Olümpiapoks on ohus! Eesti ja teiste riikide poksiliidud tegid kriisikoosoleku

19. oktoober 2018 | Uudised

Olümpiaajaloo üks säravamaid võistlusalasid poks on sattunud ohtu ja tulevikus võib juhtuda, et kuulsaim kahevõitlusala visatakse hiljutiste skandaalide tõttu suurvõistluse programmist välja.

Möödunud nädalal kohtusid Roomas 25 Euroopa poksiföderatsiooni, nende hulgas Eesti Poksiliit ja selle esindaja Jelena Kalbina, et kindlustada ala tulevik, teatas poksiliit.

Mõni aeg enne möödunud nädala kriisikoosolekut andis Rahvusvaheline Olümpiakomitee teada, et ei toeta Rahvusvahelise Poksiliidu (AIBA) otsust määrata selle tulevaseks juhiks usbekk Gafur Rahhimov. Nimelt avastas USA rahandusministeerium, et mees on otseselt seotud organiseeritud kuritegevusega. Veel enamgi, teda peetakse Usbekistani suurimaks heroiinikäitlejaks.

Probleemi keskmeks on kujunenud olukord, kus järgmisel kuul toimuval AIBA kongressil valitakse hetkeseisuga uueks AIBA juhiks just Rahhimov, sest ta on ainus kandidaat sellele ametipositsioonile. Et seda ei juhtuks, on olümpiakomitee katkestanud hetkel AIBA-ga igasuguse suhtluse ja andnud selge märguande, et kui kriminaal Rahhimov järgmisel poksiliidu suurkongressil 2.-3. novembrini Moskvas presidendiks valitakse, jääb poks 2020. aasta Tokyo suurmängudelt välja.

Tekkinud skandaali üheks osaks on kahtlus, et Rahhimov kasutas ainukandidaadiks saamisel ebaseaduslikke võtteid. Et AIBA presidendi kohale kandideerida, peab soovijal olema vähemalt 20 poksiriigi toetus. Ainsana sai need hääled kokku Rahhimov. Ometi on selgunud, et lisaks Rahhimovile pidi vähemalt 34 toetushäält saama ka kasahh Serik Konakbajev, kuid kummalisel kombel ei jõudnud tähitud kirjad tema poolthäältega õigeks ajaks AIBA peakontorisse. Konakbajev kaebas AIBA ja Rahhimovi selguse saamiseks kohtusse.

Euroopa ja Eesti poksiliidud avaldasid möödunud nädalal Roomas poolehoidu just Konakbajevile. Püsib lootus, et kasahh saab õiguse kandideerida novembri alguses Rahhimovi vastu. Ühtlasi kutsusid Euroopa poksiliidud üles olümpiakomiteed taasalustama suhtlust.

“Tegemist on äärmiselt tõsise ohuga, sest olümpiapoks riskib hetkel suurvõistlustelt eemale jäämisega,” tõdes ka poksiliidu president Kalle Klandorf.

Kui poks peaks olümpialt välja jääma, tähendaks see alale katastroofi. Nimelt moodustab paljude poksiliitude eelarve just ROK-i toetus. Näiteks Hollandi poksiliidu aasta eelarvesse panustab ROK tervelt 70 protsenti.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel