Team Yong on Kunda spordiklubi ja Marko Levtšenko üks selle asutajatest. Suur osa noore Marko ajast kulus taekwondo’le. Võimalused olid tol hetkel piiratud, kuid huvi oli suur. Marko hakkas sõber Albertiga otsima kohta, kus oleks igapäevaselt võimalus trenni teha. Renditi erinevaid spordiruume, kus olid vähegi vastavad tingimused ala harrastamiseks. Tihti treenisid nad õues, kuna saalid olid välja müüdud teistele spordiklubidele.
Peale selle olid ka rendihinnad neile kahepeale pisut kõrged. Oli ka asutusi, kus neile öeldi lihtsalt ära.
“Me ei andnud alla ja treenisime nii palju kui võimalik nendes tingimustes, mis meil sellel hetkel olid. Tegime treeningutest videosid ja laadisime neid sotsiaalmeediasse, et motiveerida ennast ja teisi. Mingi hetk hakkas tekkima huvilisi, kes tahtsid meiega treenida. Muidugi polnud selline ebaregulaarne ja kindla saalita treenimine perspektiivikas,” meenutab Levtšenko.
Mõne aja möödudes avastas ta väikese ja toreda Kunda linna, kus tol ajal olid treenimiseks head tingimused. Marko ja Albert pidasid läbirääkimisi, rentisid saali ja alustasid. Algul korjasid palju kaikaid kodaratesse, kuid tugeva tahtejõuga olid neist üle ja alustasid klubi arendamisega. Abikäe ulatas Eesti Taekwondo Liit, kellega Team Yongil on tänaseni suurepärane koostöö.
Mis on teie klubi moto?
Kuku seitse korda, tõuse kaheksa.
Kui palju on noori teie juurest läbi käinud?
Sellele küsimusele on raske vastata. On käinud huvilisi, kes on osalenud treeningutel paar korda, aga ka neid, kes on juba alates klubi loomisest 2012. aastal meie nimekirjas ja tänaseks jõudnud Eesti tippu. Ma arvan, et umbes 150-200 õpilast on kindlasti meie klubi treeningutel osalenud rohkem kui proovitreeningul. Hetkel treenib spordiklubis umbes 70-75 taekwondohuvilist, 40 ujujat ja käimas on ka naiste ringtreeningud.
Olete öelnud, et kui Team Yong oleks riik, siis Kicksport Team oleks rahvuskoondis. Kuidas “rahvuskoondisel” läheb?
Alates eelmisest aastast peame klubi reitingutabelit vastavalt saavutustele. Kicksport Team on spordiklubi Team Yong 10 tippsportlasest koosnev grupp. Sportlaste seas on kõlanud ka sõnapaar Dream Team. Teamil läheb hästi. Kõik meie tipud on Eesti WT koondise kandidaadid. Tagatubades sahistatakse, et mitmed neist ka juba kinnitatud koondiseliikmed. See teeb mulle kui treenerile väga head meelt. Oleme teinud õiget asja.
Millised on suurimad saavutused läbi ajaloo ja milline on teie isiklik suurim võit?
Minu jaoks pole medalid ainuke instrument, millega võitu mõõta. Minu jaoks on suurimaks võiduks olnud see, kui olen oma lemmikalast suutnud teha ka teiste noorte lemmikala. Paljud noored on leidnud enda elus suuna, sõpruskonna ja tervisliku eluviisi. Ja kindlasti on ka noori, kes annavad minu õpetatut edasi järgmisele kasvavale generatsioonile. Nii me muudamegi maailma paremaks läbi spordi. Lisaks pean ma suureks võiduks seda, et alustades keegi ei uskunud meie sportlastesse, treeningutesse ja tulemustesse. Nüüd aga on juunioride ja täiskasvanute koondise kandidaatidest ligi 80 protsenti sportlastest Kundast. See kõik ongi suur võit.
Minu jaoks on suurimaks võiduks olnud see, kui olen oma lemmikalast suutnud teha ka teiste noorte lemmikala.
Kuidas noored teie juurde jõuavad ja kui suur on jäämisprotsent?
Üldiselt jõuab info treeningute kohta huvilistele läbi nende sõprade ja tuttavate. Tihti tunneb mingist sõpruskonnast keegi huvi antud spordiala või treeningute vastu ja plaanitakse osaleda koos sõpradega. Nii on julgem. Teatud aja möödudes jäävad alles neist mõned, kes juba asuvad ala tõsisemalt võtma. Tihti on olukordi, kus kõige suurem esialgne huviline kaotab kõige kiiremini huvi ja tulemusi hakkab saavutama kõige rohkem esmalt ärarääkimist vajanud osaleja. Sõltuvalt asukohast on jäämisprotsent erinev. Meil on üks treeninggrupp, milles on ainult tüdrukud.
Milliseid vaimseid põhimõtteid noortele õpetate?
Õpetame austust üksteise vastu ja hea inimene peab olema. Olema aktiivne, elurõõmus ja terve. Tegelema kirega asjadega, mis on südamelähedased.
Õpetame austust üksteise vastu ja hea inimene peab olema.
Keda eelmise aasta põhjal teistele ja miks mitte kogu Eestile eeskujuks tuua?
Tahaks siin kindlasti täheldada, et meie ümber on väga palju tublisid sportlasi, kes päevast päeva pingutavad ja näevad vaeva. Statistika ja pühendumise osas toon välja laste seast Andrei Aksjonovi: 7-aastane sportlane, kes käib nädalas kolm-neli korda Rakverest Kundasse ja Tallinnasse treeningutel. Spordiklubi edetabelis 1. kohal. Treeningutel alustas osalemist vist 3,5-aastaselt. Tema 13 võistlustest aastal 2018 on ta võitnud kuldmedali kaheksal turniiril.
Noorte ja täiskasvanute eeskujuks tooks spordimehe Ronald Smorodini. Ronald alustas treeningutega üsna hilja, kuid on tänaseks kindlalt öeldes Eesti tipus. Treenimise kõrvalt õpib noormees ka treeneritööd. Tema pühendumine, distsipliin ja sportlikkus on muljetavaldav.
Millised on teie 2019. aasta eesmärgid?
Minu eesmärk spordis on alati olnud lastele, noortele ja ka täiskasvanutele tutvustada võitlusspordiala nimega taekwondo. Anda võimalikult paljudele võimalus selle alaga tegeleda ja tutvustada seda ala mitte ainult meie spordiklubis, vaid kogu Eestis. Arendada ja panustada rohkem kogu Eesti taekwondo arengusse.
Teie enda kui treeneri moto?
Minu moto on armastada seda, mida teed ja teha seda, mida armastad. Kui teha elus ettevõetud asju kire ja hingega, tuleb ka tulemus, mis on väärtuslik ja kõrgesti hinnatav.
Monika Kuzmina
Toimetaja
info@goodfight.ee