Foto: Erakogu

Naised treenivad Leesmanni käe all! Sonja Anderson: inimkeha on võimeline rohkemaks, kui aju meile seda kriisiolukorras „väidab“

20. juuni 2022 | Trennid, Uudised

Jõutõstmise maailmameister ja Eesti Raskejõustiku Akadeemia treener Kaido Leesmann on võtnud enda tiiva alla mitmed poksivad naised. Sonja Anderson ütleb, et on trennidega lisaks füüsilisele vormile arendanud ka mentaalset poolt. „Suurel füüsilisel koormusel hakkab üles ütlema psüühika, mis pärsib edasist pingutust. Inimkeha on võimeline rohkemaks, kui aju meile seda kriisiolukorras „väidab“. Pidevalt ennast tagant sundides, vähehaaval piire ületades, hakkad omalegi märkamatult aina rohkem ja rohkem jõudma. Nagu öeldakse, mitte trenn ei ole kergem, sina lihtsalt oled tugevam!“ sõnab ta.

Maarja Õkva, Andra Aho, Kaido Leesmann, Astrid Johanna Grents ja Sonja Anderson. Foto: Erakogu

Pea iga trenn on eneseületus

Sonja jõudis Kaido juurde läbi Astrid Johanna Grentsi. „Tal oli võistlushooaeg algamas ning tuli idee hakata tegema lisaks tavatreeningutele ka üldfüüsilist. Kuna Kaido juba tegeles sel ajal osade meespoksijatega, keda tunneme, siis sealt tuligi Astridil idee teha oma väike grupp, kes on valmis ning motiveeritud Kaido juures iganädalaselt higistamas käima. Olles ise äsja võistlema hakanud, olin kohe nõus. Teadsin, et midagi lihtsate killast sealt kindlasti ei tule, kuid mis ei tapa, teeb tugevaks. Nii moodustuski minust, Astridist, Maarjast ja Andrast üks tugev naistepunt!“ räägib ta.

Sonja sõnab, et ühised treeningud on väga palju kaasa aitanud kiiruse, jõu, vastupidavuse arengule rääkimata mentaalsest poolest.

„Kaido ei anna armu ning just see meeldib mulle tema trennide juures väga. Pea iga trenn on eneseületus,“ ütleb ta.

Ta lisab, et jõudu annab ka trenni positiivne võistlusolukord, selle kõige paremas mõttes. Sonja peab kindlasti oluliseks ka üksi treenimist, et arendada just üksinda pingutamist, ilma kõrvaliste teguriteta. Ta usub, et tuleb osata ise ennast push’ida. Siiski on vahel selline „tema jõuab, ma pean ka jõudma“ hea treeningvahend, mis lisab trennidele lõbusa meeleolu ning kui su kõrval on inimesed, kes annavad endast maksimumi, siis teed ise sama.

“Kõigil naistel on oma eesmärgid, mille nimel töötada, kuid usun, et suurem eesmärk on ühine – olla iga päev enda parem, tugevam versioon. Lisaks nähes seda, kui motiveeritud on Kaido meiega tegelema, muudab see iga trenni ääretult toredaks päeva alguseks!“ sõnab ta.

Treeneri valikul on oluline tema kogemus ja staaž

Sonja sõnul on tema puhul treeneri valiku puhul üheks peamiseks argumendiks kindlasti treeneri kogemus ja tööstaaž. „Kaidol on meeletu kogemus, töötades mitmete erinevate sportlastega, nende hulgas ka poksijate, tai- ning kikkpoksijatega. Lisaks on ta koostööd teinud ka paljude muude alade sportlastega, mis kindlasti lisab mitmekülgseid teadmisi ja kogemusi tema teadmistepagasisse,“ selgitab ta, miks otsustas Kaido käe alla treenima minna.

Seega peab Sonja oluliseks treeneri valikul silmas pidada eelnevat treeneri kogemust. Kuid ta tõdeb, et isegi kõige kogenuma treeneriga ei pruugi koostöö sujuda nii ladusalt, kui võibolla loodeti. Palju sõltub ka treeneri ja treenitava omavahelisest suhtest inimestena. „Nagu ka argielus ei saa mõned inimesed indiviididena omavahel läbi, lihtsalt puudub omavaheline klapp. Sama võib juhtuda ka treeneri-treenitava suhtes. Tuleb lihtsalt usaldada sisetunnet ning kui tunne pole õige, siis ei pea ma vajalikuks ka seda tagant sundida. Pean oluliseks saada treeneriga hästi läbi ka väljaspool treeningsaali,“ ütleb ta.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel