Laupäeval lõppes üle-eestiline liikumisele ja tervisele pühendatud nädal Estonian Fitness Week, mille kulminatsiooniks oli Estonian Fitness EXPO, kus toimusid ka Eesti karikavõistlusted kulturismis ja fitnessis. Kolm kulturisti – Andry Kõre, Egert Oiov ja Siim Savisaar selgitavad, mis neid kõige enam motiveerib ning kuidas spordis edukas olla. Mida on nendelt õppida võitlussportlastel?
Andry Kõre: kui toimub kasvõi väike areng, liigud edasi!
Andry Kõret motiveerib kõige rohkem arenguprotsessi olemasolu. „Ma ei taha jääda ühe koha peale seisma ja ma tean, et sinna, kuhu ma enda aega panustan kõige rohkem, sealt saan ma oodata ka kõige suuremat edu ja arengut. Kui toimub areng, kasvõi väike, saan kindel olla, et ma liigun edasi. Elus on kõik asjad õpitavad ja igaühel on võimalus mingis valdkonnas või tegevuses väga heaks saada. Panustada tuleb sellesse lihtsalt aega ja olla ise proaktiivne. See teadmine motiveerib mind kõige enam, sest ma tean, et kõike on võimalik saavutada, kui ma korrektselt enda aega panustan,“ usub ta.
Sportlasena suurimaks saavutuseks peab ta 2021. aastal Euroopa Meistrivõistlustel saadud 2. kohta Junior Games Classic Bodybuilding kategoorias.
„Aga ma ei pea võistlustel saadud kohtasid kõige tähtsamaks. Minule isiklikult on kõige tähtsam see, et jõuaksin üldse lavale, sest see on väga pikk ettevalmistus, kus tuleb jagu saada väga erinevatest takistustest. Olen seda õppinud tänu sellele, et mul on esinenud väga palju takistusi üldse lavale saamiseks. 2020. aasta kevadel jäi pandeemia tõttu võistlused ära, 2020. aasta sügishooajaks ei õnnestunud valmistuda, sest kukkusin suvel põlve katki ja 2021. aastal oli samuti pandeemia tõttu treenimine jõusaalis väga keeruline ja selle tõttu otsustasime treeneriga isegi pooleli jätta valmistumise. Õnneks siiski pandeemiaolukord laabus ja sain esimest korda lavale 2021. aasta kevadel, küll mitte väga soovitud vormiga, aga sain tänu sellele oma esimese kogemuse. Kui õnnestubki hea koht saada, siis see on sellele kõigele ainult boonus. Tuleb nautida protsessi ja laval olemist, see on kõige tähtsam. Praegu on minu esimene täispikk võistlushooajaks valmistumine, kus kõik on peaaegu nii läinud nagu planeeritud ja esile kerkinud takistused kõik ületatud,“ räägib ta.
Egert Oiov: kõige enam motiveerib enda eesmärkide täitmine või ületamine
Egert Oiovit motiveerib elus enim see, kui ta suudab endale seatud eesmärgid täita või neid ületada. „Kui mingi asi kõnetab, siis üldiselt ei ole raske ennast motiveerida. Üldiselt meeldib endale sihte seada ja vastavalt plaanile need ära täita. Samas leian, et eesmärgid peavad olema realistlikud ja sõnastatavad, siis leiab ka motivatsiooni nende täitmiseks. Loomulikult motiveerib ka see, et saaksin öelda, et olen oma lapsele piisavalt heaks eeskujuks!“ ütleb ta.
Suurimaks saavutuseks peab ta seda, et on jõudnud sinna, kus ta on. Saab tegeleda oma hobidega ning teha tööd, mida armastab. Olla seotud treenimise ja spordiga, ise piisavalt liikuda ja elust rõõmu tunda. Veeta piisavalt aega oma lähedastega ja elada hetkes, mitte tormata, teadmata kuhu.
„Spordisaavutused on toredad, aga neid paremuse järjestusse sättida on keeruline. Naudingut tunnen kõige enam just siis, kui saan pärast mingit võistlust või tegevust öelda, et ma ületasin ennast ja sain sellest tegevusest positiivse laengu!“ ütleb ta.
Siim Savisaar: püsivus ja järjekindlus viivad sihile!
Siim Savisaar sõnab, et lihased ei kasva üleöö ega Roomat ei ehitatud päevaga. Püsivus ja järjekindlus viivad sihile ja eesmärgile lähemale. Kui täna teha kõva trenn ja seista hiljem peegli ette, kas siis on näha muutust? Ilmselt mitte. Homme uuesti trenni teha ja peegli ette naasta, kas näeme erinevust? Ei näe. Kui seda sama harjumust korrata kuude, aastate kaupa? Äärmiselt tõenäoline, et peegelpilt on muutunud!
„Liigutamist laiemalt vaadeldes tahaks loota, et olen läbi aastate paljudele inimestele positiivset mõju avaldanud. Olgu selleks minu juures füsioteraapias käinud patsiendid, koolitatud tulevased treenerid või püsivalt spordi juurde jäänud huvilised. Samuti on suur saavutus olla seotud nii mitmete tulihingeliste atleetidega, kes on võistlustel edukalt esinenud. Oma isiklikuks parimaks spordialaseks tulemuseks pean Eesti Meistrivõistluste tiitlit ning EM puhul on olemas nii hõbe kui pronks,“ räägib ta.
Savisaar on ka tulihingeline puhta spordi eest võitleja. Ta tõdeb, et sport on paraku selline, et kuniks on võimalus petta ja tahe võita ning vahele jäämine pigem ebatõenäoline, siis on paljudel olemas motiiv seda ka teha.
„Mina olen käinud piisavalt pikalt puhta spordi rada ja jõudnud võrdlemisi kaugele, mistõttu ma soovin näidata teistelegi, mis on võimalik täiesti „käepäraste“ vahendite, teadmiste ja pühendumusega ehk milline füüsis on veel naturaalselt saavutatav. Üks asi on olla vägev praegu, ent kuna igal mündil on kaks poolt, siis ka keelatud ainete maailmas on aspekte, millega on vaja hilisemas eas tegeleda. Sellele sageli jälle ei mõelda. Nii et mõelgem!“ paneb ta südamele.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?