa hiljem, 19. sajandil, kuid treeningutel kasutati neid käte kaitseks. Broughton kasutas lööke solaari (solar plexus) piirkonda, pidades seda kohta eriti löögitundlikuks.

Šotimaa aristokraat John Sholto Douglas (Queensberry 9. markii) ja Londoni amatöörklubi poksija John Graham Chambers avaldasid määrused, mis sisaldasid 12 reeglit.

  1. avaldati “Queensberry määruste” nime all tuntuks saanud reeglid.
  2. Raundi pikkuseks määrati 3 minutit
  3. Vaheaeg raundide vahel kestis 1 minut
  4. Poksikindad olid kohustuslikud. Pikkade vaidluste lõpuks leiti nüüdsetele kinnastele sarnased, 6-8 untsi raskused kindad.
  5. Keelatud oli maadlemine ja vastase peksmine vastu ringiposte
  6. Abistajad said raundi vaheajal tulla ringi
  7. Poksijad pidid võistluste ajal kandma pehmeid jalanõusid, millel ei tohtinud olla teravaid naelu ega naaste

Queensberry markii teeneks on ka esimeste amatöörpoksi määruste väljatöötamine 1890. aastatel. Nendes oli 11 punkti. Tähtsaim punkt seisnes selles, et raundide arv määrati kolmele.

Poks kaasaegsetel olümpiamängudel

Käesolevate olümpiamängude kavva võeti poks 1904. aastal St. Louisis. Võisteldi kuues kehakaalus ja osavõtjateks olid peamiselt ameeriklased, ka mõni kanadalane. Pronksmedali eest tuli võistelda. Oma kehakaalu võitja sai võistelda ka järgmises kaalus. Nii tuli Oliver Kirk kahekordseks kullavõitjaks.

Kavas oli ka naiste poks demonstratsioonalana.

1924. aasta Pariisi olümpial võis riik viimast korda välja panna igas kaalus kolm poksijat. Eestist võistles Valter Palm. Startis 27 riiki 182 osavõtjaga.

1936. aasta Berliini mängudel oli 32 riiki 242 poksijaga. Eestlane Nikolai Stepulov saavutas hõbemedali ja oli ühtlasi viimaseks eestlaseks, kes olümpiamängudel on osalenud.

2004. ja 2008. aastal oli tallinlane Aleksandr Rubjuk väga lähedal olümpiakoha võitmisele. Ta jõudis mõlemal korral kvalifikatsioonimatšidele, kus paraku pidi vastu võtma kaotuse.

Vello Kade, Eesti Poksiakadeemia asutaja

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

See author's posts

WP Post Author

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

See author's posts

EelmineKümme küsimust, kaks meest ja üks ring! Fightlandil astuvad ringi Ahti Pikkur ja Henri Helemäe
JärgmineHeiki Nabi saavutas Saksamaal 3. koha

Seotud lood

VIDEO! Barbie kaitses WBC tiitlit
Vana vimm: Jorge Masvidal ja Leon Edwards asuvad detsembris võitlema
Viiekordne BJJ maailmameister tegi vabavõitlusdebüüdi Titanis

Liitu uudiskirjaga

Viimased uudised

  • Robert Heleniuse ja Deontay Wilderi kokkulepe on jõudmas lõpusirgele

    Robert Heleniuse ja Deontay Wilderi omavaheline...
  • Lühike pensionipõlv: Tyson Fury plaanib poksiringi naasta

    Raskekaalu maailmameister Tyson Fury naaseb pok...
  • Mike Tyson vihastas Hulu voogedastusplatvormi peale: ära lase ennast petta!

    Poksilegend Mike Tyson on vihane Hulu voogedast...
  • VIDEO! Vaata, kuidas Aleksei Larin trenni teeb

    Aleksei Larin postitab üsna sagedasti sotsiaalm...
  • Profid ei julge juutuuber Jake Pauliga poksida?

    Algselt Youtube`is kuulsaks saanud Jake Paul on...

GOODFIGHT

GoodFight - VÕITLUSSPORDIPORTAAL VÕITJATELE!

Goodnews Communication OÜ
äriregistri number 14911432
Veetorni 4, Tallinn 10119
info@goodfight.ee
5551 7551
www.goodfight.ee

LIITU UUDISKIRJAGA

🤘KOGEMUSLUGU: Kerli Pähkel kiropraktik Priit K 🤘KOGEMUSLUGU: Kerli Pähkel kiropraktik Priit Kõrve juures: juba peale esimest visiiti oli liikumine kergem

Poksimine on kasulik südame-veresoonkonna talitlusele, vaimsele tervisele, vastupidavuse kasvatamisele ning aitab efektiivselt vähendada ka stressi. Kerli Pähkel on tegelenud poksiga juba mitmeid aastaid ning leiab, et poks on parim viis, kuidas ennast kõigest toimuvast välja lülitada. Nüüdseks on ta kogunud aga ka mitmeid vigastusi ja tundis, et on aeg külastada kiropraktikut ... 

🤜Loe GoodFight.ee

@kerlipahkel @priitkorve @kerlivau @monikakuzmina @krva.ee #goodfight #tervis #fight #fightsports
👊Prooviks äkki poksitrenni? Sigrid Kapanen sel 👊Prooviks äkki poksitrenni? Sigrid Kapanen selgitab, mida trenni minnes vaja on

🤜Sigrid Kapanen selgitab täna võitlusspordiportaalis, et esimeste trennide jaoks võiks kindlasti olemas olla käesidemed ning hambakaitsmed – muu varustuse saab pea alati trennist kohapealt laenata. Mingi aeg võiks endale soetada ka kindad ja jalakaitsmed, sest endal on parem oma varustusega olla. Lisaks on meestel soovituslik kubemekaitse kaasas olla.

🤜”Poksitrenn sobib kõigile, kellele meeldib poks ja kes tahab seda õppida. Soovitan kõigil vähemalt 1 või 2 poksitrenni kaasa teha – äkki hakkab meeldima,“ lausub Sigrid ja lisab, et kõigil on alati esimeste trennide ees hirm, kuid tegelikult pole hullu midagi. Tuleb lihtsalt kohale tulla ja kaasa teha. „Arvestada tuleb sellega, et mõtlema ei pea. Kuidas jalad seisavad, keha asend, löögid – kõik hakkavad mingi aeg ise välja tulema.“

🤜Goodfight.ee
@sigrid.kapanen @kondorfightclub @ringotipp #goodfight
👊 Artjom Savitski: poks maandab pingeid ja mõj 👊 Artjom Savitski: poks maandab pingeid ja mõjub vaimselt hästi

💪4 põhjust, miks muusik Artjom Savitski soovitab poksitrenni minna:

🤜”Kuigi trenn on hästi intensiivne ja peaks justkui energiat ära võtma, siis peale seda on veel võimsam tunne sees ja elujanu tuleb tagasi. Oled motiveeritum ja poksimine annab energiat tegutsemiseks,“ sõnab Artjom.
🤜”Poksimine on väga hea trenn kui soovid kaalust alla võtta. Seal on raske viilida ja distsipliin on esimesel kohal. Mingil hetkel sa ei saagi aru, kui palju kaloreid tegelikult põletad,“ räägib muusik.
🤜Artjomi sõnul võiks iga inimene teada põhilisi enesekaitse võtteid, kui keegi peaks teda ründama.
🤜Artjom leiab, et poksitrenniga saab maandada elu ja tööga seotud pingeid. „See on suurepärane stressimaandaja – selleks ei ole vaja alkoholi, vaid suundu hoopis poksitrenni,“ soovitab ta.

🤜Loe eksklusiivset lugu GoodFight.ee!
@artjomsavitski #goodfight #fight #news #fightsports
👊 VIDEO! Vaata Neuschwanderi ja Grentsi The Lea 👊 VIDEO! Vaata Neuschwanderi ja Grentsi The League’i täispikka matši videot

15. aprillil toimus Kalevi spordihallis Eesti võitlusspordi tippsündmus The League, kus ainsas naistematšis astusid vastamisi Astrid Johanna Grents ja Zoe Neuschwander Šveitsist. Grents võitis koos temaga juubeldava publiku silme all matši ühehäälse otsusega. Nüüd saab täispikka videot matšist vaadata ka The League`i ametlikus Youtube`i kanalis.

🤜GoodFight.ee! 
@theleagueestonia @rennokevin @krva.ee @astriiidjohanna @zoenswd @tonyhitrov #goodfight
👊 Naised treenivad Leesmanni käe all! Maarja Õkva: meil kõigil on füüsiliselt raske, aga seda raskust saab treenida talutavamaks

Jõutõstmise maailmameister ja Eesti Raskejõustiku Akadeemia treener Kaido Leesmann on võtnud enda tiiva alla mitmed poksivad naised. Poksija Maarja Õkva selgitab, et jõudis Kaido Leesmanni juurde läbi poksija Astrid Johanna Grentsi. Kuna poisse oli grupis juba palju, siis moodustati tüdrukutega oma grupp.

Maarja sõnul aitasid ühised trennid tal saada kinnitust teadmisele, et ta suudab palju rohkem füüsiliselt teha, kui ta ise ennast tegema suunab. “Samuti annab väike tervislik võistlusmoment trennis motivatsiooni juurde, et rohkem pingutada ja kauem vastu pidada. Raske töö kõrvalt ei puudu ka väike nali, mis muudab ühise füüsilise pingutuse lõbusamaks,” leiab poksija.

Maarja on õppinud ja kinnitust saanud, et vaimne usk ja kindlus enda võimetesse teeb võistlustulle mineku pigem põnevaks kui hirmutavaks ning et me kõik oleme inimesed. “Meil kõigil on füüsiliselt raske, aga seda raskust saab treenida talutavamaks,” sõnab ta.

🤜GoodFight.ee!
@poweracademy_est @krva.ee @maarjaokva @monikakuzmina #goodfight #krva #fight #better #training
👊Poksija Floyd Mayweather: “Ära kunagi nuta. 👊Poksija Floyd Mayweather: “Ära kunagi nuta. Ära kunagi virise. Lihtsalt tee tööd!”

Edukas poksija Floyd Mayweather on öelnud, et kui inimesed näevad kõike seda, mis tal praegu on, siis pole neil õrna aimugi, kust ta tegelikult pärit on ja neil pole aimugi, et tal polnud üles kasvades mitte midagi.
“Et saada parimaks pead sa tegema ületunde. Ära kunagi nuta. Ära kunagi virise. Lihtsalt tee tööd,” on Floyd öelnud.

🤜GoodFight.ee! 

@floydmayweather 
#fight #fightsport #goodfight #betteryou #workhard
👊Anthony Joshua: meie kohus on anda oma järgmi 👊Anthony Joshua: meie kohus on anda oma järgmisele põlvkonnale lootust! 

Maailma raskekaalu meister Anthony Joshua pole mitte ainult silmapaistev poksija, vaid mehel on ka hea süda – ta hoolib endast nõrgematest ja aitab seal, kus saab. “Meie kohus on anda oma järgmisele põlvkonnale lootust. See kõik on armastus ja hea energia,” on Anthony öelnud.

🤜Vaata videot GoodFight.ee!
@anthonyjoshua #goodfight #fight #joshua
👊 Sonja Anderson: inimkeha on võimeline rohkem 👊 Sonja Anderson: inimkeha on võimeline rohkemaks, kui aju meile seda kriisiolukorras „väidab“

Jõutõstmise maailmameister ja Eesti Raskejõustiku Akadeemia treener Kaido Leesmann on võtnud enda tiiva alla mitmed poksivad naised. Sonja Anderson ütleb, et on trennidega nüüd lisaks füüsilisele vormile arendanud ka mentaalset poolt. „Suurel füüsilisel koormusel hakkab üles ütlema psüühika, mis pärsib edasist pingutust. Inimkeha on võimeline rohkemaks, kui aju meile seda kriisiolukorras „väidab“. Pidevalt ennast tagant sundides, vähehaaval piire ületades, hakkad omalegi märkamatult aina rohkem ja rohkem jõudma. Nagu öeldakse, mitte trenn ei ole kergem, sina lihtsalt oled tugevam!“ sõnab ta.

Loe GoodFight.ee!
@poweracademy_est @krva.ee @ssonjaa_a #goodfight
👊 Astrid Johanna Grents baaskursuse õpetamises 👊 Astrid Johanna Grents baaskursuse õpetamisest: õpetada kedagi täiesti nullist on üks ilus teekond!

Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia treener ja poksija Astrid Johanna Grents sõnab, et baaskursuse õpetamine on talle alati väga huvitav väljakutse. ”Õpetada kedagi täiesti nullist ja näha tema arengut, on üks ilus teekond. Seda muidugi eeldusel, kui treenitav on ise ka motiveeritud võtma õpitavat omaks,” räägib ta.

Astrid Johanna ütleb, et tema suurimaks motivatsiooniks baaskursuse õpetamisel on näha inimeste arengut ja õppimise sära silmis. Tema missioon on näidata võitlussporti heast küljest ja tõestada, et see on võrdväärne spordiala teiste spordialadega.

”See ei ole pätisport! Võitlusspordiga tegelevad maailma kõige toredamad ja lahkemad inimesed üldse. Meis ei õhka mingit viha teiste vastu. Vastupidi – võitlussport õpetab sisemist rahu ja endaga ning teiste inimestega läbisaamist ja lugupidamist. Treeningutel ei saa olla kuidagi üleolev oma paarilise vastu, vastasel juhul pole sul kellegagi treenida. Usun, et selline inimeste lugupidamise oskus tuleb kasuks igas eluvaldkonnas!” arvab ta.

🤜GoodFight.ee! 
@krva.ee @astriiidjohanna @eduardvahemets @martisarapuu @kerlivau #goodfight #krva #kevinrennovõitlusspordiakadeemia #fight #fightnews
Jälgi Instagramis

2022 © Kõik õigused kaitstud.

ÜLES
Lehekülje kasutamist jätkates nõustute meie Privaatsuspoliitikaga.
Aktsepteeri
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT