Tai poks ehk Muay Thai nõuab suurt vaimset ja füüsilist distsipliini. 303gym.com kirjutas, et seda tuntakse ka „kaheksa jäseme kunsti“ nime all, kuna seal peab kasutama rusikaid, sääri, põlvi ja küünarnukke. Tai poks hakkas levima rahvusvaheliselt eelmisel sajandil ja üks selle kuulsamaid praktiseerijaid on Tony Jaa – filminäitleja, kes on tuntud filmidest nagu „Ong-Bak“, „Yom-Yum-Goong“ ja „Kiired ja vihased 7“.
Vaimumaailm Tai kultuuris
Tai rahvas usub väga hingedesse. Suuremal osal traditsioonilistest majadest on kõrval väike „vaimude maja“. Nad usuvad, et maa peal kõnnivad ringi nähtamatud vaimud. On head ja halvad vaimud. Head vaimud kaitsevad ja halvda vaimud teevad halba. Seetõttu on Tais mitmeid rituaale, mis halbu vaime eemale peletavad ja kutsuvad appi häid vaime. Neid rituaale on edasi antud põlvest põlve juba sajandeid.
Ka Muay Thais on vaimudesse uskumine tähtsal kohal. On spordisaalivaimud, õpetajate vaimud. Head kaitsevad spordisaalid, halvad üritavad seal pahandusi korda saata. Sellepärast peavad Muay Thai poksijad enne ringi minekut vaimudelt luba paluma. Rituaalid hoiavad halvad vaimud eemale, kaitsevad võitlejaid ja aitavad neil võitu saavutada. Tihti kantakse ringis peapaela, mida tuntakse Mongkhoni nime all ja käepaela, mida tuntakse Pra Jiadi nime all, et halbu vaime peletada.
Praktikad, mida enne matši kasutatakse:
- Treener paneb võitleja pähe peapaela Mongkhoni, loeb lühikese palve ja siis paneb käe peale käepaela ehk Pra Jiadi. Peapael võetakse enne matši ära, kuid käepael jääb.
- Treener piserdab võitleja pähe vett ja lausub loitse.
- Võitleja teeb enne ringi minekut Wai Kru ehk iidse rituaaltantsu.
- Treener võtab Mongkhoni ära pärast seda, kui on võitlejale pakkunud jooki ja lausunud palve.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?