Tartu raudteejaamas avatakse 2. juulil Maria Kilgi näitus „Areenil ainult tüdrukud”.
Näituse fotoseeria tänapäeva Eesti naismaadlejatest sündis 2020. aastal pärast kevadist isolatsiooni, kui treeningud siseruumides olid veel keelatud. Tavaolukorras on maadlustrennid ja võistlused nende tüdrukute elu igapäevane osa. Kevadel 2020 muutus maailm kõigi jaoks – võistlusi ei toimunud, spordisaalid olid suletud. Valitses ebakindlus ja teadmatus tuleviku suhtes. Heitlikus ajas tundis Maria, et tahab naismaadlejate olemust fotodes kinnistada, ja jõuda seeläbi neid ühendavale lähemale.
„Tänaseid naismaadlejaid pildistades sain aru, et neid ühendab peale spordi veel miski, mingi seletamatu vaimne sõltumatus, julgus, enesetunnetus ja töökus. See sunnib jätkama ja mitte alla andma ka väljaspool spordisaali. Neis tüdrukutes leidsin lisaks tugevusele ja jõule nii õrnust kui ka vastupidavust,” räägib Kilk.
Loomaks silda mineviku ja oleviku vahel, tõi ta näitusele pilte ja mälestusi üle-eelmise sajandi naismaadlejatest. See aeg oli raskejõustiku hiilgeaeg, teiste atleetide seas säras eredalt Maria Loorberg – naine, kelle kuulsus maadlejana kasvas sedavõrd suureks, et tema pildid ei ehtinud mitte ainult tsirkuseplakateid, vaid ka postkaarte, nipsasjakesi ja suveniire. Kuid ta ei olnud ainus naisatleet. Peterburis tegutsenud maadlusentusiast ja osav ärimees Aleksander Müller organiseeris sealsetest Eesti soost majateenijatest maadlustrupi, kuhu hiilgeaegadel kuulus 20 naist. See fakt kõlab tänasel päeval uskumatult ja pööraselt, aga selles ajas võis maadlusega seotud naine saada võimaluse olla emantsipeerunud.
„Need naised loobusid tol ajal tavapärastest naistele võimaldatud töödest ja tegemistest, jätsid harjumuspärase elu, kindla palga ning vahetasid selle ebakindla maadlusartisti ameti vastu. Kas soosis heitlik aeg tegema hulljulgeid valikuid? Vähe on säilinud materjale nende naisatleetide kohta – mõned kirjad, mälestuskillud, ajaleheväljalõiked. Seda pole just palju. Küsimusi on rohkem kui vastuseid. Võime otsida nii mõnelegi küsimusele vastuseid tänapäevast,” sõnab Maria.
„Näitusel osalevate tüdrukute sõnul ongi maadluse fenomen see, et aitab unustada argipäeva pingeid ning tasakaalustada vaimset ja füüsilist poolt. Maadlus maandab, annab võimaluse ennast välja elada, samas pakub vaheldust ja adrenaliini. Aitäh nendele tüdrukutele, kes jutustasid mulle oma lugusid ja nõustusid projektis osalema,” tänab ta.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?