Eesti Olümpiakomitee ja haridusministeeriumi stipendiumi pälvisid 2019. aasta sügissemestriks 26 praegust ja endist tippsportlast.
EOK projektijuhi Natalja Inno sõnul on 16 aasta pikkune tippsportlaste haridusstipendiumi projekt olnud tõhus. “See projekt on üks EOK topeltkarjääriprogrammi komponentidest, mis soodustab sportlastel sportlaskarjääri ajal või pärast omandada kõrg- või kutseharidust. Palju on korduvtaotlejaid ehk meie sportlased hoolivad sellest, et lõpuni õppida ja kraad välja teenida,” ütles Inno.
Sportlased hindavad haridusstipendiume kõrgelt. Tallinna Tehnikaülikoolis elektrotehnika erialal õppiva sõudja Kaur Kuslapi sõnul on stipendium olnud talle suureks toeks. “Tänu haridusstipendiumile olen saanud õpingute koormust treening- ja võistlusplaani järgi seada. Selleta olnuks kiusatus õppida täiskoormusel, et tasuta õppekohta säilitada, kuid nii toimimine oleks sportlikud tulemused kehva seisu seadnud,” ütles ta.
Kuslapi lõputöö teemaks on elektriajamite diagnostika alused ja nende tõrketaluv juhtimine. “Töö kirjutamisega olen kenasti graafikus, püüan stabiilse tempoga stardist finišisse jõuda. Pärast lõpetamist jään esialgu siiski sõudjaks, kuid olen sportlaskarjääri järgseks eluks kindlasti paremini valmistunud,” lisas ta.
Kokku teenisid sel semestril haridusstipendiumi 17 spordiala esindajad. Kokku toetatakse sel semestril sportlaste õpinguid 23 948 euroga.
2019. aasta sügissemestril pälvisid haridusstipendiumi:
Johanna Allik (iluuisutamine)
Valentin Bassov (veemoto)
Meril Beilmann (laskesuusatamine)
Rasmus Haugasmägi (veemoto)
Mari-Liis Juul (pararattasport)
Mihkel Kalja (jalgrattasport)
Joosep Karlson (aerutamine)
Kristjan Koll (murdmaasuusatamine)
Toomas Kollo (murdmaasuusatamine)
Kaur Kuslap (sõudmine)
Kristin Kuuba (sulgpall)
Mihkel Liivakant (karate)
Getter Marie Lemberg (kergejõustik)
Sander Maasing (jalgrattasport)
Aslanbeg Magomedkerimov (džuudo)
Sergei Pareiko (jalgpall)
Han Hendrik Piho (kahevõistlus)
Kätlin Piirimäe (kergejõustik)
Anna Pohlak (purjetamine)
Martin Remmelg (laskesuusatamine)
Helina Rüütel (sulgpall)
Karl Robert Saluri (kergejõustik)
Anja Sokk (karate)
Karolin Valdmaa (rühmvõimlemine)
Lise Anette Vaher (mäesuusatamine)
Reino Velleste (laskmine)
Eesti kõrgkoolidest on esindatud TTÜ, Tartu Ülikool, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Eesti Massaaži-ja Teraapiakool, Estonian Business School ja Ettevõtluskõrgkool Mainor, väljastpoolt Eestit IMC Fachhoochshule Krems, London South Bank University, The Hague University of Applied Science, University of Alaska Anchorage, Uniwersytet Gdańsk, University of Georgia ja Western Kentucky University.
Kaks korda aastas väljaantavat haridusstipendiumit saavad taotleda praegused ja endised tippsportlased kõrgkooli või kutseõppeasutuse õppemaksu tasumiseks. Stipendiumi suurus on kuni 1000 eurot semestris. Stipendiumile on võimalik konkureerida sportlastel, kes on Eesti koondisesse kuulunud vähemalt kolme aasta jooksul. Kui sportlane on tegevkarjääri juba lõpetanud, ei tohi olla sellest möödunud üle viie aasta. Samuti oodatakse stipendiaatidelt elus ja sporditegevuses ausa mängu põhimõtete järgimist, noorematele eeskujuks olemist ja dopinguvastaste reeglite järgimist.
Saajad valib komisjon, kuhu kuuluvad haridus- ja kultuuriministeeriumi ning EOK esindajad. Sealjuures osaleb määramises EOK sportlaskomisjoni esindaja.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?