Rain Karlson: mulle said saatuslikuks nõrgad käed

07. jaanuar 2021 | Uudised

Rain Karlson on 28-aastane. Isegi noor tipp-poksija kohta. Profikarjääri võidud-kaotused suurepärased 5-1. Vaevalt teadis temagi, et 2018. aastal Poolas kaotatud matš jääb talle viimaseks.

„Otsus tuli lõplikult tänu vigastusele. Kuulasin keha ja otsustasin ennast rohkem mitte lõhkuda,” ütleb viiekordne Eesti meister, kes hetkel annab nii rühmatrenne kui ka personaaltrenne Golden Clubis ja Audentes Fitnessis.

Raini küljelt Facebookis on näha, millised matšid on talle viimasel ajal muljet avaldanud. GoodFight uuris selle kohta, mida Facebookis ei näe.

[GOODFIGHT] Miks on poks kõige üksildasem spordiala? Mida tähendab poksija moodi mõtlemine?
[KARLSON] Poks on võitlus mees mehe vastu. Ringis pead sa iseseisvalt toime tulema erinevat tüüpi vastastega. Võistluste ettevalmistuse ajal on vaja head füüsilist vormi, et raundid korralikult vastu pidada ja see nõuab igapäevaseid tugevaid treeninguid. Kõige rohkem mõtleb poksija sparringu ajal, mis on ka üks tõhusamaid treeninguid. Sparringu ajal on vaja mõelda, kuidas erinevate vastastega hakkama saada ja millised löögid millistele vastastele sobivad. Ka teiste treeningute ajal saab poksija mõelda sellest, kuidas ringis kauem vastu pidada või kuidas saaks teatud lööki tugevamaks treenida. Ma olen saanud alati sõpradelt ja perelt palju tuge, tänu sellele pole see teekond minu jaoks üksildane olnud.

[GOODFIGHT] On teil keegi karjunud nurgast, et Rain, kuramus, võitle nüüd, aga te ei jaksa lihtsalt? Nii oli just Felix Alvarado ja Deejay Krieli matšis. Kriel Aafrika parim poksija selles kaalus, aga kasu ei midagi. Mis tunne see on?
[KARLSON] See tunne ei ole meeldiv, eriti kui vastane tuleb kogu aeg peale ega lase sekunditki puhata. Siis võivad raundid tunduda väga pikad.
Kui üritusel on palju inimesi, kisa suur ja ma pean veel vastasele keskenduma, siis üldiselt on keeruline kuulda, mida nurk hüüab. Rohkem saab sekundantidelt abi siis, kui raund lõppeb ja ma lähen oma nurka puhkama. Mulle on alati palju energiat andnud see, kui ma poksin kodupubliku ees ja kõik elavad mulle kaasa.

[GOODFIGHT] Joe Bugner oli kaks kuud pärast võitlust Joe Frazieriga haige. Kui kaua te olete olnud?
[KARLSON] Mul pole õnneks midagi sellist juhtunud. Olen ribidesse saanud tugeva löögi, mis andis peale võistlust mitu nädalat tunda, kuid ei midagi hullu.

[GOODFIGHT] Mis mõtteid tekitab, et poksi tulevik on tsirkus: Tyson – Jones, Snoop Doggi Fight Club, Mayweather – Paul?
[KARLSON] Ma usun, et sellised matšid tekitavad poksi vastu rohkem huvi noortes, kes jälgivad Youtube’ist kuulsat inimest ja järgmine hetk läheb sama inimene vastamisi ühe parima poksijaga läbi ajaloo. Poksi populaarsuse mõttes võivad sellised kohtumised hästi mõjuda.

[GOODFIGHT] Võib Floydi kohta öelda ajaloo parim, kui tal olid õrnad käed, mis murdusid kogu aeg? Teil pole õrnade kätega probleemi olnud?
[KARLSON] Floyd on kindlasti üks parimaid, kuid ma teda kõige paremaks ei nimeta, kuna ise olen rohkem raskekaalu fänn, Muhammad Ali ja Rocky Marciano.
Mulle saidki saatuslikuks nõrgad käed. Peale amatöörpoksi viimast matši läksin opereerima rannet, kus mul pandi poldid käe sisse ja ma taastusin sellest aasta aega. Järgmine vigastus tuli kolmandas profipoksikohtumises, kus mul läks nukikõõlus pooleks ja see tuli kokku õmmelda. Selle sama nuki pärast olingi sunnitud võistlemise lõpetama, kuna vigastus ei taastunud 100-protsendiliselt ja iga ebaõnnestunud löök võis tähendada mitmenädalast treeningpausi.

[GOODFIGHT] Tundub, et kõige parem viis võita on lüüa ja siis astuda eest ära, mitte laskuda löökidevahetusse. Kui keeruline see tegelikult on?
[KARLSON] Kui sa oled lühike poksija, siis on selline taktika keeruline, aga pikkadele poksijatele sobib väga hästi. Keerukus sõltub rohkem vastase tüübist ja taktikast. Lihtne see kindlasti pole.

[GOODFIGHT] Mis mõtteid tekitab WBC kategooria bridgerweight? Kuidas seda tõlkida?
[KARLSON] Mulle isiklikult ei meeldi, kuna poksis on niigi palju kaalukategooriaid ja maailmameistrivöösid. Tegemist on kaaluklassiga, mis annaks võimaluse poksijatele, kes pole piisavalt suured, raskekaallastega rinda pista. Cruiserweight’i jaoks nad ei suudaks kaalu alla võtta.

[GOODFIGHT] On nii ka olnud, et te pole kaalu saanud? Mida arvate nendest, kes ei saa?
[KARLSON] Ma ise olen alati kaalu saanud. Kategooria oli mul -91 kg, tavakaal 89-90 kilo kandis. Kui sportlane ei saa kaalu, siis see näitab, et ta ei austa vastast, kes on pingutanud selleks, et võistluskaalu saada.

[GOODFIGHT] Kes on praegu parim poksiamatöör?
[KARLSON] Mulle meeldib Muslim Gadžimagomedov, kes on minu kaalus valitsev maailmameister. Meeldib tema kõrge matšitempo ja see, kuidas ta suudab iga vastasega suurepäraselt toime tulla.

[GOODFIGHT] Kuivõrd valmis olite koroona teiseks laineks?
[KARLSON] Olin valmis, kuna teadsin, et see on niikuinii tulemas. Samamoodi nagu esimese laine ajal liigun ma rohkem õues ja tegelen palju jooksutreeningutega. Positiivne ongi see, et saan iseendaga rohkem tegeleda. Kardan, et tuleb kolmas laine, kuid loodan, et selleks ajaks on ilmad head ja saab jalgrattaga palju sõitmas käia.

[GOODFIGHT] On teil selliseid õpilasi, kes võiks eestikatele minna tänavu? Kuivõrd on tõenäoline, et sellise tasemega mees satub Goldenisse? Teil oli noorena kindel plaan minna treenima poksiklubisse?
[KARLSON] Hetkel treenin üht raskekaallast, eesmärk on minna temaga eestikatele 2022. aastal. Kui õpilasega on hea klapp, siis võib sportlane valida personaalsema lähenemise inimesega, kellel on palju võistluskogemusi. Poksiklubides on rohkem üldine trenn ja seal ei pruugita sulle piisavalt tähelepanu pöörata. Mind suunas isa poksitrenni ja tema valis mulle poksiklubi.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel