Tanel Kondel käis kaitseväest kodus võitlemas

11. detsember 2020 | Uudised

„Ivar, tee mind uhkeks,” palus Anatoli Antonov 5. detsembril enne Adrenaline’i matši Ivar JukkaTanel Kondel.

Jukka näitaski tugevat tahet ja pakkus esituse, mida ei pea häbenema, kuid kahe kohtuniku otsusel osutus siiski Kondel paremaks. Kolmas otsustas viigi kasuks. Kondel oli saanud puhkusele kaitseväest ja see juhtus olema samal ajal kui Adrenaline. Võistlemisest tundis ta ammu puudust, sest viimane matš oli toimunud veebruaris. „Olen väga tänulik, et sai koroona ajal võtta osa ülikõvast üritusest Adrenaline,” ütleb Kondel.

Tanel Kondel on vahetu ja siiras. Ta tunnistab, et 1. raund oli tõesti Jukka oma. Kondeli plaan oli vaadata algul, kellega on au. Tuli välja, et vastasel on päris hea distantsitunnetus ja high-kick, millega ta Kondeli raundi lõpus pikali viis. „Ta tabas mind vasaku jala löögiga kuklasse, mille järel ma siis mõne sekundi lamades veetsin. Seal ma juba võtsin vastu otsuse, et tuleb taktikat muuta. Õnneks taastusin löögist kiiresti ja täielikult,” räägib Kondel.

„Alates 2. raundist olin tunduvalt agressiivsem, mis ei tähenda kindlasti seda, et ma oleks vihane olnud selle eelmise raundi lõpu peale. Tahtsin näha, kuidas vastane sellisele stiilile vastupanu osutab,” jätkab Kondel. Uus taktika osutus tema silmis edukaks, kuna vastane oli palju rohkem kaitsvas positsioonis ja võttis lööke vastu ning taganes.

3. raundis võttis vastane sisse Kondeli löödud vasaku jala kõhtu ja seetõttu pidi ka natuke põlvili viibima. „Võib öelda küll, et Jukka mind üllatas, sest mul polnud aimugi, kellega on tegu. Õnneks lasin ma üllatusi vastu võtta ainult 1. raundis, ülejäänud raundid üllatasin pigem mina teda,” avab Kondel matši tagapoolt.

Kondel teenib aega Tallinnas sõjaväepolitsei vahipataljonis. Pool on teenitud, kuus kuud on veel. Hiljuti anti talle nooremseersandipagunid ja varsti saab temast drillseersant. Hetkel on Kondel isolatsioonis, nagu enamik sõdureid, ja ringi käiakse maskidega.

„Teenistuse alguse poole oli tõesti võimalus iga päev linnaloale saada. Koroona leviku tõttu on see luksus ära võetud või noh, üldse linnaload. Ma isegi imestasin, et mind ja teisi terveid tulevasi drille lasti nädalaks puhkusele. Naastes tegime muidugi uuesti testi ja oleme isolatsioonis, kuni on kindel, et negatiivsed oleme kõik. Kui isolaatorist välja saame, alustame väljaõppega,” sõnab Kondel.

Väljaõppeajal netis olla ei tohi. Telefoni tohib kasutada ainult siis, kui on vaba aeg või eriluba selle jaoks. Hetkel isolatsioonis on soldatitel enda valida, kui palju aega nad virtuaalmaailmas veedavad.

Trenni saab kaitseväes teha küll, aga mitte nii palju, et jõuaks võistlusvormi. Kehalisetunnid toimuvad kolm või neli korda nädalas ja vabal ajal on võimalik ka jõusaali külastada. Kondel käib vabal ajal pigem koridoris, kus asuvad poksikotid, kindad ja peakaitsmed. Seal on ta teinud poksikotitrenni, löönud lapasid ja väikestviisi poksisparringut kah mõne teise harrastajaga.

„Kahjuks nüüd isolatsiooniajal pole võimalik seal trenni teha. Ainult isolatsioonitoas keharaskusega harjutusi ja teistele lapasid hoida ja neid treenida,” nendib ta.

Eelmine kord isolatsioonis tegi Tanel mõne kaasvõitlejaga ka maadlustrenni. Lükati madratsid kokku ja võeti linad ära. „Füüsiline vorm on eelmise aastaga võrreldes kõvasti langenud, aga vaimselt olen kindlasti tugevamaks saanud. Rännakud ja metsas elamine on mind kindlasti vaimselt tugevamaks muutnud. Kui näen pealt, kuidas väikesed noored naised teevad pikki ja raskeid rännakuid ära, siis mõistan, et tahtejõud ja vastupidavus tuleb peast, sest leidub füüsiliselt tugevamaid mehi, kes annavad alla. Ehk kui sul on mindset tugev, võid jagu saada palju suurematest ja tugevamatest,” lausub Kondel.

Kaalu polnud tal Adrenaline’i jaoks vaja võtta. Tavaliselt võistleb Tanel kaalus kuni 81 kilo, maksimaalselt 86, kaitseväes on aga juurde võtnud ja kaalub 90-91 kilo. Selle põhjal võib öelda, et kaitseväes nälga ei sure. „Süüa saab korralikult, kui sa muidugi mingi pirtsperse pole,” teatab Kondel. Eile õhtul olid söögiks näiteks makaronid veiselihaga, kurgi-tomatisalat ja pannkoogid moosiga.

Kaalutõusu mõjutab kindlasti ka vähenenud aktiivsus. Tsiviilelus tegi Kondel trenni mitu korda päevas ja ainult laupäev oli täiesti vaba. Tavaliselt on tal nurgas Marko Kivisild, kuid seekord nad koos trenni ei teinud. Kondel tegi ühe sparringu ja see oli põhimõtteliselt kõik.

Kolmapäeval ja reedel käis ta veel kiropraktiku juures, et saaks oma vigastustest lahti, keha füüsiliselt paremasse seisundisse. Taneli selg on valutanud kaitseväe lõpurännakust saadik ehk ligi kolm nädalat. „Kondiväänaja arvas, et mul on alaseljas diskide vahel mingi väike lihas katki. Ehk siis parema kehapoolega löökide sooritamine oli valus. Lisaks veel põiklemised ja sukeldumised tegid valu,” avaldab Kondel.

Enne lahingut (ringis) määris ta Capsicami peale ja võitluse ajal, kui adrenaliin (Adrenaline) möllas, ei tundnudki valu. Peale matši jahtus ta maha ja siis hakkas valu tunda andma korralikult.

Kristian Tuisk ütles veebruaris The League’il, et Kondel hakkas liiga vara profimatše tegema. Good Fight rahustab, et Tuisk ilmselt lihtsalt kordas seda, mida oli sel ajal Taneli kohta lugenud, aga mäletate, mida me ütlesime selle kohta, et Tanel Kondel on vahetu ja siiras? „Osaliselt on tal õigus, et ma polnud The League’i fight’iks täielikult valmis,” tunnistab Tanel. „Võitlesin nädal enne suure l-iga Liigat Eesti meistrivõistlustel ja sain tulise lahingu käigus korralikult viga. Ma polnud taastunud vaimselt ega füüsiliselt eelmisest kaotusest.”

„Tulevikus tahan kindlasti veel pro fight’e teha ja neid korraliku ettevalmistuse pealt. Kaitseväes me saame hakkama kõigi ilmastikuoludega, vaja on ainult õigeid riideid. Kui on piisav ettevalmistusaeg, siis saab anda endast 100%, olgu tuisk või torm,” muigab Kondel.

Veebruaris võitles Tanel ka muay thai liigas, vastaseks sitke Richard Kuklane. „Tol ajal oli ka tema ajateenistuses, nii et ma ei imesta, miks ta visa hingega oli,” naerab Kondel. „Kuklase kohta ma ei uurinud väga midagi. Ivar Jukka kohta ma ka ei teadnud peale klubi ja kaalu midagi. Guugeldasin küll, aga leida polnud miskit.”

Viljandis on huvitavaid ja potentsiaalseid profifighter’eid küll, leiab Kondel. „Anmar Knuut on hetkel vist jah klubi põhipingutus ja fookus. Olen temaga koos koroona ajal trenni teinud, kui saalid kinni olid. Tahtmist tal on, see on kindel, ja arenguruumi on ka palju. Mis tõttu me temast ka tulevikus kuuleme. Viimane fight näitas seda, et ta hakkab asjale pihta saame juba. Viljandi kõige tugevam ja põnevam naisvõitleja on Sigrid Kapanen, aga no seda te teate isegi ilmselt.”

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel