Stiven Aas: tehtud on palju tööd / много проделанной работы

05. oktoober 2021 | Uudised

Stiven Aas on praegu Eesti parim meespoksija. Seda kinnitab suvine pilt auhinnaga. Ta jõudis Eesti poksijatest kõige kaugemale Tokyo olümpiatsüklis.

Nädalavahetusel peetud Eesti meistrivõistlustel lisandus järjekordne meistrikuld, seekord võiduga Kristian Tuisu üle. Aas on vahepeal proovinud ka kaalu kuni 91 kilo, seekord vormistas tavapärases poolraskekaalus.

Millised olid mõtted enne matši, matši ajal ja nüüd?
Ma teadsin, et Kristian on ebameeldiv vastane. Ta on muidugi rohkem kikkpoksija. Klassikalises poksis töötatakse rohkem jalgadega, on rohkem liigutusi, rohkem võimalusi. Ka mina mõtlesin matši ajal sellest, et oleks vaja rohkem jalgu liigutada, sundida end rohkemaks, aga kahjuks ei läinud mitte kõik soovitult. Pärast matši arutasime vigu ja edasist tööd. Asume valmistuma uuteks võistlusteks.

Milline Eesti meistri tiitel tuli kõige raskemalt?
Kui ma ei eksi, siis 2018. aastal, kui kohtusin poolfinaalis Aleksei Šeršunoviga, kellega olin selleks ajaks poksinud juba 10-11 korda. Sel ajal poksisin veel alla 19-aastaste seas. Raskelt tuli sellepärast, et nad valmistusid minu jaoks ja teadsime teineteist nii hästi, et pidin igas kohtumises improviseerima.

Keda te kiidaks veel Järve Boxingust nendel võistlustel?
Tahaks kiita kõiki meeskonnas. Kõik on tublid, palju on tehtud tööd. Tahaks tänada treenereid: Vladimir Leonidovitš Zažoginit, Sergei Tšaškinit ja Nikolai Tšaškinit.

Mida olümpiamängudest arvasite?
Oleks tahtnud neil muidugi osaleda.

Mida eelmise olümpia skandaalist arvate? Good Fight kirjutas juba aastaid tagasi, et kohtunikud tegid sohki, aga nüüd räägitakse, et hõbemedalist Joe Joyce võib saada Tony Yoka kulla. Kumb on parem, Yoka või Joyce?
Mulle meeldib Yoka. Ei oskagi öelda, miks. Stiil tundub huvitav. 😅

AIBA suurendas kaalukategooriate arvu. On seda vaja või võrdub see profimaailmaga, kus tehakse uusi kategooriaid?
Mu arvates tehti sellepärast, et on väga palju neid, kes tahavad end tõestada.

Teame, et teile meeldivad Lomatšenko, Ussik, Roy Jones. Mida arvasite matšidest Lomatšenko – Lopez, Jones – Tyson, Ussik – Chisora?
Mul oli väga kahju, et Lomatšenko kaotas, aga ta näitas iseloomu, sest poksis haige õlaga.
Jonesi ja Tysoni kohtumine korraldati hype’i pärast, kuid nad näitasid, et neid ei nimetata asjata legendideks. Oma vanuse kohta näitasid nad head poksi. Mul selles matšis favoriiti polnud, tahtsin lihtsalt vaadata head poksi.
Mul on väga hea meel, et Ussik võitis. Ta on täielik fenomen, et suudab üliraskekaalus niimoodi jalgadel liikuda. Arvan, et võtab Tyson Fury käest WBC vöö ka ära. Väga pean lugu temast.

Kes on ajaloo parim poksija, kui jätta välja oma lemmikud ja arvestada fakte? Ei saa ju olla Ali, kui tal on kaotusi. Kuidas tundub, kas Mayweather keeldus ka mõne poksijaga poksimast?
Ausalt öeldes on profipoks üks suur äri. Ma ise ilmselt ei oska hinnata, kuna pole mingitesse kõrgustesse veel tõusnud. Mayweather on muidugi hea ärimees. Mõni muidugi arvab, et mõnest ta keeldus, aga teisalt ei kaotanud ta ühtegi profimatši. See kõik on show business, väga keeruline ja räpane.

Mida arvate sellest, et 22-aastane Kamanin kandideerib valimistel? 
Arvan, et Paša on tubli. Soovin talle valimistel edu. Noori mõistavad ainult noored.

Kuidas te sellise nime saite? Isa on teil ilmselt eestlane? Oleks õige kirjapilt eesti keeles Steven või ikkagi Stiven?
Isa ja ema on mõlemad venelased. Isa isa oli puhas eestlane. Seda liini pidi pole me ka kaugel maadluse kahekordsest maailmameistrist Georg Lurichist. Õige kirjapilt on Stiven.

О чем думали перед финалом, во время матча и сейчас? Кристиан боксер или нет?
Я знал, что Кристьян очень неудобный соперник.
Во время матча я думал, что надо больше двигаться на ногах, вызывать на себя, но к сожалению не все получалось так, как хотелось.
После матча обсудили ошибки, дальнейшую работу и будем готовиться к новым стартам.
Кристьян скорее всего больше кикбоксер, в классическом боксе все таки работают больше на ногах, больше передвижений, больше вызовов.

Какой титул чемпиона Эстонии дался труднее всего?
Если я не ошибаюсь, то самый тяжелый титул мне дался в 2018 году. Я встретился в полуфинале с Алексеем Шершуновым, на тот момент мы с ним боксировали уже 10-11 раз. На тот момент я боксировал еще по молодежи (U19). Тяжело дался, потому что они готовились под меня, и мы друг друга настолько хорошо знали, что каждый мой бой был сплошной импровизацией.

Кого еще бы похвалили из Järve Boxing на этих соревнованиях?
Похвалил бы каждого из моей команды, они все больше молодцы, много проделанной работы. Хотел бы поблагодарить тренеров: Зажогина Владимира Леонидовича, Сергея Чашкина и Николая Чашкина.

Что вы думали об Олимпийских играх?
Безусловно хотел попасть на них.

Что думали о предыдущем олимпийском скандале? Кто лучше, Тони Йока или Джо Джойс?
Мне нравится Йока; манера бокса мне кажется интересная. 😅

AIBA увеличила количество весовых категорий. Это необходимо или это равноценно профессиональному миру?
Увеличили весовые, мне кажется, потому что очень много народу, которые хотят себя проявить.

Мы знаем, что вам нравятся Ломаченко, Усик, Рой Джонс. Что вы думали о матчах Ломаченко – Лопес, Джонс – Тайсон, Усик – Чисора?
Ломаченко – Лопес: я был очень расстроен, что проиграл Ломаченко, но с другой стороны, он показал свой характер, так как он боксировал с разорваным плечом.
Тайсон – Джонс: я думаю это было исключительно ради хайпа, но в то же время они показали, что не просто так называли их Легендами. Для их возраста, они показали хороший бокс. В этом бою не было для меня фаворита, просто хотел посмотреть хороший бокс.
Усик – Чисора: очень рад был, что Усик выиграл; это феномен бокса, супер-тяжеловес да чтоб так работал на ногах, думаю пояс WBC у Тайсона Фьюри он тоже заберет, огромное уважение к нему.

Кто является лучшим боксером в истории, если исключить своих фаворитов и принять во внимание факты? Не может быть Али, если он проиграл. Мэйвезер отказался боксировать с некоторыми боксерами? 
Честно сказать, профессиональный бокс, это огромный бизнес. Сам я не могу наверное судить, кто является лучшим в истории, так как еще сам не добился каких то высот. Мэйвезер хороший бизнесмен, кто-то говорит что да, мол он отказывался боксировать, но с другой стороны он не проиграл в профессионалах. Это шоу-бизнес, это все очень сложно и грязно.

Что думаете о Каманине (22 года) на местных выборах? 
Думаю, что Паша молодец, желаю ему удачи на местных выборах. Думаю, никто другой молодёжь лучше не поймет, как сама молодёжь.

Как получили это имя? Ваш отец, наверное, эстонец? Как это настоящее имя будет на эстонском языке, Steven или Stiven?
У меня Мама и Папа русские. По папиной линии, его отец, был чистым эстонцем. С той же стороны, не совсем далекие корни идут от Георга Луриха (эстонского двукратного чемпиона мира по французской борьбе). Имя правильно пишется Stiven.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel