Foto: @kokamagik

Eesti Sportliku Vabavõitluse Liit: kohtumine EOK presidendiga oli sisukas

23. märts 2021 | Uudised

Eesti Sportliku Vabavõitluse Liit pidas 23. märtsil Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendi Urmas Sõõrumaaga telefonikohtumise, mida nimetas sisukaks.

Sõõrumaal oli sportliku vabavõitluse ja liidu tegevuse kohta palju küsimusi. Läbi arutati vabavõitluse rahvusvahelise alaliidu IMMAF-i tööpõld, erinevused amatöör- ja profispordi ning noorte ja täiskasvanute spordi vahel.

Eesti Sportliku Vabavõitluse Liit on 13 tegutsemisaasta jooksul üles ehitanud toimiva süsteemi, millele on omakorda väga palju aidanud kaasa 2012. aastal loodud rahvusvahelise alaliidu tegevus.

„Täna oleme kahjuks olukorras, kus Eesti riik Eesti Sportliku Vabavõitluse Liitu spordialaliiduna ei tunnista, mistõttu ei saa meie koondislased erinevalt teistest spordialadest tänaste koroonapiirangute ajal rahvusvahelisteks tiitlivõistlusteks valmistuda. Ühtlasi tähendab riiklik tunnustus kutsekvalifikatsiooniga treenereid, samuti teiste spordialadega võrdseid hüvesid, võimalusi ja ka kohustusi meie treeneritele ja spordiklubidele, mis vajalikud elutegevuseks ja annaksid võimaluse meie spordiala paremini reguleerida,” teatas liit.

Praegune teema põhiküsimus on selles, et riik annab toetusi ja ka lubab treenida vaid nendel sportlastel, kes kuuluvad spordialaliitu, mis on ka EOK liige. Vastavalt spordiseadusele saab Eestis olla ametlik spordialaliit vaid selline klubide ühendus, mis on EOK liige.

„Nagu iga organisatsiooni, nii ka EOK liikmed on vastu võtnud otsuse, kus on kirjas kriteeriumid, millele peab liikmeks soovija vastama. Need tingimused on kirjas ka meie koduleheküljel ja kehtivad juba aastaid. Iga rahvuslik olümpiakomitee ja ka kohalik alaliit seab endale ise kriteeriumid, mille alusel võetakse liikmeid. Samuti on kindlasti ka vabavõitlejatel omad kriteeriumid, millele peavad klubid vastama, et saada liikmeks,” selgitas EOK peasekretär Siim Sukles.

„Kuni vabavõitluse rahvusvaheline alaliit pole GAISF-i (Global Association of International Sports Federations) liige, ei saa ka EOK vastu võtta meie vabavõitlusliitu,” lisas ta.

„Meie küsimus on: kas GAISF-i liikmelisus on optimaalne nõue selleks, et üks spordiala saaks siin Eestis toimida teiste spordialadega võrdsetel alustel?” vastas liit.

Samal ajal, kui Eesti vabavõitluskoondise liikmed täna trenni teha ei tohi, kinnitas IMMAF rahvusvaheliste tiitlivõistluste kuupäevad. Noorte MM (U14, U16, U18) toimub 30. juulist 1. augustini Türgis, täiskasvanute EM (U21, 21+) 16.-21. augustini Venemaal ja täiskasvanute MM (U21, 21+) 27. novembrist 4. detsembrini Kasahstanis.

„Sportlik vabavõitlus (MMA) on maailma kõige kiiremini kasvav spordiala, millel on üle maailma umbes 450 miljonit jälgijat. Ka Eestis on ala kiiresti kasvav: harrastajaid on 500 ringis ja jälgijaid arvatavasti kümneid kordi rohkem. Tegemist on ühe maailma vanima spordialaga, mille eelkäija pankraation kuulus ka antiikolümpiamängude kavva,” sõnas Eesti edukaim vabavõitleja Kaupo Kokamägi.

Sõõrumaa kinnitas, et tema nägemuse järgi peaks EOK olema katuseorganisatsiooniks kogu Eesti spordile igal tasandil. Lepiti kokku telefonikohtumine 26. märtsiks.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel