Foto: Pixabay

“Samuraikoodeks” õilsameelsest sõdalasest

16. september 2018 | Uudised

Pidage meeles, et sõjameesteks kutsutakse neid, kes karistavad taganejaid ja salgajaid ning teevad maatasa jälgid kurjategijad, kes lõhuvad shogunaadi ja riigi alustugesid, kirjutatakse raamatus “Samuraikoodeks”. Septembrikuu pühapäevad oleme pühendanud raamatule “Samuraikoodeks” – täna avaldame katkendi, mis räägib õilsatest sõjameestest.

Sõjameesteks kutsutakse neid, kes nii päeval kui öösel on valves, valvates rahulike elanike – käsitööliste, kaupmeeste ja talupoegade – rahu ja und. Ja vaata, mis ma ütlen: isegi alamat sorti sõdalasel ei sobi kohelda lihtrahvast sündsusetul moel, nagu loomi.

Ja vaata, miks. Oleks suurimaks ebaõigluseks panna talupoegadele peale ülemäärased maksud, koormised ja kümnised, võttes neilt võhma välja üle jõu käiva tööga; suurimaks paheks oleks jätta käsitöölisele tasumata tema tehtud töö eest; jättes sellega tema enda ja ta pere olesklema puuduse ja nälja kätte; samuti oleks ebaseaduslik õigustada neid, asusõna peale võtavad kaupmehelt neile meeldima hakanud asja ja isegi ei mõtle selle eest tasumisele või siis võtavad laenu ning unustavad seda tagastada.

Ja vaata, mis ma veel ütlen: õilsale samuraile, maadeomanikule või rentnikule on kohane kohelda talupoegi kaastunde ja haletsusega, neil tuleb ilmutada hoolitsust ka käsitööliste eest ja tagastada laenuvõtmised, kasvõi osade kaupa, kui puudub võimalus maksta kogu võlg korraga ja õigeaegselt tagasi.

Õilsameelne samurai-sõdalane, kes astub vastu röövlile ja riisujatele ning kaitseb lihtsate elanike rahu ja und, ei muutu ealeski nurjatuks kurjategijaks kesk pimedat ööd.

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

Vaata veel