Karateklubi Falco: noortespordist täiskasvanute klassidesse siirdumine on probleemiks paljudel spordialadel

20. veebruar 2019 | Uudised

Kristen Stewart töötab filmis „Adventureland“ lõbustuspargis, kus kõlab katkematult Falco „Rock Me, Amadeus“. Võiks ju arvata, et Falco muusika ootab ees ka Tartu karateklubisse Falco astudes, aga nii see pole.

„Nime pani asutaja Jüri Post. Mina pole tagamaadega kursis,“ muigab Falco juhataja, mitmekordne Eesti meister Lauri Mengel. „Falco saab aga tänavu 30-aastaseks ja oleks paras aeg see välja uurida.“

Falco on üks edukamaid ja pikema ajalooga karateklubisid Eestis. Falco sportlane Marko Luhamaa on ainsa eestlasena jõudnud täiskasvanute maailmameistri tiitlini.

Tegutsevatest on tublisid noori palju. Eesti meistrivõistlustel 23. veebruaril Tallinna spordihallis esindab Falcot üle 30 sportlase. Eelmistelt tõi Falco neli kulda, seitse hõbedat ja kuus pronksi. Treener Karl Viioli arvates on tiitlite ja rahvusvaheliste võistluste edukuse poolest tugevaim Kaspar Kitse. Mullu Soome lahtistel meistrivõistlustel kuni 18-aastaste ja kuni 76-kiloste noormeeste kategoorias hõbeda pälvinud Kaspar viimastel Eesti meistrivõistlustel ei osalenud.

„Kuna meie klubi tegeleb ainult kumite’ga, siis eesmärk on säilitada kumite’s teine koht klubide arvestuses,“ räägib Viiol. Kumite on paarisvõistlus, kata võitlus kujuteldava vastasega.

Võistluskarate ehk sportlik karate on äärmiselt dünaamiline ja mitmekülgselt arendav spordiala, mis sobib erinevatele vanuserühmadele. Tänaseks on Falco spetsialiseerunud just eelkõige laste ja noorte treenimisele.

„Sportliku karate treeningud lastele on mängulised ja arendavad osavust, koordinatsiooni ja painduvust. Need on kehalised võimeid, mida saab arendada eelkõige just lapseeas ja on olulised nii lapse tervise seisukohast kui ka eelduseks mis tahes muu spordialaga tegelemisel. Võitluskunstidega tegelemine kasvatab inimeses enesekindlust, otsustusvõimet ja pingetaluvust. Lisaks enesekaitseoskustele ja kehaliste võimete arendamisele õpivad lapsed meie treeningutel austust ja kuulekust,“ räägib Mengel.

Falco sportlane Mihkel Liivakant kaotas eelmistel Eesti meistrivõistlustel kuni 67-kiloste täiskasvanute poolfinaalis Daniel Rodionovile. Kuna Liivakant on viis aastat vanem ja Falcos treener, tekib küsimus, kas Eesti koondislane Rodionov on nii andekas, et teda võita polegi võimalik.

„Mihkel võistleb tänavu kategoorias kuni 60 kilo ja Daniel arvatavasti kuni 67 kilo. Daniel on kindlasti väga andekas ja viimasel ajal ka väga heas hoos. Väga põnev oleks nende matši uuesti näha, aga ei ole kindel, et see juhtub,“ lausub Viiol.

Rodionov võttis täiskasvanute kulla kolme mehe ja kuni 21-aastaste kulla kahe osaleja konkurentsis. Miks Eestis täiskasvanute arvestuses nii vähe osalejaid on?

„Noortespordist täiskasvanute klassidesse siirdumine on probleemiks paljudel spordialadel. Seni, kuni sport ei too sportlasele leiba lauale, ei hakka see olukord ka muutuma. Kooli kõrvalt on sageli võimalik püsida maailma mõistes konkurentsis, aga täiskasvanuna professionaalse lähenemiseta seda teha ei saa. Vaid üksikud sportlased suudavad siduda töö ja spordi selliselt,“ ütleb Mengel, kes on ka EKF-i juhatuse esimees.

Karate on 2020. aastal esimest korda olümpial ja sellega seoses on lootust, et tulevikus jääb rohkem sportlasi karate juurde ka täiskasvanuna.

Jääb karate kõrvalt aega ka näiteks poksi jälgimiseks? Jääb, vastab Viiol. Tegutsevatest poksijatest on tema lemmikud Vassili Lomatšenko, Manny Pacquiao ja Anthony Joshua. „Läbi aegade ei saa märkimata jätta Mike Tysonit,“ lisab ta.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel