„POMMUUDIS! UFC tuleb TV3 Sport kanalisse!” Nii teatas TV3 mais. Avalöök anti üritusega UFC 249: Ferguson vs Gaethje.
Vabavõitluse kogukond lahvatas. „Kes on kommentaatorid?” küsiti kohe.
„Kaupo Arro ja Jüri Aboltõn,” vastas TV3 Sport Eesti.
„Kas nad on terminoloogiaga kursis?” uuris Laura Mallene. „Meil on mitu aastat ülikvaliteetselt viidud läbi MMA Eesti meistrivõistlusi, kus kommentaatoriteks inimesed, kes ala harrastanud ja isegi võistelnud pluss 10+ aastat UFC-d vaatanud, tunnevad läbi ja lõhki nüansse, sportlaste tausta ja on üleüldse alaga kursis, kõigi MMA distantsidega + judo, kickboksi, muay thai, maadluse jms alade tehnikatega, mida MMA nõuab.”
„Lisaks on meil Eesti suurima UFC-sse pääsemise šansiga profisportlane Sten Saaremäe, kes kommentaatorina tugev ja oskab pikalt-laialt ka UFC tegijatest rääkida. Liiatigi on kohalikud MMA huvilised Steni tegemistega kursis ja fännid, ehk suurendaks kohalikku auditooriumigi,” jätkas ta.
„Kui Sten soovib, võib Kalev Kruusiga ühendust võtta,” ütles TV3 Sport Eesti.
Rahvas pakkus ka Priit Mihkelsoni, Jorgen Matsit, Alar Hutrovit, Vallo Hannust ja Ott Tõnissaart, kes aga viisakalt keeldusid.
TV3 kommentaator Henri Sipra rõõmustas arhiivipakkumise üle: „Väga kõva! Kui saab ligipääsu vanematele fightidele, pange mingid Anderson Silvad ja Jon Jonesid pöörlema. Crocopi ka varasemast, julm vana oli.”
„Vanu klassikuid, mida näidata, on tõepoolest jalaga segada. Lawler vs MacDonald 2 (minu hinnangul läbi aegade parim UFC matš). Jones vs Gustafsson 1, Shogun vs Henderson – mõlemad vastasseisud UFC kuulsuste hallis Fight Wing kategoorias. Neid võikski loetlema jääda. Vabavõitlusspordi austajate jaoks on vinged ajad ees ootamas,” ühines endine Fightsports 24 eestvedaja Kaur Kalamets.
Pärast esimest ülekannet tulid esimesed kommentaarid.
„Häiris palju asju tegelikult, alustades sellest, et kommentaar jookseb ingliskeelse kommentaari peale. Kommentaar oli paljuski vahetult ainult selle kohta, mis ekraanil toimus („näed, hea löök” stiilis), võitlejate kummaline profileerimine, taustainfo (a la low-kick kui revolutsiooniline asi MMA-s näiteks),” täheldas endine tippkarateka Tanel Pärss. „Aga esimene kord, võib-olla läheb paremaks.”
„Ma kusjuures õhtul mõtlesin suht pikalt ja jõudsin sama järelduseni. Seal oli ka konkreetseid faktivigu kuigipalju, nt raundide skoorimise kohta,” nõustus Kuldar Nei. „Kaupo Arro oli veel suures plaanis suhteliselt sümpaatne mulle isiklikult. Kaaslane jättis kõvemini soovida.”
TV3 ei solvunud ja palkas Nei seepeale kommenteerima.
Pärast Gaethje ja Nurmagomedovi matši tulnud kommentaarid näitavad endiselt vaatajate rahulolematust: „Ülimalt häiriv, et peale loetakse, kui alumisi kommentaatoreid ei vaigistata. Kas saab kuidagi ühe või teise valida?”
„Iga algus on raske ja esimesed eestikeelse kommentaariga UFC-d kriipisid päris kõvasti kõrva,” ütleb Eesti koondise treener Vallo Hannus. „Vabavõitluse kommenteerimiseks on ikkagi vajalik iga distantsi tehnilist baasi mõista: püstivõitlus, maadlus, seinamaadlus, maasvõitlus. Kui seinamaadluse kogu kirjeldus piirdub kümme korda „seinas rüselemise” mainimisega, siis minu jaoks kõlab see otse-eetris kõhutuule laskmisena. Kuldar Nei ja Ergo Reinvaldi kaasamisega UFC kommenteerimise sisuline kvaliteet kindlasti tõusis. Mõlemad mehed sportlastena tunnevad ala tehniliselt hästi ja rääkimisoskust on ka piisavalt, et seda huvitavalt ja haaravalt edasi anda.”
„Kaupo Arro on juba kogenum spordikommentaator. Mulle väga meeldivad näiteks tema poksikommentaarid kanalis TV3 Sport. Vabavõitlusest teab Kaupo ilmselt mõnevõrra vähem kui poksist, aga tal on hea kaaskommentaatori tunnetus ja ta oskab õigel kohal ise rääkida ning teisel rääkida lasta. Kui täna kokkuvõttes midagi soovitada, siis Jüri Aboltõn peaks nimede õigesti ütlemisega tööd tegema. See on mõnel korral päris käest ära läinud. Kokkuvõttes on mul väga hea meel regulaarse eestikeelse UFC kommenteerimise tekkimise üle ja jõudu tegijatele!” sõnab Hannus.
Jüri Aboltõn lubas Good Fighti küsimustele vastata, kuid lõpuks seda siiski ei teinud.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?