Ajaloo parim karateka – Joe Lewis, mitte Chuck Norris

20. oktoober 2021 | Uudised

Joe Lewis on 1971. aastal 27 aastat vana. Ta on Ameerika meister kikkpoksi raskekaalus.

Lewis kaitses just tiitlit esimest korda, vastaseks Ronnie Barkoot, 29-aastane karatetreener ja endine osariigimeister. Lewis alistas Barkooti avaraundis. „Ma kasutasin kõigest käejõudu. Ma ei julge mõelda, mis oleks juhtunud, kui ma oleks kogu keha sellesse pannud,” ütleb Lewis.

Ta jagab pärast autogramme tund aega. Rahvas ootas midagi metsikumat, eksootilisemat, kui aga paar jalalööki välja arvata, nägi Lewis välja nagu tavaline poksija. Riigi kunagine üks lootustandvamaid poksijaid Joe Orbillo, kes teda treenis, arvab, et Lewisest saaks paari aastaga korralik poksija, Lewis aga peab end poksi raskekaallaste jaoks liiga kergeks.

Lewis on karate maailmameister olnud viis viimast aastat. Kuigi tema matšile Barkootiga eelnes 10 tundi igavaid karatematše, ei tervitatud tema saabumist ringi väga entusiastlikult. Paljud lootsid näha, kuidas Lewis kaotab. Lewis võitis nii tihti, et tüdines karatega kaasnevast pidevast kummardamisest.

Lewis avastas karate Jaapanis, kuhu ta sattus aega teenides, aga ta mõistis, et karate on võitluskunst, mida ei saa kunagi täiuslikult kasutada võistluses. 1969. aastal tagasi hakkas ta arendama superkaratet, mille nimetas Joe Lewis Style Self-Defense’iks. Lewis ja tema õpilased panid kätte poksikindad ja jagasid althaake. Kuna nad kindaid jalga ei tõmmanud, keelasid nad löögid kuklasse ja peakülgedele.

Kui uut stiili 1970. aastal Californias esmakordselt võistlusel tutvustati, vältisid Lewis ja korraldaja Lee Faulkner selle reklaamimisel sõna „kikkpoks”, sest nii nimetatakse seda Tais, aga ringiteadustaja nimetas sõna ära ja see saadab nüüd Lewist, kuigi ta väidab, et Tais ei lööda sugugi nii tugevasti.

Faulknerile ka siiski sõna meeldis ja ta asutas Ameerika kikkpoksiliidu. Lewis eriti ei arvanud, et raskekaalu esimeses tiitlimatšiks vastase leiab. Lõpuks ilmus välja temast ligi 50 kilo rohkem kaaluv karate musta vöö omanik Ed Daniels. Lewis kaotas avaraundi. Daniels oli nii pikk, et jalalöögid tema pähe võis unustada. Lewis võitis käelöökidega.

Bruce Lee arvates oli Lewis ajaloo parim karateka. 1983. aastal valisid ka parimad karatekad ta ajaloo parimaks. Chuck Norris jagas 2. kohta.

Lewis mängis peaosa märulis “Jaguar Lives”, kaasnäitlejateks Christopher Lee ja Bondi-tüdruk Barbara Bach.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel