Intervalltreeningutega arendad vastupidavust igal spordialal

13. jaanuar 2019 | Uudised

Parem vastupidavus ehk rahvakeeli öeldes: “Rohkem võhma” tähendab paremaid tulemusi ja suuremat naudingut enda lemmikspordialaga tegelemisest, sõltumata alast.

Võitlussportide kontekstis lubab üldfüüsiline treenitus ja vastupidavus harjutada liikumisi ja lööke sama intensiivsusega pikema aja vältel.

Võibolla oled alustajana peale iga treeningut kurnatud. Või soovid juba kogenud harrastajana sooritada treeningliikumisi täiuslikul tasemel rohkem kordi, et luua endale konkurentsieelis?

Siis tasub lisada oma treeningkavva lisaks põhitreeningutele ka üldist vastupidavust treenivaid treeningkordi. Isegi Bruce Lee treenis jõutreeningutele järgnevatel päevadel kardiotreeningutega.

Saavuta eesmärgid ja ole tervem 

Treenides üldist vastupidavust, arendad oma südame- ja veresoonkonda ning hingamissüsteemi.

Kardiotreeningute pikaajaliste efektidena tuuakse uuringutes välja ka vähenenud stressi, paremat und, kiiremat ainevahetust ja igapäevaselt tõusnud töövõimet.

Võtame näiteks inimese, kes käib poksimas. Kui ta tunneb, et viimastes raundides on energiat vähe ja keskendumine nõuab pingutust, võib just vastupidavustreeningule panustamine olla see, mis aitab surnud punktist üle saada. Ainus küsimus on selles, millise spordiala abil võhma parandada?

Lisatreening toetab sinu eesmärke ja on sulle nauditav

Trennikaaslased ja erinevad kirjutised jagavad mõtteid väga erinevate treeningute osas, mida lisaks põhitreeningutele teha. Ka see artikkel ei ole erandiks. Alustada tasub probleemsete kohtade määratlemisest ja eesmärkide teadvustamisest. Seejärel on hea mõelda laiemalt, missugused erinevadvariandid nende saavutamiseks on. Alles siis saab leida võimalike variantide hulgast endale kõige meeldivama.

Hea uudis on, et intervalltreeningute põhimõtet saad rakendada väga erinevate liikumisviiside puhul.

Paljud rühmatreeningud on üles ehitatud sprindi-puhka-sprindi põhimõttele. Ent kui eelistad treenida omaette, võib jooksmine või ujumine olla sinule sobivam.

Vana hea jooksusamm

Klassikaline ja peaaegu alati hea valik intervalltreeninguks on jooksmine. Joosta saab igal pool, vahet pole, kus sa elad või kui sa ka reisile lähed. Lisaks saad alati valida endale sobiva aja – hommikul, päeval, hilisõhtul – ning ka tempo. Treeningvarustusest vajad vaid sobivaid jalanõusid, ilmale vastavat riietust ja soovitatavalt ka pulsikella.

NB! Soovides enda aega ülimalt tulemuslikult kasutada, võid kuulata jooksmise ajal ka audioraamatuid.

Rattasõbrale rattasõit või spinningutreening

Kui eelistad rattasõitu jooksmisele, võid panustada loomulikult sobivate ilmadega rattasõidule, või iga ilmaga spinningutreeningule.

Spinningutunnid on üles ehitatud sprintidele, mis vahelduvad rahulikumate treeninghetkedega. Vali vaid endale sobiv tempo, järgi treeneri juhiseid ja anna oma parim!

Liigestesõbralikuks ja taastavaks intervalltreeninguks on ujumine 

Tõelist vaheldusrikkust pakub liigutuste osas ujumine. Veekeskkonnas on keha toetatud ning puuduvad liigeseid koormavad põrutused. Et keha stabiilne asend vajab vees pidevalt korrigeerimist, töötavad ka need lihased, mis joostes ega spinningutreeningus pidevat koormust ei saa.

Intervalltreeninguna pakuvad basseinid võimalust ujuda teatud ajaperioodi või teatud arvu basseinipikkuseid tempokamalt, seejärel järgmised ajaühikud rahulikumalt. Intervallide arv vali vastavalt enda treeningkavale ja -eesmärgile.

Vahetades ka intervalltreeningu jooksul ujumisstiile, on kogu kehale ühtlane treeningkoormus tagatud. Heaks uudiseks on, et varustuse osas pole vaja midagi rohkemat kui vaid ujumisriietust.

Vaheldusrikkalt eesmärgi suunas 

Vastupidavust toetavad treeningalad toetavad ka tulemuste saavutamist sinu põhialal ning aitavad jõuda soovitud tulemusteni kiiremini.

Kuigi see võib nõuda natuke rohkem planeerimist ja treeneriga nõu pidamist, siis mõne aja pärast oled kindlasti rahul, kui lisad oma trennikavasse ka kogu keha heaolu toetavad treeningud.

Spinningutreeningud, ujumistreeningud ja asjatundlikud personaaltreenerid leiad Spordiklubist Impuls Tallinnas ja Tartus. 

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel