„Robin, võta telefoni!“
Aasta on 1988 ja Mike Tyson muretseb. Robin Givens ei võta toru. Tyson helistab talle. Kus tüdruk küll on?
Tysonil on ka 99 muud probleemi. Raskekaalu noorima tšempioni suure valge maamaja kohal liugleb kull. Röövlind tahab tšempioni tuvisid, kes elavad valge maja taga väiksemas pruunis. Tysoni 98 tuvi on kull nahka pannud, kaks on veel. Tyson plaanib kullile piinarikast surma.
Tysonit rõhub King Kongi-suurune probleem. See on lausa neoon-Kong. Tyson on mees, kellele tema enda sõnul meeldib inimesi lüüa. 2018. aastaks on ta abielus olnud kolm korda. Kaks neist lõppesid nokaudiga.
Nokauteerimine oli Tysoni töö. Raske on nimetada võimsaimat matši maailmas. Kuna Ali poksis kauges minevikus, siis ütleks Tyson – Marvis Frazier (1986). Väga lühike, ent seda massiivsem jõudemonstratsioon. Tyson hõljus nagu mesilane õie kohal. Ta oli objekt, mille ajaline haare ja ruumiline ulatus ületas inimese tajumisvõime. Frazieri jaoks oli see kohtumine ilmselt jää-ämbri väljakutse. Sel hetkel tundus, et keegi ei saa Tysonile vastu. Isegi mitte Ali.
Tysonist saadigi lõpuks jagu teistmoodi. Mitte ringis. Tysonile tegi ära ühiskond, ütles Chuck D, ja tegi ära tema ise.
Rääkimist nõuab Tysoni ja Givensi lugu. Lugu küborgist ja Barbiest. Räägi mind, nõuab lugu.
1991 aprill. Linastumas on film „Rage In Harlem“. Lavastaja Bill Duke (mänginud filmis „Predator“) kohtus seksika noore Imabelle’i kehastaja leidmiseks enam kui 250 näitlejatariga. Valituks osutus Robin Givens, rahva silmis manipulaator, kes abiellus poksitšempioniga, kihutas temaga läbi aasta kestnud, pealkirju täis abielu ja lahutas siis. „Vihatuim naine Ameerikas, ütles üks kõmuleht,“ sõnab Duke.
Filmis osalev Forest Whitaker jagas režissööri kahtlusi. „Ma kartsin, et publik ei vaata filmi, vaid Robinit,“ ütleb ta. Lisab siis: „Aga tema valimine oli hea otsus.“
Givens räägib, et on palju vanemaks saanud. „Ma olin tavaline tüdruk, nagu paljud teised, kes pidi ise hakkama saama. Ma arvan, et ma andsin antud tingimustes selles abielus endast parima.“ Ta ei tea, miks ta rolli sai. „Ma ei usu, et kõige andekam alati saab.“
Räägiti, et Givensi otsuseid abielus mõjutas ema. On see tõsi? „On palju, mida te ei tea. Sellest on nii raske rääkida. Ma ei tea, miks ma sellest nii palju räägin,“ sõnab Givens ja puhkeb nutma.
10 minutit hiljem on pisarad kuivatatud, meik fiksitud ja saab asuda pildistama. Givens võtab provokatiivse poosi. „See on pereleht,“ teatab LA Timesi fotograaf. Givens lappab dekoltee kokku.
Tema järgmine film olevat „Obsession“, naisest, kes Givensi sõnul välja astunud otsekui „Cosby Show’st“. Givensi filmograafiast me sellist filmi ei leia.
Tyler Durden ütles, et jõusaal on masturbeerimine, enesehävitus on midagi muud. Tysonil läks jõusaal valesse kohta. (Irooniline, sest Tyson olevat tabanud Givensi voodist Brad Pittiga.)
Tyson rääkis elulooraamatus Givensist kõik. Ta ütles, et Givens ja tema ema olid algusest peale mõne suure musta kuulsuse jahil. Ja Tyson oli nii kuulus, et temast laulis Lou Reed. Givens, elegantne ja haritud, võttis esimesele kohtamisele kaasa ema ja publitsisti. Abielluti 11 kuud hiljem, 1988. aasta veebruaris. Tyson oli 22, Givens 24. Tyson abielluda ei soovinud, aga oli vaja, sest Givens oli rase. Siis selgus, et rasedust ikkagi ei ole.
1988 oli ka aasta, kui Givens Barbara Waltersile antud kuulsas intervjuus rääkis, kuidas Tyson teda sakutab, lükkab ja ähvardab. „Ma kardan,“ ütles Givens. Lahutus sai ametlikuks 1989. aasta sõbrapäeval. Givens soovis poolt Tysoni 40 miljonist dollarist. 10 vist sai, aga 10 on ka raha.
1997. aastal abiellus Givens uuesti, tenniseõpetaja Svetozar Marinkovićiga, ja ka see abielu kestis aasta. Kui 2014. aastal tundus, et NFL üritab maha vaikida juhtumeid, kus mängijad peksavad lähedasi, vaatas Givens, et jälle keegi ei tee midagi ja läks saatesse „Today“ Maria Shriveriga rääkima.
Tyson teenis karjääri jooksul üle 400 miljoni dollari, kuid andis 2003. aastal sisse pankrotiavalduse. Nii läheb, kui ostad 500 000 dollarit maksva Bentley. Või 140 000 eest kaks tiigrit. Kelle ülalpidamiseks kulub 125 000 aastas.
Tyson osaleb uues filmis „Kickboxer: Retaliation“. Bruce Willis hakkab mängima Tysoni treenerit Cus D’Amatot filmis „Cornerman“. Tyson tuli paari kuu eest ka lagedale naljaetenduse „Undisputed Truth“ teise raundiga. See on selline jant, kus Tyson ronib lavale ja räägib oma elust. Esimene osa etendus 2012. aastal, Spike Lee koreografeeris ja Tyson kolistas kolm kuud mööda Ameerikat.
Märt Milter
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?