Foto: Shutterstock

Tai poksi ajalugu

29. juuli 2019 | Uudised

Erinevates riikides tuntakse muay thai’d erinevate nimedega: Kambodžas pradal serey, Malaisias tomoi, Laoses muay lao, Myanmaris lethwei, Taimaa sõjaväes kasutatakse aga muudetud tai poksi nimega lerdrit.

Muay thai esivanemaks peetakse muay boran`i („vana poks”). See oli vorm relvadeta võitlusest, mida kasutasid siiami sõdurid koos relvapõhise stiiliga krabi krabong. Muay boran’is oli tähtsaim anda lööke, mis oli iseloomulik ainult Taile ja lähiümbrusele. Kunagi jagunes muay boran järgnevalt:

*muay korat – (kirdes) kõige tähtsamaks osaks võitluses peeti tugevust. Kasutati tehnikat throwing buffalo punch, mille eesmärk oli võita härg ühe löögiga.

*muay lopburi – (kesk) kõige tähtsamaks peeti liikumist.

*muay chaiya – (lõunas) kõige tähtsamaks peeti asendit ja kaitset (ka küünarnukke ja põlvi).

*muay pra nakorn – (põhjas) kõige tähtsamaks peeti kiirust, eriti löögikiirust. Tänu kiirusele kutsuti seda ka ling lom („tuuline ahv“) .

Muay thai harjutamist hoidsid hiljem üleval budistlikud mungad, kes olid kõigi võitluskunstide nii praktilise kui ka psühholoogilise poole õpetajad. Kuna iga Tai mees oli sunnitud eluajal olema vähemalt korra munk, siis kasvas tai poksi populaarsus ka lihtinimeste seas. Oli lause “igaüks, kes tahab olla väärt inimene, peab tai poksi harjutama”.

Muay thai arenes võitlusest, mida kasutati sõjategevuses, kuid siis hakati võistlema ka publiku ees. Võistlusi peeti ka meelelahutuseks kuningale. Parimad võitlejad said kutse tulla elama kuninga paleesse ning õpetada võitlemist personalile, sõduritele, printsidele ja kuninga turvameestele. Sellist kuninglikku võitlust kutsuti muay luang.

Hiljem hakkasid paljakäsi võidelnud sportlased ümber käte ja küünarnukkide siduma köisi. Sellist matši, kus neid kasutati, nimetati muay kaad chuek`iks.

Muay thai arenes väga jõudsalt 1868. aastal troonile tulnud Rama V valitsusaja jooksul. Seda peetakse muay thai kuldajaks. Tervel maal valitses rahu. Muay thai toimis psühholoogiliste harjutustena, enesekaitsena, lõõgastusena ja isiklike saavutustena.

Pärast ühe võitleja surma ringis kehtestas Rama VII muay thai reeglid, milles oli ka öeldud, et võitleja peab kandma kaasaegsemaid kindaid ja jalgade ümber puuvillaseid katteid. Umbes sel ajal, 1920. aastatel võeti kasutusele nimetus muay thai.

Üks olulisemaid traditsioone muay thai’s on wai kru ehk austus õpetajate, vanemate ees. Enne ringi astumist paluti vaimudelt luba. Ka tänapäeval peavad võitlejad sooritama teatud rituaale. Mõni põlvitab enne ringi minemist, mõni käib ringinöörid läbi. Ringi sisenedes minnakse ringi keskele ja avaldatakse kummardusega austust kõigisse nelja suunda (pealtvaatajatele). Seejärel suundub võitleja oma nurka, kus tal eemaldatakse mongkon (spetsiaalne peavõru). Võitleja seisab nurgas, langetab pea ja paneb käed rinnale.

Eestis juhib tai poksi 2007. aastal asutatud Eesti Muay Thai Föderatsioon.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel