Andra Aho. Foto: KRVA

Tai poksi treener Andra Aho annab nõu, kuidas pärast pausi taas trennidega alustada

05. september 2022 | KRVA, Trennid, Uudised

Treener Andra Aho on Tai poksiga tegelenud 2011. aastast ning treener olnud 2016. aastast. Tema sportlike saavutuste nimekiri on muljetavaldav: ISKA Euroopa Meister taipoksis 2014, WAK-1F Euroopa Meister 2014, Eesti Meister Kikkpoksis 2015, IFMA Royal World Cup hõbemedal, Baltic Muay Thai Open 2017 kuldmedal, FISU taipoksi üliõpilaste Maailmameister 2018. Tema sõnul on poks huvitav ala, millega tegeleda. Poksisaalis saab unustada oma igapäevamured, olla kohal ja keskenduda vaid praegusele hetkele – see muudab poksi meditatiivseks spordialaks. Poks aitab ka saada oma kehaga kontakti ning õppida usaldama ennast ja oma vaistu. Muidugi on tegu ka hea trenniga, mis läbi uute oskuste omandamise ja keha vormimise aitab tõsta enesekindlust ning usku endasse ja oma võimetesse.

Andra Aho. Foto: KRVA

Pärast sportlasekarjääri on treeneriks hakkamine loomulik samm

Andral tekkisid esimesed mõtted treeneriks saada juba põhikoolis, kui käis enne Tai poksiga alustamist BodyCombati trennides, kus teda treener inspireeris, et treeneriamet võiks tallegi meeldida.

Kuid päriselt trennide andmise juurde jõudis ta 2016. aastal ja seda olude sunnil, kui ühelgi treeneril polnud võimalik ühe grupi trenni asendada, mille treeneril olid järgmisel päeval võistlused. Sealt see vaikselt alguse sai. „Ma arvan, et see on asjade loomulik kulg pärast sportlase karjääri õpetada ka teistele seda, mille tegemist ise naudid,“ ütleb ta.

Küll aga oli Andra tükk aega treeneritööst eemal. Ta selgitab, et pärast ülikooli lõpetamist ta elas 1,5 aastat Jõhvis ja töötas Viru Vanglas instruktori ametikohal – õpetas ametnikele enesekaitset ja erivahendite ja teenistusrelvade kasutamist.

Viru Vanglas töötades avastas Andra enda jaoks Crossfiti. Ta räägib, et Tartust käis kaks korda nädalas treener Viru Vanglas trenne läbi viimas. Sel ajal ta tegeleski peamiselt Crossfiti ja jõusaaliga, juurde tegi Tai poksi nii palju kui ise kolleege õpetas ja nendega koos trenne tegi. Crossfiti trennidest sai ta palju häid teadmisi ja oskusi juurde just jõutõstmise valdkonnas, millega ta polnud varem sellisel kujul kokku puutunud. „Mul on väga hea meel, et sain selliste kogemuste ja teadmiste võrra rikkamaks,“ ütleb ta.

Treeneriameti juures armastab Andra kõige enam rõõmsaid ja rahulolevaid kliente. „Tean, kui mõnus tunne on pärast head trenni ja loodan seda ka ise alati edasi anda. Naudin ka väga enda arendamist ja uute teadmiste omandamist spordivaldkonnas ja ka teistelt treeneritelt õppimist, sest kõik on erinevad ja kõigilt on midagi õppida,“ räägib ta.

Kõige keerulisem on teha esimene samm

Trennidega kipub paljudel inimestel olema nii, et elu tuleb vahele ja treeningud katkestatakse, et siis hiljem uuesti alustada. Andra tõdeb, et muidugi on ka temal mõni perioode, kus on raskem trenni minna – see kõik sõltub üldisest energiatasemest või kasvõi sellest, kui hästi ta öösel maganud on.

„Kui on olnud pikem paus või vähemate treeningutega nädalad, siis eks ikka uuesti sama intensiivselt trenni teha kui varem on raskem ja kehal läheb aega, et harjuda. Kuid kui sellest raskemast perioodist läbi minna ja leida taas rutiin, siis keha kohaneb ja ka üleüldiselt on lihtsam jälle trenni teha,“ arvab ta.

Anda ütleb, et kõige keerulisem on kindlasti teha esimene samm ja ennast diivanilt üles ajada. Kui paned trenniriided selga ja koti kokku, siis juba on natuke lihtsam uksest välja astuda!

Kui rääkida uuesti alustamisest, siis keeruline võib tema sõnul olla ka see, et ollakse harjunud teatud koormusel treenima ja sellist koormus hästi taluma, kuid siis järsku ei jaksagi sellisel kujul enam treenida ja väsitakse kiiremini. Siinkohal tulebki endale teadvustada, et on olnud paus, kehal läheb kohanemiseks aega ja see on täiesti normaalne protsess. Tuleb anda endale aega ning olla kannatlik ja järjepidev, kõik saab tagasi treenida ja keha mäletab, mida on kord omandanud, tuleb anda aega see meelde tuletada.

Kui ei jaksa enam trenni teha, siis tuleb teha väike paus ja lasta endal puhata

Vahel võib tekkida tunne, et trenni teha enam ei jaksa. Andra soovitab mõelda läbi, miks enam trenni teha ei jaksa. Kas on koormus liiga suur või trennid liiga sageli, või on eraelus toimumas suuremad muutused, pole olnud uni piisav või on valitud spordiala hoopis ära tüüdanud – põhjuseid on mitmeid ja need peaks endale läbi mõtlema ning püüdma elu tasakaalu seada, et leiaks aega ja energiat endale oluliste asjadega tegelemiseks. Variant on ka vahetada ajutiselt spordiala ja tegeleda vahelduseks millegi muuga, mis sel ajahetkel rohkem kõnetab. Kuid ei tohi unustada ka puhata ja piisavalt magada, mis on kõige alus.

Vormi hoidmiseks soovitab ta ennast siiski liigutada, kasvõi käia jalutamas, rattaga sõitmas, teha regulaarselt kodus lihtsamaid keharaskusega harjutusi 10-15 minutit päevas. Paus võib, aga ei pea seisnema puhtalt diivanil vedelemises. Kui eesmärk on vormi säilitada, siis mingit sorti liikumist võiks päeva jooksul siiski harrastada. Samuti ei tohi unustada toituda korralikult ja mitte süüa liialt palju töödeldud ja ebatervislikke toite, mis kindlasti kiirendavad vormi kadumist.

Andra nõuandeid, kuidas pärast pausi treeninguid uuesti alustada

  • Pane trenniriided selga ja kott kokku – juba on esimene samm trenni mineku poole tehtud!
  • Leia mõni huvitav spordiala, mida proovida ja mine rühmatrenni, sest koos on kergem.
  • Tekita rutiin trennis käia ja ole järjepidev.
  • Võta eratreener.
  • Teadvusta, et ka pärast rasket päeva aitab trenn stressi maandada ning vaimset tervist tasakaalus hoida.
  • Ära mõtle üle ja lihtsalt mine trenni!
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel