Kontakti treener Jevgeni ei soovitaks Tysoni raamatut noortele

28. jaanuar 2019 | Uudised

Spordiklubi Kontakt asutaja ja treener Jevgeni Ovsjannikov on Eesti poksi grand old man. Alati on ta pruun, alati naerusuine. On teinud kohtunikutööd (vahepeal tundus, et ükski Pavel Semjonovi matš ei toimu Jevgenita).

Pärit on Moskvast, kuid koolid lõpetas juba Tallinnas. Võitis NSVL-i noorte meistrivõistlustel kulla ja tuli aastatel 1977-1988 kaheksa korda Eesti meistriks. Võitnud 147 matšist 126.

Havai tähestikus on 13 tähte. Kui palju on poksis?

Täpselt nii palju, kui poksija õigeks peab. Mõne jaoks eksisteerib ainult üks täht / sümbol / eesmärk, milleks on võit. Mõni vaatab suuremat pilti ja tunnistab ka kaotust.

Kuidas jäite rahule oma klubiga Tallinna MV-l?

Jäin rahule. Joosep Palm võitis ilmse ülekaaluga. Ekke Lõhmus lõpetas mõlemad matšid ilusate nokautidega. Kahjuks ei olnud sobivat vastast Denis Truktanovi kaalus, mistõttu otsustasime proovida kaks korda kõrgemas kaalukategoorias, kus ta pidas väga hästi vastu ja tegi hea matši soomlasest poksija vastu, kuid paraku siiski kaotas. Oleks tegelikult võinud lasta ka teistel meie klubi noortel poistel kätt proovida, kuid kartsin, et nad ei ole veel valmis. Tagantjärele taset hinnates mõtlen, et oleks võinud ikkagi poisid kaasa võtta ja usun, et medaleid oleks veel tulnud.

Üllatas mõni teise klubi poksija?

Silma jäi Valeri Tšernoglavski poksiklubist Sofron. Kuulsin, kuidas räägiti, et tal ei ole lootust, sest Romanjuk on kõvasti tugevam. Valeri aga tuli ja võitis.

Olete kohanud olukorda, kus kaalus osaleb näiteks vaid neli tugevat poksijat, kuid keegi on saatnud sinna oma poksija võtma 5. kohta, et saaks öelda „ta tuli viiendaks“, kuigi ta saaks haledalt lüüa?

5. koht sellises olukorras ei ole mingi koht. Eesti mõistes, kus ühes kaalus võistlebki neli-viis poksijat, saab rääkida ainult 1. või 2. kohast. Samas on võistlemine poksija arenguks ülioluline, seega pole alati peamine saavutatud koht, vaid võistlustelt saadud kogemus.

Mida arvate olümpiasüsteemist, kus kohtunikud peavad vajutama nupule, et fikseerida õnnestunud löök? Kuna inimlikult pole võimalik kombinatsioonide ajal vajutada nupule mitu korda, soosib see aeglasi poksijaid.

Mõistan küsimust hästi ja nõustun teie väitega. Ei ole võimalik luua absoluutselt objektiivset hindamissüsteemi nii kaua, kui kohtunikeks on inimesed.

Olete Eestis näinud ka matše, kus on tunne, et vilistati ära?

Jah, olen selliseid matše näinud.

Mida kasulikku Artur Akavov rääkis suvel laagris Eestis? Mis mulje jäi tema matšist Andradega?

Meeles on tema üks hea soovitus, et tuleb otsida võimalusi ründamiseks, löögiks, kuid lüüa tasub ainult siis, kui oled kindel, et distants on vastase tabamiseks õige. Niisama ei ole mõtet tühja lüüa. Mis puudutab Akavovi viimast matši, siis selle ta selgelt kaotas.

Miks Vene mehed on profipoksi tipus, aga naised pole? Miks väikseid kaale valitsevad Lõuna-Ameerika naised?

Natalja Rogozina on minu mäletamist mööda 10-15-kordne maailmameister erinevates kategooriates. On teisigi, kellest väga palju mingil põhjusel ei räägita. Lõuna-Ameerika naised omavad ilmselt teatud füüsilisi eeliseid ja mitmed tipud on tugevate ja pikaajalise ajalooga klubide kasvandikud.

Milliste kuulsuste pilte on Kontaktis seintel?

Täna ei ole veel ühtegi pilti, kuid oleme üht-teist tellinud ja paneme peagi üles. Tulge siis vaatama.

Mis muusika mängib trennis?

Ei ole kunagi muusika peale poksitrennis mõelnud. Võib-olla peaks katsetama.

Millist raamatut mõnest poksijast soovitaksite?

Jack London „The Abysmal Brute“. Mulle kingiti ka Mike Tysoni elulooraamat, kuid seda ma noortele poksijatele ei soovita.

Mida arvate AIBA olukorrast? Sobib Gufar Rahhimov presidendiks?

Seoses Rahhimovi valimisega on poks kui spordiala järgmistel olümpiamängudel pigem küsimärgi all. Tegemist on liialt kriminaalse figuuriga ja see avaldab poksile negatiivset mõju. Eesti esindajad Rahhimovi poolt ei hääletanud.

Kuidas te tõlgiks sõna „welterweight“?

Jään vastuse võlgu.

 

Joosep Palm alistas Tallinna meistrivõistluste U15 finaalis Ivan Konõševi.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel