3.–5. augustil toimub Tallinnas Tao Keskuses Dan Brulé „Teadliku hingamise meisterlikkuse põhikursus“. Neljapäeval, 2. augustil kell 15 esitleb aga Dan Brulé Tallinna Viru keskuse Rahva Raamatus raamatut „Lihtsalt hinga“.
USA hingamisguru Dan Brulé on õpetanud teadlikku ja vabastavat hingamist enam kui 125 000 inimesele 55 riigis. Kuigi maailmas on palju hingamiseksperte, eristub Brulé neist tänu oma kogemuspagasile. Teadliku hingamise meisterlikkuse saladus peitub tema ammendamatus energias ja kohalolus. Need kaks omadust koos teadmiste ja oskustega on toonud Brulé juurde sellised tippkliendid ja -partnerid nagu maadleja Aleksandr Karelini, vabasukeldumistšempioni Stig Åvall Severinseni, transpersonaalse psühholoogia rajaja Stanislav Grofi, New Age’i pioneeri Leonard Orri, arktilise ekstreemujuja Wim Hofi ja motivatsioonikoolitaja Tony Robbinsi.
GoodFight uuris hingamismeistri käest, kui oluline on teadlik hingamine just sportlaste jaoks.
Kui oluline on teadlik hingamine sportlase jaoks?
Teadlik hingamine on võimalus koondada kogu oma tähelepanu ja energiat. Teadlik hingamine aitab sportlastel rahuldada ainevahetuse nõudlust, mis tuleneb treeningute ja sportlike sooritustega seotud suurest lihaspingest.
Kuidas peaksid inimesed õigesti hingama, kui tegemist on väga raske treeninguga?
- Rusikareegel on “Juhindu hingamisest”. Sünkroniseeri hingamine liigutustega. Näiteks joostes hinga jooksusammude rütmis. Väljahingamised tuleb lõpuni viia. Diafragmal on samuti oluline roll, see “pidurdab” korsetilihaseid raskete jõutõstete ja pingutuste puhul.
- Oluline on hingata kogu diafragmaga, kasutades nii alumist, keskmist kui ka ülemist hingamisruumi.
Kuidas treenida kopse?
- Hinga sügavalt sisse, hoia hingetõmmet, seejärel siruta ja painuta oma keret. Siis hinga (suru) välja kogu õhk ning soorita taaskord sirutus ja painutus.
- Hinga sügavalt sisse, nii et kogu rinnak on haaratud. Hoia hingetõmmet ning liiguta “õhu palli” kõhu ja rinnaku vahel üles-alla ning edasi-tagasi.
Mis vahe on lihtsalt hingamisel ja teadlikul hingamisel?
Hingamine on käitumisviis nagu iga teinegi käitumisviis – see võib meid teenida, ent olla meie teel ka takistuseks. Teadlik hingamine on viis loomaks positiivseid, võimsaid leidlikke harjumusi ning käitumisviise.
Kui palju aitab teadlik hingamine kaasa vastupidavuse suurendamisele?
Hingamistöö võimaldab sportlastel suurendada ning säilitada kõrget sooritusvõimet, kasvatades ühtlasi plahvatuslikult jõudu ning vastupidavust. Mida efektiivsemalt sa hingad, seda parem on su esitlus/sooritus. Kui mitte miski teie hingamist ei takista, siis ei saa teid mitte miski ka häirida.
Oma raamatus “Lihtsalt hinga” ütlesite, et ei karda enam poksitreeningutes valu. Kas te õppisite seda nautima?
Kui sa muudad oma fookust, liikudes kitsalt sisemiselt fookuselt laiale välisele teadlikkusele, siis su kogemus muutub. Tegelikult ma ei nautinud seda, samas polnud mu peamine fookus suunatud ka valu vältimisele ja kokkuvõttes oli sel mu sooritusele väiksem mõju.
Kas teie koostöö Aleksandr Kareliniga kestis pikka aega?
Ma töötasin temaga mõned päevad, sellal kui tema jõusaalis treenis, et end matšideks paremini ette valmistada ning et ka taastumine toimuks hiljem kiiremini. Me rääkisime hingamise kasutamisest igapäevases elus, et see aitaks paremini oma mentaalse ning emotsionaalse seisundiga toime tulla.
Kas Aleksandr õpetas omalt poolt ka teile midagi uut? Näiteks kuidas võitlussportlased mõtlevad ja mis on nende suurim hirm?
Ta oli erakordne sportlane ja treenis pidevalt. Ühtlasi oli ta väga enesekindel ning lõdvestunud/rahulik, mis tõstis ta kõikide teiste seast esile. Ta jutustas mulle oma kogemusest ajast, mil ta oli 14-aastane ning tal oli ühel õhtul selline vahejuhtum, et üks naisterahvas oli parasjagu teed ületamas, ent nähes Aleksandrit, kes ilmselt tundus talle ohtliku ja õela mehena, üritas igati teda vältida. See olukord mõjutas Aleksandrit väga sügavalt, kuna tegelikult on ta väga heatahtlik ja õrn inimene
Mida te oskate Aleksandr Karelini kohta veel öelda, kas olete sõbrad tänaseni?
Ma ei ole temaga mõned aastad suhelnud. Tal on oma eluga ning perega päris palju tegemist. Lisaks on ta ka Venemaa riigiduuma liige. Aga nüüd annan küll endast parima, et seekordsel Moskva-visiidil temaga ühendust saada.
Monika Kuzmina
Toimetaja
info@goodfight.ee