Foto: Freepik

Ei saa magada? 6 soovitust, mis aitavad parandada ööune kvaliteeti

21. detsember 2023 | Nõuanded

Rakvere poksiklubi Tugev Tahe treener Villu Nurmoja on öelnud, et võidab see, kes rohkem tahab ja paremini magab. Ta rõhutab, et see, kes on töökam, jõuab kaugemale – talent tuleneb tööst. Ka veebileht Liikunat.fi tõi välja, et ainuüksi üks kehvasti magatud öö võib ära rikkuda terve nädala – unerütm muutub kardinaalselt ning päevased uinakud ei asenda unevõlga ehk puuduvat ööund. Kuidas siis parandada ööune kvaliteeti?

Foto: Freepik

Pidev unepuudus suurendab terviseriske

Täiskasvanud inimesed vajavad kvaliteetset und keskmiselt 7-9 tundi ööpäevas, millest 2 tundi on REM-uni ehk nn sügav uni. Lapsed ja noored vajavad keskmiselt 9-11 tundi kvaliteetset und.

Täiskasvanud inimesed vajavad kvaliteetset und keskmiselt 7-9 tundi ööpäevas.

Pidev unepuudus suurendab terviseriske. Levinumad unepuudusest tingitud terviseprobleemid on näiteks väsimus, ülekaalulisus ning ainevahetushäired. Pikaajaline unepuudus võib täiskasvanutel põhjustada isegi diabeeti või depressiooni.

Suurel osal meist on aeg-ajalt uneprobleeme. Seetõttu tasuks enne magamaminekut telefonid aegsasti käest ära panna. Nimelt tuleks paar tundi enne voodisse heitmist lõõgastuda. Näiteks hea viis päevastest toimetustest rahunemiseks on lugemine.

Lugemine (Foto Freepik)

Foto: Freepik

Erinevaid kofeiini sisaldavaid jooke nagu kohv ja energiajoogid ei tohiks samuti enne magamaminekut tarbida. Ka alkoholi tarvitamine võib ööune kvaliteedi ja unerütmi sassi lüüa. Ka vabadel päevadel tuleks hommikuti samal ajal tuleks ärgata, mitte ööund pikemaks venitada. Päevasel ajal tasuks ka veidi õues viibida ja trenni teha.

6 soovitust unekvaliteedi parandamiseks:

  • Regulaarne unerežiim. Proovi ärgata ja minna magama samal ajal.
  • Ära kasuta enne magamaminekut nutiseadmeid, vaid loe näiteks raamatuid.
  • Väldi kofeiini sisaldavaid jooke. Ära joo enne voodisse heitmist näiteks kohvi ega energiajooke.
  • Hoia kinni rutiinidest ja proovi hoida õhtused toimetused samana.
  • Väldi alkoholi. Liigne alkoholi tarvitamine rikub ööune kvaliteedi.
  • Tee sporti ja hinga värsket õhku.
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel