Foto: Shutterstock

Kuidas hingavad sõdalased?

16. oktoober 2019 | Uudised

Tippsportlasi treeninud hingamismeister Dan Brulé tuleb Eestisse ja korraldab koostöös Eesti hingamisjuhendaja Heiki Tomsoniga Tallinnas 9.-14. novembrini teadliku hingamise meisterlikkuse kursuse. Dan Brule on treeninud ka paljusid võitlussportlasi ning pannud kirja mitmete nende lemmikud harjutused, tehnikad ja põhimõtted raamatusse “Lihtsalt hinga”, mis on ilmunud ka eesti keeles.

Hingamistöö sõdalaste maailmas 

Lahinguväljal ehk sõdalaste poksiringis vajab inimene hädasti nii teadlikkust, energiat, vaprust, vastupidavust, jõudu kui ka õnne. Sõdurid ja sõdalased peavad suutma kontrollida oma mõtteid, keha ja emotsioone ning hingamine on viis, kuidas neid teadvustada ja kuidas nendega tegeleda. Vahet pole, mis tüüpi juht, liider või sõdalane sa oled, järgmised sõdalaste hingamistehnikad on abiks.

Erubrigaadikindral James Cook, US 

Kindral James Cook on oma elust üle kolmekümne aasta sõjaväele andud. Tal on doktorikraad biokeemias ja ta on füsioloogia spetsialist. Ta alustas teenistuses dessantväelasena ning erru läks 2012. aastal kindralina. Ta oli 91. õppedivisjoni kahekümnes komandör – see on divisjon, milles õpetatakse välja kõik välis- ja humanitaarmissioonidele saadetavad üksused. Cook on veenunud, et hingamine hoiab meid teadvel, kohal ja kontaktis reaalsusega. “Mõtetega on võimalik palju hirme genereerida,” räägib Cook Dan Brule raamatus “Lihtalt hinga”. “Ja väga oluline on vahet teha sellel, mis on päris ja mis mitte – vastasel juhul, kui sul on vaid murdosa sekundist aega reageerida, võid sa teha vale otsuse.”

Kindral Cook ütleb, et et hingamistöö ühendab meid oma sisemise GPS-iga. “Nimeta seda intuitsiooniks või milleks tahad,” räägib ta, “aga see on olemas. Ja igaüks võib õppida seda kasutama teadlikku hingamist harjutades. Igal inimesel on kaitse, võime ohtu vältida alateadliku taju või intuitsiooni abil. Hingamismeditatsioon aktiveerib selle võime ja tugevdab seda.”

Kindrali lemmikharjutus on teadlik hingamine ehk hingamise jälgimine, mida ta harjutab koos situatsiooniteadlikkusega: ta hingab aeglaselt, mõõdetult ja vaikselt, püsides lõõgastunud, rahulikus ja virges seisundis. Ta sisse- ja väljahingamised on võrdse pikkusega ja tasakaalus, sujuvad ning kerged isegi pingelises olukorras.

Meister Tom Sotis, noavõitluse meister 

Tom Sotis on firma ja kaubamärk AMOK! asutaja ning maailma üks parimaid noavõitlejaid ja enesekaitseinstruktoreid. Ta teeb koostööd riikliku tähtsusega agentuuride, politsei ja sõjaväega nii Ameerika Ühendriikides kui mujal. Tegemist on mehega, kes on korduvalt esiliinil olnud ning teab ja oskab asju, mida on võimalik õppida vaid siis, kui ise korduvalt eluohtlikes olukordades viibinud oled.

Noavõitluse meister õpetab hingamistehnikaid, millest on abi igasuguse füüsilise tegevuse või spordi juures. Katseta ja tunneta neid tehnikaid mõne trenniharjutuse ajal.

 • Hinga sügavalt kopsud täis ja hoia hinge kinni nii kaua, kui saad.
 • Hinga kopsud õhust täiesti tühjaks ja hoia hinge kinni nii kaua, kui saad.
 • Hinga pikalt ja sügavalt sisse ja välja ja hoia hinge kinni nii kaua, kui saad.
 • Hinga põhjalikult õhk kopsudest välja.
 • Hinga paljude pisikeste sõõmude kaupa sisse seni, kuni kopsud õhku täis on.
 • Hinga paljude pisikeste sõõmude kaupa välja seni, kuni kopsud õhtust tühjad on.
 • Hüperventileeri.

Võitluskunstide meister Venemaalt 

Mihhail Rjabko on Vene erivägede elav legend. Maailmas on vähe inimesi, kes on kogenud või näinud seda, mida tema. Ta on juhtinud kõige erinevamaid missioone, alustades terrorivastastest haarangutest ja lõpetades pantvangide päästmisega. Tema omanäoline võitlustehnika sisaldab hingamist, lõõgastumist, ja usu või mitte – ka armastust.

Siin on mõned tema põhimõtted ja parktikad, harjutuse ja tehnikad.

 • Kasuta keskendumiseks hingamishäälitsusi: esmalt valjusti, siis pehmemalt, kuni lõpuks täiesti kuuldamatult.
 • Mõista, et hingamine pole vaid mehaaniline ega füsioloogiline tegevus: see ei alga ega lõpe kopsudega.
 • Kasuta pärast puhkeseisundit tegutsema asudes alati pingevaba hingamist, et vältida “külmalt käivitumist”. Õpi pulssi tunnetama kõikjal kehas. Harjuta hinge kinnipidamist igas tegevusfaasis, olgu see tegevus trenn või mis iganes. Harju hinge üha pikemalt ilma ebamugavustundeta kinni pidama. Õpi tajuma õhunälga ja selle ajal lõõgastuma.
 • Õpi oma hingamise mustrit muutma, et üle saada väsimusest ja taluvuspiirist. Õpi, kuidas tööd või trenni tehes vältida liigseid pingutusi ja pingete tekkmist.
 • Kasuta pikkade, kurnavate harjutuste või tegevuste ajal (näiteks aeglased kükid) “valanguna hingamist” või “puhkivat hingamist” (brust breathing). Õpi nina kaudu hingates “haarama” kehast valu ja väsimust ning seda suu kaudu välja viskama.

Kellele Dan Brule sügisel toimuv kursus on mõeldud?

 • Kõigile, kes soovivad investeerida aega isiklikku tervenemisse, kasvu ja transformatsiooni. One Sky International Life Skills and Healing Arts Institute koolitus loob sügava ja püsiva muutuse elus. Koolitus ei ole mõeldud ainult professionaalseks kasutamiseks.
 • Kõigile, kes on huvitatud saamaks professionaalseid oskusi töötamiseks hingamise ja keha-meelesüsteemi füüsilistest, emotsionaalsetest ja psüühilistest pingetest ning blokeeringutest vabastamiseks. Varasem teadliku hingamise praktiku kogemus ei ole vajalik.
 • Joogaõpilastele ja -õpetajatele, arstidele, treeneritele, lauljatele, sportlastele, psühholoogidele/ psühhoterapeutidele ning teistele terapeutidele ja praktikutele.

Rohkem infot leiab SIIT!

Dan Brule raamatu saab tellida SIIT!

Monika Kuzmina

Vaata veel