Semjon Kamanin poksib 12. detsembril Keilas Fightlandil Markko Moisariga.
Kamanin oli tänavustel Eesti meistrivõistlustel kahtlemata suurima tähelepanuga poksija. Kergekaalus esmakordselt täiskasvanute seas poksinud Kamanin lükkas kõrvale kõik kahtlused ja tõestas ülivõimsalt, et temale pandud lootused polnud tühjad – poksivendade Kamaninite keskmine kasvandik alistas finaalis ülikogenud, varasemalt korduvalt poodiumile jõudnud Stanislav Perfilovi juba 2. raundis ja pälvis karjääri esimese kuldmedali.
Semjon kordas sellega vanema venna Pavel Kamanini paari aasta tagust saavutust, kui viimane täpselt samal moel noorteklassist täiskasvanute sekka tulles koheselt trooni haaras. Pavel ei loovutanud kergekeskkaalu esinumbri kohta ka sel korral, alistades finaalis kohtunike ühehäälse otsusega Semjon Karhanini. Semjon Kamanin oli Karhanini alistanud tänavu Tallinna meistrivõistluste finaalis.
Semjon kuulub Ida-Virumaa tuntuimasse poksiperekonda. Isa Vassili Kamanin on üks riigi paremaid poksikohtunikke. Noorte vanuseklassides teeb ilma pere noorim vend Fjodor.
Märtsis Londonis Tokyo olümpia kvalifikatsiooniturniiril Pavel ja Semjon kaotasid, augustis alistas Semjon aga Riias üritusel LNK Fight Night profimatšis lätlase Viktors Kogajsi kohtunike häältega. Semjon oli teinud võiduka debüüdi profiringis juba mullu 18-aastaselt Narvas kodupubliku ees.
Septembris kaotas Semjon Vilniuses Evaldas Petrauskasele. „Oli, mis oli. Aasta lõpuni on veel hunnik matše. Teen tööd vigade kallal ja naasen veel tugevamana,” kommenteeris Semjon.
„Semjon, sa oled parim! Näitasid tõelist poksiklassikat rahvusvahelise klassiga meistersportlase vastu, kes on võitnud noorteolümpia ja saanud medali olümpiamängudelt. Sul on kõik veel ees,” ütles Eesti noortekoondise treener Jevgeni Golovatš.
Kaks nädalat tagasi Algirdas Šocikase mälestusturniiril Leedus sai Semjon 3. koha, vastasteks nappides split decision matšides kohalik Modestas Zmuidina ja tšehh Petr Novak.
Mis mulje teil Markko Moisarist on jäänud poksijana?
Markko Moisar on hea võitleja. Aga poksijana pole ta mulle muljet jätnud. Mul pole temalt midagi õppida.
Miks läksite nii noorelt profiks?
Ma olen ammu tahtnud saada professionaaliks. 18-aastasena pakuti mulle matši Narvas ja nõustusin kohe. Mulle sobib profipoks. Olen end alati näinud profipoksijana.
Kuivõrd palju rohkem teeniksite, kui õrritaksite sotsiaalmeedias vastaseid?
Arvan, et mitte eriti. Ma isegi ei mõista eriti, kuidas on teenistus seotud vastaste mustamisega sotsmeedias. Teenistus sõltub sellest, kuidas poksija liigub edetabelis ja kui suurt huvi ta pakub rahvale. Rahvale võib meeldida ka vastaseid mustamata. Minu dialoog vastasega toimub ringis. See pole kindlasti sõnasõda.
Miks olete nii proff kui ka amatöör?
Tahtsin minna profiks, kui jõuan teatud kõrgustesse amatööride seas, kuid mind sooviti profiks palju varem. Sellepärast võistlengi siin ja seal. Tahan saavutada amatööride seas teatud taseme ja siis hakkan täiskohaga profiks.
Oli matš Petrauskasega profi- või amatöörmatš?
Hea küsimus. Reeglid olid kahtlemata proffide omad, kuid see oli näidismatš. Mõlemad riskisime profikarjääri alguses. Kumbki ei soovinud võidurida rikkuda. Seetõttu pole matši ka Boxrecis.
Kirjeldage matši Kogajsiga.
Ta muutus vastumeelseks juba enne esimest kella. Kaalumisel oli ta 2 kilo üle. Minu arvates on see täielik nurjatus arvestades seda, et mina tema pärast liikusin teise kaalu. See rikkus mul tuju täiesti ära. Kohe tekkis aga soov teda selle eest õpetada, mis järgmisel päeval ka aset leidis. Avaraundis suutis ta oma suuremat kaalu ja mõõtmeid veel kuidagi kasutada, kuid minu jalgadetöö ja hea kaitse nullisid selle. 2. ja 3. raund möödusid minu dikteerimisel; paar ilusat petet ja head tabamust avaldasid talle suurt mõju. Terve 4. raundi kontrollisin juba täielikult olukorda ringis.
Mis muljed on Londonist ja Milan Fodorist? Vaatate kadedusega eestlasi, kes kogu aeg Inglismaal poksivad (Sergei Tassimov jt)?
Minu esimesed suured võistlused täiskasvanute seas ja kohe OM-i kvalifikatsioon. Moraalselt kahtlemata raske, kuid olin kindel, et saan hakkama ja esindan meie maad olümpiamängudel Tokyos. Minu vastaseks esimeses matšis osutus Ungari esindaja. Vale taktika andis tunda. Kui 1. raundi veel võitsin, siis 2. ja 3. raundis poksisin kõigest konkurentsivõimeliselt ja andsin tasapisi matši käest. Midagi polnud teha. Lõpus küll üritasin ja isegi õnnestus. Kohtunikele sellest ei piisanud. Pilti lõhkus ka minu murtud nina. Sellest hoolimata arvestasin kohtunike otsust oodates enda võiduga jagatud otsusega. Kahjuks siiski kaotasin ja vaidlema ei hakka.
Sergei Tassimovi ei teadnud, aga nüüd sain teada. Ega siin midagi kadestada pole, kui 95 kohtumisest on 12 võitu. Sergei lihtsalt teenib raha. See pole enam sport. Sellised võitlejad rikuvad professionaalset poksi.
Kui kergelt või raskelt tuli Eesti meistri tiitel tänavu?
Võrdlemisi kergelt. Mul vedas – tahtsin pidada võimalikult palju matše ja sain neid pidada kolm. Esimese (Martin Stihharev) lõpetasin 2. raundis. Poolfinaalis võitsin 4:1. Finaali võitsin nokaudiga. Keegi ütles, et vastane oleks suutnud jätkata. Teate, minagi soovin, et ta oleks jätkanud, et teda taas põrandale saata.
Kuidas te iseloomustaks oma treenereid?
Vassili Panov on mulle vanaisa eest. Tema kasvatas minus võitlusvaimu. Tänu temale armusin poksi. Ta on minusse ja vendadesse väga palju investeerinud. Tõeline oma ala asjatundja. Ma ei tea, millisel praegusel treeneril oleks nii palju Eesti meistreid. Need pole mitte ainult Eesti meistrid, vaid kõrgetasemelised poksijad, nii et klubisisest konkurentsi Narva PSK-s jätkub.
Milline teil sobiv kaal on? Olete võidelnud erinevates kaaludes.
63-64, kuid see ei sega tõusmast 69 kilo peale, et võita vend Paveli vastaseid.
Mida vendadele kingite tavaliselt sünnipäevaks?
Igasuguseid asju, aga võin rääkida huvitava loo sellest, kuidas seisin lapsepõlves oma sünnipäeval Pašaga ringis ainult tänu sellele, et meie vanusevahe kahanes kahelt aastalt ühele. See periood kestab ainult paar päeva, sest minu sünnipäev on 6. veebruaril, temal aga 9. veebruaril. Selle sparringu eesmärk oli kontrollida, kas ma olen tugevamaks muutunud, kui olen aasta vanem ja meie vanusevahe on minimaalne. 😁
Miks Lopez võitis Lomatšenkot?
Ta tegi oma töö ära. Selgelt oli tema päev, mida ei saa öelda Lomatšenko kohta. Väga kummaline taktika Lomatšenkolt, nagu olnuks tal vigastus, millest nüüd ka räägitakse. Aga võib-olla saabuski palju nooremate ja näljasemate aeg, nagu seda on Lopez.
Mida arvate WBC plaanist teha uus kategooria?
Midagi ei arva. Ma arvan, et pole minu asi arutada kaalukategooriaid. Minu töö on poksimine. Pole oluline, millised kategooriad tulevad.
Jalgpall meeldib endiselt? Krassava meeldib? Meile meeldib.
Jalgpall meeldib. Lemmikmäng. Krassavasse suhtun neutraalselt.
Nurmagomedovi viimast matši vaatasite? Mida arvate, kas loobus igaveseks?
Vaatasin, aga ausalt öelda olin Gaethje poolt. Habib siiski väga meeldis selles matšis. See oli täielik domineerimine esimestest minutitest peale. Väga peen töö. Arvasin, et teeb 30-0 ja siis läheb, aga paistab, et juba läheb. Ta pole selline, kes sõnu tuulde loobib.
Claressa Shields vs Amanda Nunes – kes võidab ja miks?
Arvan, et Claressa, sest ta tunnetab hästi distantsi, oskab hästi keha kasutada ning lööb tugevalt ja täpselt.
Какое впечатление произвел на вас Мarkko Мoisar как боксер?
Марко Мойсар хороший боец. Но как боксёр он меня не впечатлил. Мне нечему поучиться у него.
Почему вы стали профессионалом в таком молодом возрасте?
Я давно хотел стать профессионалом. И в 18 лет мне предложили бой в Нарве. Я сразу согласился. Мне подходит профессиональный бокс, я всегда видел себя как профи боксёра.
Насколько больше вы заработали бы, если бы дразнили своих соперников в социальных сетях?
Думаю, ни сколько. Я даже не особо понимаю, как связан заработок и трешток в сторону оппонента в соцсетях. Заработок зависит, на сколько боксёр продвинут в рейтинге и на сколько он интересен публике. Публике можно понравиться и не применяя трешток. Мой диалог с оппонентом идёт в ринге. Это точно не словесная война.
Почему вы одновременно профессионал и любитель?
Я хотел перейти в профи, когда добьюсь определённых высот в любителях. Но спрос на меня в профи начался гораздо раньше. Поэтому я выступаю там и там. Я хочу добиться определённых высот в любителях, тогда полностью перейду в профессионалы.
Был ли матч с Петраускасом профессиональным или любительским?
Хороший вопрос. Безусловно это были правила профессионального бокса. Но это была дружеская встреча. Мы оба шли на риск вначале наших профессиональных карьер. Никто не хотел терять ноль в графе с поражениями. Поэтому матч не пошёл в Boxrec.
Опишите матч с Когайсом.
Моё противостояние с ним началось намного раньше первого гонга. В день взвешивания он перевесил на 2 кг. Я считаю, это полная наглость. Учитывая тот факт, что я и так поднялся на весовую выше для встречи с ним. Меня это очень смутило. Но тут же и появилось желание проучить его за это. Что и произошло на следующий день. В первым раунде он ещё как-то пользовался своим преимуществом в весе и габаритах, но моя работа на ногах и хорошая защита измотали его за первый раунд. 2-3 раунд прошли под мою диктовку, пару красивых финтов и хороших попаданий очень сказались на нём. Весь 4 раунд я уже полностью контролировал ситуацию в ринге.
Каковы ваши впечатления от Лондона и Фодора? Вы завидуете эстонцам, которые все время боксируют в Англии (Сергей Тасимов и другие)?
Мои первые большие соревнования в взрослой группе и сразу отбор на ОИ. Морально тяжело конечно. Но я был уверен в том, что я отбирусь и представлю нашу страну на Олимпийских играх в Токио. Мой соперник в первом бою оказался боец представляющий Венгрию. Не правильная тактика на бой дала о себе знать. Если первый раунд я ещё выиграл, то 2-3 я просто был конкурентно способным и потихоньку отдавал бой, и ничего с этим не мог поделать. Хоть я и пытался забрать концовки, что у меня кстати получалось. Для судей это было мало. Также картину испортил мой разбитый нос. Но все равно когда подходили к судье на оглашение вердикта, я рассчитывал на свою победу раздельным решением. Но увы я все таки проиграл, и не оспариваю этот факт.
Не знал про Сергея Тасимова, но благодаря вам я ознакомился с его боями. Честно не вижу, чему тут можно завидовать бойцу, который имеет в 95 боях 12 побед. Сергей просто зарабатывает деньги. Это уже не спорт. Такие бойцы очень портят профессиональный бокс.
Насколько легко или сложно было в этом году стать чемпионом Эстонии?
Довольно легко. Мне повезло – я хотел провести как можно больше боёв. И я попал на 3 боя. Первый бой я закончил досрочно во втором раунде. В полуфинале выиграл по решению судей 4:1. В финале выиграл нокаутом во втором раунде. Кто-то говорит, что мой оппонент мог продолжать бой. Знаете, я бы тоже хотел, чтобы он продолжил, чтобы снова отправить его на настил ринга.
Как бы вы описали своих тренеров?
Мой тренер Василий Панов для меня как родной дедушка. Он воспитал во мне бойцовский дух. Благодаря ему я полюбил бокс. Он очень много вложил в меня и моих братьев. Он настоящий профессионал своего дела. Я не знаю тренера имеющего столько чемпионов Эстонии прямо сейчас. Это не просто чемпионы Эстонии, а высококлассные боксёры, так что конкуренции внутри клуба хватает.
Какой у вас подходящий вес? Вы боролись с разными весами.
Мой вес для выступления 63-64. Но это не мешает мне подняться в 69 и выиграть соперников моего брата Павла.
Что вы обычно дарите братьям на дни рождения?
По разному. Но я могу рассказать забавную историю о том, как детстве на своё день рождение я стоял с Пашей в парах только потому, что наша разница в возрасте менялась с двух лет на один год. Но этот период, когда у нас разница один год, длиться не долго – с 6 февраля по 8 (у меня 6 февраля день рождение, у Паши 9 февраля). Целью этого спарринга являлось проверить, стал ли я сильнее повзрослев на один год и когда наша разница в возрасте минимальна.😁
Почему Lopez победил Ломаченко?
Он сделал свою работу. Это был явно его день, что не сказать про Ломаченко. Очень странная тактика Ломаченко, будто у него была травма, о чем и ходят слухи. А может и впрямь пришло время более молодых и голодных боксёров, как Лопес.
Что вы думаете о планах WBC по созданию новой категории?
Ничего не думаю. Я считаю, это не моё дело рассуждать о весовых категориях. Моё дело боксировать. Не важно, какие весовые категории будут.
Нравится футбол? Красава нравится? Нам нравится.
Футбол нравиться. Любимая игра. К Красаве отношусь нейтрально.
Вы смотрели последний матч Нурмагомедова? Вы думаете, он ушел навсегда?
Да смотрел. Я не фанат Хабиба и если честно, болел за Гейджи. Но Хабиб очень понравился в этом бою. Это была полная доминация с первых минут боя. Очень грамотная работа. Думал, он сделает 30-0 и уйдёт. Но видимо уйдёт сейчас. Он не из тех, кто кидает слова на ветер.
Claressa Shields vs Amanda Nunes – кто победит и почему?
Я думаю, что Claressa выиграет. Потому что она хорошо чувствует дистанцию, хорошо работает корпусом и наносит сильные и точные удары.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?