Mõisakülas peetakse 2. augustil Mõisaküla Fight, kus Maikel Asturi vastaseks on Läti kikkpoksimeister Aleksei Marõžihhin.
Vaatasime Maikeliga, kuidas lätlane pommitas Hendrik Themast keset Tartu kiviseid kanjoneid üritusel Duel Fight 2.
„Neil on täpselt ühesugune stiil, mis jäi mulle meelde. Nad on mõlemad kombo-fighter’id ja seda on ka näha. Neli raundi oli täis sõda,“ räägib Maikel.
Vaatame esimest raundi. Kui palju vastaste matše vaadanud olete?
Mulle ikka meeldib neid vaadata. See annab arusaama sellest, et teatud fighter’itel on kindlad asjad, mida nad teevad. Näiteks Rõbalko, kes osales Warrior Fightil, oli hästi kogenud, aga tegi alati sama asja. Käega löök pöördelt. Ta lendas ka sellega tohutult pikali. Nägin ära, kuidas ta seda ette tegi, kuidas ta lõi. Ta ei saanud selle löögiga ühtegi tabamust. Siit videost on näha, et Hendrik alustas jalgadega. Siis ta saab hoida distantsi, ta ei lase vastast lähedale. Marõžihhin üritab vastata, aga Hendrik on kogu aeg distantsil tänu jalaköökidele ja Marõžihhin ei ulatu temani.
Nende pikkus on vist enam-vähem sarnane ka.
Tundub nii jah. Algus on mõlemalt poolt väga terav olnud. Marõžihhini stiilist mäletan, et ta on selline all in-inimene, tuleb sajaga lööma ja alati nii. Kui ma võrdlen endaga, siis ma poleks kogu aeg nii näos kinni, ma poleks nii lähedal. Kuna ma olen nii palju pikem, siis ma läheks sisse põlvedega ja siis käsi.
Milline on teie taktika tavaliselt?
Tühjaks ma end esimeses raundis ei jookse. Pigem treener ütleb, et ma peaks vahepeal kõik mängu panema, suruma end veel rohkem ja panema oma võhma proovile. Tihtipeale tunnen ringist välja tulles, et tahaks edasi poksida.
On see õpitud tehnika, et need kolm ringi vastu pidada?
Neil, kes on kutud, on üldjuhul mingi vimm, et nii-öelda koht kätte näidata. Lähevad all in ja tõmbavad end tühjaks. Ma arvan, et mina kestaks mitte ainult kolm raundi, vaid võibolla ka viis, kuus või seitse. Vastupidavus on mul hea, aga kohati pean olema ringis veel teravam, viima oma level’it edasi.
Kuidas on teie plahvatusliku jõuga? Olete lisatrennidega oma jõu kätte saanud?
Kindlasti. Ma olen edasi arenenud. Seda on näha ka eelmise ja selle aasta pilte võrreldes. Vahe on märgatav, aga eks ma makaron olen ikka. Kui see nimi mulle pandi, siis ma võin selle ka jätta, mul pole selle vastu midagi. Minu tiim kutsub mind niikuinii Makaroni-Maikeliks, seega see on minu jaoks okei.
Hendrik ja Aleksei tunduvad enam-vähem võrdsed.
Jah, on näha ka, et Marõžihhin ei taha sammugi tagasi astuda, vaid võitleb edasi. Marõžihhin sai Hendriku pikali. Hendrik kasutab jalgu kohati hästi, aga tundub, et unustab vahel ära. Kui Hendrik jalgadega lööb, siis ta lööb väga hästi. Marõžihhin üritab kogu aeg vastata, ei anna punktigi ära.
Nad löövad kordamööda üsna kaitsesse ka, mis tähendab, et kaitsevad hästi.
Jah, nad pole lohakad, mõlemal on alati käed kaitses. Tavaliselt lühematel meestel ongi käed ilusti kaitses ja alati teravad käelöögid kontrate peale üles ehitatud.
Vahepeal vajuvad neil käed ikkagi alla. Kas see on hooletus?
Eks see ole muidugi natuke ka hooletus, aga pigem ma arvan, et nad tunnevad end nii ka natuke mugavalt. Kui neil on distants pikk, siis lasevad käed natuke alla. Ka mina teen vahel nii. Kui tunnen, et distants on piisavalt pikk, siis lõdvestan korra käsi. Õlad tõmbuvad lõpuks krampi, kui käsi vahepeal alla ei lase. Praegu on nad korralikult andnud. Hendrik tabas just väga ilusti. Tundus korra, et Marõžihhin vist läks natuke uimaseks.
Mida teie peale esimese raundi lõppu mõtlete?
Tahaks puhata nii hästi kui võimalik. Ringis on minut võrdne 10 sekundiga, see läheb nii ruttu mööda. Lähed nurka, hingad korra ja juba minek. Proovid võimalikult hästi taastuda ja kuulata, mida treener ütleb. Tuleb saada infot ja puhata palju.
Mis oleks taktika teises raundis?
Kui ma oleksin Hendrik, siis ma kasutaksin ikka jalgu samamoodi edasi, rohkem, aga paneks lõppu ka veel käed juurde, väike paus ja läheks uuesti. Marõžihhin tuleb kohati pea all, seega põlvega panna käte vahelt oleks väga hea. Kuna Hendrikule ja Marõžihhinile mõlemale meeldib selline lammutamine, siis nad naudivadki kätega löömist. Läheb natuke üle poksimatšiks. Võiks rohkem jalgu olla.
Lähete ringi mõttega lõpetada korraliku aplausiga ehk kiire lõpuga või punkte koguda või selgub see kõik siiski matši käigus?
Eks ikka tahaks alati hästi lõpetada ja ma usun, et mul on see jõud ka olemas. Ma tean, et minu löögid on korralikud. Ma suudan lõpetada, aga ma ei taha ka minna hulluks. See pole variant lõpetamiseks. Tegelikult on ju kolm raundi, kokku 9 minutit, seega aega on palju. Võit on ikkagi esmatähtis, lõpetamine on boonus.
Hendriku ja Marõžihhini teine raund on olnud väga tugeva algusega, aga on näha, et Marõžihhinil on kehal natuke rasva. Nüüd jääb Hendrik ise umbkaitsesse istuma ja sellepärast saab ka lööke.
Kas nad on juba teise raundiga väsinud ka?
On näha, et Marõžihhin hingab juba suu lahti. Hendrik ka, aga tal on pigem probleem ninaga. Eks tal on hingamine natuke kinni. Marõžihhin näeb ka juba lohakam välja, käed väsivad kiirelt ära. Vaadates veel, kui lühike ta on, siis tal midagi peab ju olema, kui ta kaalub 77 kilo.
Kellel tundub olevat punktide järgi võit?
Marõžihhin alustas väga hästi, aga nüüd hakkab Hendrik üle võtma. Neil on kombo vs kombo tagumine, aga mulle meeldib Hendriku tehnika. Aga tema nägu vaadates on ta ka lööke saanud. Kõige paremini on löökidest aru saada, kui pea käib kuklas. See on kindel punkt.
Jalalöögid on teises raundis pigem ära kadunud.
Neile meeldib rohkem kakelda kui oma eeliseid kasutada. Hendrik võiks jalgu rohkem ära kasutada, aga jääb ikka poksima. Korra kasutas jalga. Põlvelöögid on head, kui vastane jääb umbkaitsesse istuma. Praegu tabavad mõlemad väga hästi, aga on ka näha, et mõlemal on suud lahti ja hingavad sügavalt. Neil on olnud ka tempokas matš, ei ole midagi halba öelda. Publikule see meeldib.
Poisid lähevad teise raundi lõpuks päris kurjaks. Hendrikul hakkab jalg ka tõusma.
Jah, nüüd Hendrik hakkab jalgu kasutama, aga kaitses on mõlemad üsna lohakad. Andmine käib ja mõlemad tunduvad väsinud. Neil tundub raundilõpp üle võtvat. Marõžihhin alustas hästi, aga Hendrik tundub palju teravam. Hendrikul tundub olevat ikka ninaprobleem, see väsitab. Kui nina on verd täis, siis korralikult läbi nina hingata ei saa ja on raske.
Neil on palju pause ja Hendrikul tohterdatakse jälle nägu veidi. Milline on teil Hendrikuga suhe? Eelmisel aastal võtsite sõna ja tänasite Hendrikut. Kas see kuulub võitlusspordimaailma juurde?
Jah, mul pole ühegi vastase vastu kunagi midagi olnud. Taur Guitoriga ikka kaalumisel tõuklesime ja nähvasime, aga praegu saame läbi. Hendrikuga samamoodi: mul pole tema vastu midagi. Valisin Hendriku, sest ta oli sel hetkel kõige kõvem nimi Eestis meie kaalus. Ta oli järgmine õige valik, kes võtta.
Ehk tegelikult tahtsite lihtsalt karjääri teisele tasemele viia?
Just täpselt. Minu eesmärk on alati sama: ma tahan endale nime teha, ma tahan võita. Ma võiksin kogu aeg madistada inimestega, kes on minust võib-olla level’i võrra allpool, aga mis selle mõte oleks? Sel juhul oleks minu record pettus. Ma tahan oma record’it tõsta heade vastaste võitmisega.
Hendrikule meeldivad ka tugevad vastased. Tal tuli vahepeal neli kaotust järjest, sest ta võttiski tugevamad vastased.
Tema vastased olid kõik kõrgel tasemel.
Nüüd kolmandas raundis kasutab Hendrik jälle jalgu väga hästi. Marõžihhin sai ka uue hingamise. Raundi algus on mõlema poolt väga terav.
On näha, et mehed võtavad viimases raundis välja viimase jõu.
Kolmas raund loeb hetkel päris palju, sest esimesed olid üsna võrdsed. Kogu aeg on löökide vahetamine, kohtunikel on punkte raske lugeda. Kohtunikud kõiki lööke reaalselt ei näe. Hendriku jalalöögid on väga head. Kui jalaga puutud, siis on kindel punkt.
Seega oleks mõlemal kavalam teha jalalööke.
Jah, kätega segamini. Nüüd Hendrik kaasas ka käed. Kui teed ainult poksi, siis pole head löögid. Kui segad lööke, siis viid vastase tähelepanu mujale. Praegu on näha, et Marõžihhin on täiesti läbi ja raund tundub Hendrikule minevat. Kui Marõžihhin tuleb mulle ka niimoodi peale, hakkab alguses kohe lahmima, siis olen kindel, et suudan ta ära lõpetada. Kui ta jääb umbkaitsesse istuma, eriti väsinuna, siis ta muutub lohakaks.
Viimases matšis on löögid tugevad. Teravad kombod. Tulekski selline mees pigem ära väsitada.
Jah. On näha, et tehnika mõttes on tema löögid tugevad, aga videos tunduvad alati löögid tugevamad ja mehed kiiremad, päriselt ringis on teisiti. Ma olen ka madistanud suuremate meestega, kelle löök on olnud väga tugev. Ma ei ütleks, et Marõžihhin midagi uskumatut on. Ma olen treeninud tema treeneri Zaur Džavadoviga ja saan suuremas osas aru nende stiilist. Ma tema poolt pauku ei karda, see pole probleem. Praegu Hendrik istub. Ideaalne oleks põlv sealt vahelt läbi lüüa. Võtta peast kinni ja sealt hea põlv tõmmata.
Miks ta ei võta?
Eks Hendrik ongi rohkem poksija. Mõned jalalöögid sees. Ta pole selline põlvega lööja.
Viimased 10 sekundit. Kuidas kommenteerida?
Väga võimas, ilus lõpp oli. Rahvale ideaalne.
Mis tunne sel hetkel teid kui sportlast valdab?
Loodan, et teevad õige otsuse. See oli vinge matš, punkt punktis kinni. Väga raske on otsustada. Tuleb loota parimat. Proovida puhata nii palju kui võimalik, sest alati võib raunde juurde tulla.
Ehk tegelikult tuleb olla vaimselt valmis, et tuleb lisaraund?
Muidugi. Eriti, kui see on nii punktides kinni. Kunagi ei tea, mis seal tulla võib. Koduringis võib olla eeliseid.
Tuleb lisaraund. Kui hakatakse võitjat välja kuulutama ja sportlane tõstab käe, siis kas ta arvab, et võidab või tervitab fänne?
Eks see näitab ikka enesekindlust natuke. Ta tegi piisavalt. Kui oled pea maas ja pole oma matšis kindel, siis rahvas saab sellest aru. Enamik vaatavad lihtsalt, et on hea matš. Üksikud keskenduvad detailidele.
Nüüd on lisaraund, mis otsustab kõik. Kõik, mis enne oli, enam ei loe. Marõžihhin on hästi taastunud ja Hendrik ka. Marõžihhin tuleb igas raundis uue mehena ja esimene minut kuni poolteist on väga terav.
Jäävad suhteliselt võrdseks ka lisaraundis.
Jah, algus on jälle väga võrdne. Marõžihhin on tabanud väga hästi. Nüüd lööb Hendrik hästi. Väga hea kombo.
Kui oleksite praegu Hendriku asemel, siis kas te tunneks, et see läks hästi?
Ikka tunneks, kui taban. Kui hea löök läbi läheb, siis ikka saad sellest aru. Hendrik lööb väga hästi, kasutab jalgu, aga nelja raundiga on jalad kindlasti väsinud. Kõigi jalad väsivad. Hendrik võiks Marõžihhini ära lõpetada. Ma ei usu, et Marõžihhini jalalöök nii tugev on. Ta ise võib neid terve õhtu sisse võtta. Nüüd tabas Marõžihhin väga hästi. Ta on Hendrikule väga lähedal ja Hendrik võiks kasutada põlve rohkem. Ta on löönud, ta suudab seda teha.
Lõpus läheb natuke tõmblemiseks.
Natuke jah, mõlemal on käed väsinud ja nelja raundiga on nad ise ka väsinud. Nad lahmivad südame pealt. See on vägev, rahvale selline matš meeldib. Nad poksivad endiselt, aga kikkpoksis vaadatakse käsi, jalgu ja kõike muud. Nende eest punkte saabki.
Mida on kavalam kasutada?
Nii enda tugevusi kui ka vastase nõrkusi. Oled ringis põhimõtteliselt autopiloodi peal, teed ikka seda, mida oled trennis õppinud. Kui oled trennis õppinud rohkem käsi kasutama, siis teed ka ringis nii, mitte ei hakka järsku jalgu kasutama. Marõžihhin tabas praegu Hendrikut väga hästi, juba teist korda. Marõžihhin on üllatavalt hästi vastu pidanud.
Viimased sekundid.
Lõpp on ikka korralik. Mõlemad on väsinud, aga ikka annavad edasi. Seda vaadates ütleksin, et meil tuleb Marõžihhiniga Mõisakülas väga huvitav matš. Tema stiil on selline agressiivne. Vaevalt ta mul hingata laseb. See on vägev. Nüüd see analüüsimine tekitas veel rohkem põnevust. Tahaks juba ise võidelda temaga.
Tuleb adrenaliin?
Ikka, põnevus tuleb sisse ja tahaks juba minna. Neljandas raundis tuli Marõžihhin kindlasti tugevamini välja ja võidab ära selle. Matš oli väga hea. Ta tundus kolmandas täiesti läbi, aga neljandaks taastus ära ja alustas värskena.
Kui on olnud nii tasavägine matš, siis kas kohtunikud peaks hiljem analüüsima? Hiljuti oli skandaal, kas Mirkko võitis kaheksa mehe turniiri või mitte. Marõžihhin võitis siin 2:1.
Otsusega tuleb leppida. Kui oleks kahtlus, siis antaks ka võit teisele. See on minu arvates loogiline. Võid vinguda, palju tahad, aga kohtunik otsust ei muuda. Sportlasena peab otsuse vastu võtma.
Analüüs tehtud. Mis on Marõžihhini tugevused ja nõrkused?
Tundub ikka võitlejasüdamega olevat. Ta ei anna väga kergelt alla. Oli üsna väsinud, aga ikka jätkas. Käelöögid on kindlasti väga head. Lühikesel mehel peavad käed head olema. Nõrkus on kindlasti see, et ta ei kombineeri, ta on üsna läbinähtav. Kasutab rohkem käsi ja löögid on klassikalised, näiteks overhand. Kuna ma olen pikem, siis ma jab’in, kasutan esikätt palju. Overhand on kõige klassikalisem, mida pikkadele tehakse.
Kuidas selle eest kaitsta?
Peab olema kiire, tähelepanelik ja end palju liigutama. Ei saa ees seista, sest ta tuleb edasi. Kui põllul tuleb traktor otse sinu poole, siis sa ju ei jää ette seisma, vaid liigud eest ära. Kui Marõžihhin tuleb minu poole, siis ma teen kõik võimalikud tabamused ja esimesel võimalusel tõmban nokaudi ära. Ta on pigem klassikaline kikkpoksija. Kui vaadata üleüldse kikkpoksijaid läbi ajaloo, siis kõige klassikalisem ongi umbkaitse ja kombo.
Mida te teeks, kui pole vastasest videot?
Siis tulebki hüpata tundmatusse vette. Ma olen kuulnud, et ta on võistelnud ka KOK-i tiitli peale, mis tähendab, et ta on ikkagi kvaliteetne. See pole ikka väga naljaasi, kui KOK-i tiitlile võistled. Ta küll kaotas, aga see oli ka viis raundi. Kui infot pole, siis tulebki lihtsalt minna ringi ja seal edasi mõelda. Minu viimane vastane oli Pavel Provašinski. Tema kohta polnud ka väga palju infot. Lõpuks ikka mingi video leidsin.
Monika Kuzmina
Toimetaja
info@goodfight.ee