Kibus – Astur! Võistlusringis ei loe, kas oled vastasega sõbrasuhetes

23. oktoober 2019 | Uudised

Edvin Kibus alistas kevadel Nr 1 Fight Show’l Hendrik Themase. Nüüd läheb ta 23. novembri Nr 1 Fight Show’l vastamisi Maikel Asturiga.

Edvin, kus te viimasel ajal treenite?

Tallinnas on mitmeid klubisid, kus on võimalik meie eriala sportlastel treenida. Ma ei oska ega tahagi tuua välja nende klubide plusse või miinuseid, sest usun, et sportlast ei treeni seinad. Oluline on treeningplaan ja treener, kelle abiga koos ühise eesmärgi poole pürgida.

Maikuus toimunud Nr 1 Fight Show’l tekkis mul kokkupuude Iljaš Rustamoviga. Ta sidus ja teipis mul käed. Siis sealt tekkinud kokkupuude viis mind tema treeningsaali Ultimatum Gym proovitreeningule. Mulle sobisid Iljaši suhtumine ja treeningu läbiviimise põhimõtted ning see sai ka meie praeguse koostöö aluseks. Seega, selleks matšiks valmistun Iljaši käe all. .

Käite palju võitlusklubides õpetamas.

Mulle meeldib oma eriala. Veelgi rohkem on heameel, et ma ei pea käima ennast ise pakkumas klubidesse treeningute läbiviimiseks ja juhendamiseks, vaid olen õnnelik, et neid pakkumisi mulle tehakse. Püüan teha oma asja võimalikult hästi ja mul on hea meel, et seda märgatakse. Viimasel ajal, seoses ees ootava matšiga novembris, olen pidanud kahjuks paljudest pakkumistest ka ära ütlema. Samas loodan, et inimesed mõistavad, et see on tingitud suures osas sellest, et hetkel pean põhifookuse panema enda ettevalmistusele.

Kuidas kommenteerite Eesti Muay Thai Liiga viimaseid matše?

Ma kindlasti kiidan sellist ettevõtmist ja korraldajaid, kuna see annab uutele tulijatele võimaluse õpitud oskused reaalselt proovile panna ja käsi valgeks saada. Sergei Makejev ja Marko Šults oli väga põnev vastasseis. Kuna matš toimus tai poksi reeglite kohaselt, siis ootasin, et näen rohkem klintši ja põlvetehnikaid. Mõned mahaviimised siiski olid ja küünarnukilööke samuti. Hea esitus Makejevilt. Ta leidis oma distantsi ja rütmi juba esimeses raundis, kogus enesekindlust ja jätkas samas tempos matši lõpuni. Šultsil oli tugev kaitse peal, kuid tal ei õnnestunud ennast käima saada.

Kuidas kommenteerite eelmise Nr 1 meie nooremate poiste esitust? Helaja, Kassõmov.

Tore ja siiras heameel on näha, et meie erialal on järelkasvu ja olemas platvorm, kust end suuremale püünele läbi murda. Igati tublid noored sportlased, kellele soovin edukat sportlaskarjääri.

Maikeliga olete treeninud, Hendrikuga polnud. Kui palju see loeb?

See, kuna ja kellega treenida, sõltub suures osas  juhustest ja võimalustest. Themasega matš jõustus väga lühikest aega enne üritust ja eks seal saigi peamiseks faktoriks mu enda võistlusvormi tagasitoomine.

Novembrimatši kutse sain aga tunduvalt varem. Kuna Maikeli treener on mu hea sõber, siis ma võin detailides eksida, aga minu mäletamist mööda sattusime korra samas klubis samal ajal treenima ja sealt meie aeg-ajalt koos treenimine algas. Maikeli suureks plussiks on minu meelest see, et innuka sportlase sees peitub ka väga tore inimene. Seega, treeningud, mis oleme saanud koos teha, on sujunud töökas, aga samas ka sõbralikus võtmes. Seda, kuidas see aga saab kujunema erinevuseks võrreldes Themase matšiks ettevalmistumisega, on raske prognoosida. Võistlusringis ei saa kindlasti määravaks, kas sa oled vastasega eraelus sõbrasuhetes või mitte. Sinna läheme mõlemad võidusooviga. Suurim austusavaldus, mida saame teineteisele pakkuda, on anda endast parim. See sunnib ka teist endast parimat andma.

Maikel ütleb teie kohta Professor.

Heal lapsel mitu nime! (Naerab.) Professorit kuulen esimest korda. Kuid usun, et see on ehk jätk ühele mu senisele tuntud pseudonüümile The Intelligent. Ka viimasel võistlusel hüüdis õhtujuht mind välja kui Edvin “The Intelligent” Kibus. Oluline on siinkohal rõhutada, et ma ise ei ole endale seda hüüdnime võtnud, vaid selle on pannud mulle kaaskondsed meie erialal. Mind ennast see kuidagi ei muuda, ei halvemaks ega paremaks. See pole mul ajanud nina kuidagipidi püsti. Küll aga pean meie eriala mitte ainult tooreks jõunäitamisürituseks, vaid usun, et enamik tööst peab toimuma sportlase peas: analüüsis, prognoosis, külma närvi säilitamises ja oskuses teha järeldusi eelnevatest võistlustest. Kui seda peetakse intelligentsuseks, siis olgu nii.

Mis oli Hendriku nõrk koht? Ta on öelnud, et ta on lõhkuja.

Minu asi ei ole kommenteerida, mis on kellegi nõrkused või tugevused. Kui ma hakkaksin otsima vastase “nõrkusi” ja neid välja tooma avalikult, siis iga selgelt mõtlev inimene saab aru, et sellega ma raputaksin tuhka ka endale pähe. Võitlusspordis saab otsustavaks oskus oma nõrkused tugevusteks mängida, kohanedes vastavalt vastasele. Arvates ekslikult, et oponendil on “nõrkused”, läheksin matši tegema teatud ootusega, vastast alahinnates. See aga kindlasti nii ei ole. Hendrikut on meie maastikul nähtud omaette ja minu silmis on tegemist tugeva vastasega. Saan öelda vaid nii palju, et maikuus toimunud matšil ei olnud lihtsalt tema päev.

23. novembri teises suures matšis kohtuvad Max Vorovski ja Juri Bessmertnõi. Mida ütleksite Maxile Bessmertnõi kohta?

Paljud ehk ei mäletagi, et küsimuse kontekst puudutab nimelt seda, et ka mina olen aastaid tagasi Bessmertnõiga matši teinud. Kaotasin tema kodumaal tasavägises matšis kohtunike otsusega. Isiklikult õppisin sellest matšist, et keskenduma peab maksimaalselt enda sooritusele ja mitte nii palju vastasele. Vastase analüüsimine ja tema stiiliga tutvumine on oluline ja kasulik, kuid sellega liialdamine võib saada takistuseks ja muuta soorituse kahtlevaks. Maximile soovin ainult edu ja jõudu! Ta teab ennast kõige paremini ja ka seda, kuidas soovitud tulemus saada.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel