Olukorrast ringis: judoka Kristjan Tõniste võtab üle tai poksi

05. november 2020 | Muay Thai Liiga, Uudised

Kristjan Tõniste võitis Eesti Muay Thai Liigas 31. oktoobril Igor Veressovi.

Tõniste on Eesti meister džuudos, vabavõitluses, lukumaadluses ja maadluses. Vabavõitluse meistriks tuli ta nii võimsalt, et sai eripreemia.

„Siiani on mu põhiala olnud judo, kus olen seadnud suured eesmärgid maailma tippu jõuda. Mul on kõrval head juhendajad Vladimir Stepanjan ja Aavo Põhjala. Muid alasid olen teinud judo tulemuste parandamiseks,” räägib Tõniste, kes suurimateks saavutusteks põhialal loeb MM-i ja EM-i 9. kohta. Eesti meistrivõistlustel ei osalenud ta tänavu vigastuste tõttu.

Ta on pidevalt jälginud erinevaid võitluskunste. Viimase aja matšidest meeldis Gervonta Davis – Leo Santa Cruz. „Ilus KO,” põhjendab Tõniste. Nokaut oli nii võimas, et Santa Cruz kaalub karjääri lõpetamist.

Deniss Smoldarevi tänavune džuudohõbe Eesti meistrivõistlustel Tõnistet ei üllatanud: „Deniss Smoldarevi tean juba pikemat aega. Ta on mulle teatud mõttes ka eeskujuks olnud. Eestis pole väga sellise tasemega vabavõitlejaid nagu Deniss Smoldarev. See ütleb nii mõndagi tema kohta.”

Kuna džuudos on suur osa maasmaadlusel, siis hakkas Tõniste käima jiu-jitsu trennides 3D Treeningus, et ennast täiendada, ja kuna maadlusaladel on mitmeid sarnasusi, käis nii kreeka-rooma kui ka vabamaadluse trennides ennast arendamas. „Mul on tugev kirg nende alade järele ja põnev on ennast ka võistlustel proovile panna. Kuna judo’ga alustasin juba 4-aastaselt, on mul tugev põhi all,” selgitab Tõniste.

„Olen jälginud poiste igat sammu. Olen poistele öelnud, et trenni peab tegema, aga ala võib ise valida,” ütles omal ajal poegade kohta Tõnu Tõniste, kes ise sageli treeningul viibis ja kõiki poegade võistlusi vaatamas käis. Poegade pärast hakkas ta Eesti Judoliidu presidendiks.

Sõbra Rain Karlsoniga puutus Kristjan vahetevahel kokku poksiga ja sealt tekkis omakorda huvi muude poksialade vastu. Osaliselt koroona tõttu on ta viimased kuus kuud treeningu mõttes käinud Leaderi klubis Aleksei Kurdini juures tai ja kikkpoksi harjutamas. „Alekseiga tekkis meil kohe väga hea klapp,” sõnab Tõniste. Leaderisse sattus ta hea sõbra Karl Kvelli kaudu, kes on seal treener.

„Kristjan on väga tugev, sihikindel, lapsest saati unistanud olümpiamedali võitmisest. Tema eesmärk on jätta endast jälg võitlussporti, inspireerida oma tegudega ka teisi, eriti olla eeskujuks noortele ja lastele. Tal on kindel fookus paigas, mistõttu on kindel, et poiss jõuab veel kaugele ja saavutab suuri tegusid, jõuab oma alal tippu,” iseloomustab Kurdin.

Võit Eesti poksimeistri Veressovi üle tuli poolproffide seas, kuid oli Tõniste esimene võistlus tai poksis. „Kristjan teeb trenni nagu proff, mõtleb nagu proff ja meie sihtmärk on profid. Aga amatöörmatše teeme võimalusel ikka ka! Praegu on tal pigem siiski amatöörperiood,” selgitab Kurdin.

„Usaldasin treenerit, kes valis mulle taseme ja vastase. Mulle meeldivad uued katsumused ja see kogemus oli minu jaoks võimas,” lausub Tõniste.

Ta teadis, et tegemist on hea poksijaga, seega tuli sellega arvestada. Tõniste ja Kurdin panid paika vastava plaani. Kuna Veressovil on hea poksipõhi all, siis pidi Tõniste rohkem keskenduma klintšile, jala-, põlve- ja küünarnukilöökidele.

Samuti Leaderit esindanud Veressovi valmistas ette teine treener, mitte Kurdin. „Igor demonstreeris tõelist mehist iseloomu. Kristjan surus nii tugevalt põlvede ja jalgadega – kolm pikalilöömist -, et mõni teine oleks näidanud juba 1. raundis valget lippu, aga mitte Igor!” räägib Kurdin.

„Mul otseselt mingit hirmu vastase ees pole. Igoriga puutusin kokku suvel treeninglaagris, aga omavahel otseselt sparrinud ei ole. Teadsin, et vastane on tugev, seega võtsin võistlust tõsiselt. Mulle sümpatiseeris väga Igori tugev võitlusvaim. Inimesena on ta ka väga tore,” pole Tõniste kiitusega kitsi.

Kui Tõniste kutsutakse näiteks Underground Fight Nightile või Fightlandile, siis kellega ta tahaks võidelda?

„Raske küsimus. Ei oska hetkel vastata. Käitun ja reageerin vastavalt võimalustele.”

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel