Personaaltreener ja kogemusnõustaja Indrek Palm lausub, et poksis tekkivad vigastused on natuke teise iseloomuga, kui näiteks kestvusaladel. Poksis ei mängi niipalju rolli liiga suur treeningtundide arv või intensiivsus vaid pigem alaspetsiifilised ohud.
Kui tehnika jätab soovida, ei ole mõtet tormata pea ees võistlema
Tugevamas sparringus ja eriti võistlussituatsioonides võib Palmi sõnul tehnika kergelt laguneda ja sooritame vähem kontrollitud lööke ja löögid ei taba alati selliselt nagu soovisime. Lisaks vastase poolt sooritatud löögid, mis tulevad kaitsest läbi. „Põhilised vigastused on seotud randme, õla, jalalaba, hüppeliigese ja alumiste roietega. Vigastusi ennetada aitavad korralikud kindad, kaitsmed ja sidemed (ei ole mõtet soetada kõige odavamat kaupa) ja hea tehnika, mis eeldab pikka harjutamist,“ lausub ta lisab, et ei ole mõtet tormata pea ees võistlema, kui tehnika jätab soovida. Kui on tekkinud vigastused, siis tuleb paranemise ajaks valida sellised trennid, harjutused, kus vigastatud piirkond oleks vähem koormatud. „Kerge koormus vigastatud piirkonnas aitab parandada vereringet ja üldjuhul kiirendab paranemist.“
Kerge koormus vigastatud piirkonnas aitab parandada vereringet ja üldjuhul kiirendab paranemist.
Toitumine on poksiga tegeledes väga oluline
Palm toob välja, et poksiga tegeledes on toitumine väga oluline. Paljudel spordialadel võid ennast nö. „katki treenida“ ehk kui sa ei vaata, mida suhu paned, siis soovitud tulemust ei tule. „Alapõhiselt on ka toitumissoovitused erinevad. See kava, mis töötab hästi kulturistile, ei sobi näiteks jalgratturile ja vastupidi. Poksija menüüs peaks kindlasti olema tunduvalt rohkem häid süsivesikuid võrreldes tüüpiliste jõusaali toidukavadega. Keha glükogeenivarud peavad olema piisavad, et jätkuks kütust intensiivse anaeroobse pingutuse tarvis,“ selgitab ta.
Palmi soovitused algajale poksijale nii treeningute intensiivsuse kui ka menüü osas:
- Alustada võiks treeningutega sagedusega 3 korda nädalas.
- Füüsilise vormi paranedes võiks teha 5 päeva nädalas trenni. Üks kord nendest peaks olema aeroobne kestvustreening ja/või baas jõusaali treening.
- Toitumisprintsiibid oleks samad nagu saavutussportlastel.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?