Ismail Haidari (Foto Maria Kilk)

Ismail Haidari. Foto: Maria Kilk

VIDEO I Ismail Haidari võitleb eesmärgiga tõestada Eestile, et ta saab hakkama

21. detsember 2023 | Underground Fight Night, Uudised

9. detsembril leidis Rakveres aset võitlusspordiõhtu Underground Fight Night. Ismail Haidari ja Marek Saare matš jäi väga lühikeseks – Haidari võitis esimeses raundis nokaudiga. „Eestlased on head inimesed,“ sõnas Haidari peale matši tõlgi vahendusel.

Haidari perekond on läbi elanud palju traagikat

Ismail Haidari on sündinud ja kasvanud Afganistani pealinnas Kabulis. Ta on oma perega elanud läbi palju traagikat ja näinud asju, mis meie kultuuriruumis tunduvad hoomamatud. Haidari pages Afganistanist, sooviga oma perekond ohutusse kohta viia.

Ismail Haidari. Foto: Maria Kilk

Viiest vennast on praeguseks alles kolm. Üks vend tulistati ootamatult surnuks, kui pere oli usutalitusel. Teine vend on kadunud ja pole teada, kas ta on elus või surnud. Haidari räägib, et ka vend oli sporditšempion, kes Afganistanis suuri võite saavutas. Paljud olid tema saavutuste peale kadedad. Ta oli edukas spordis ja just loonud perekonna – tema tütar oli vaid 1-aastane, kui ta kadus. Nüüdseks on tütar 12-aastane ja isast pole endiselt midagi kuulda olnud. Pere hoiab kokku ja kadunud venna naine ja laps elavad vanemate juures. „Mu vend oli hea inimene. Ta ei teinud kellelegi halba,“ ütleb Haidari.

Teekond ohutusse

2021. aastal kukkus kokku Afganistani valitsus ning inimeste elu läks veelgi keerulisemaks. Haidari tunnistab, et kartis, et ka temaga võib minna nii nagu vendadega. Ta võttis vastu otsuse kaitsta ennast ja oma perekonda, et nad Afganistanist päästa.

Ismail Haidari vs Marek Saar (Foto: Maria Kilk)

Ta sai mõned kuud tagasi võimaluse tulla Eestisse. Praegu elab ta põgenikekeskuses ja ootab, et saaks Eestisse tuua esmajärjekorras naise ja kaks last. „Praegu aitab mind Eesti valitsus ja dokumendid on menetluses, et nad siia tuua,“ räägib ta.

Haidari eeskujuks on tema enda isa

Haidarit inspireeris tegelema spordiga ja kõvasti treenima tema isa, kes on esimese suur eeskuju ja mentor. Haidari isa oli omal ajal osav maadleja, keda paljud murda üritasid, aga ei suutnud. Haidari alustaski esmalt maadlusega, aga 14-aastaselt hakkas ta tegelema poksi ja MMA-ga. Nüüdseks on ta poksinud üle 15 aasta.

Haidarit inspireeris tegelema spordiga ja kõvasti treenima tema isa, kes on esimese suur eeskuju ja mentor.

Võitleb eesmärgiga tõestada iseendale ja Eestile, et ta saab hakkama

Haidari räägib, et oli Afganistanis enda tiimi tšempion ja ta unistab Eestis elades edasi võidelda nii riiklikel kui rahvusvahelistel võistlustel, et Eestit esindada. Haidari motoks on olla alati valmis ning ta võitleb eesmärgiga tõestada iseendale ja oma uuele kodule Eestile, et ta saab hakkama.

Mark Tervinsky, Ismail Haidari, Marek Saar ja Gert Goršanov. Foto: Maria Kilk

Mark Tervinsky, Ismail Haidari, Marek Saar ja Gert Goršanov. Foto: Maria Kilk

Treener Sten Aru Haidarist: juba esimene trenn oli super

Haidari treener Sten Aru räägib, et tutvus Haidariga Väike-Maarja spordihoones, kui Haidari ja Zubair sinna tulid. Nad tahtsid Eestis treenima hakata ning rääkisid Arule ära oma loo. Aru tuli neile vastu ning võttis nad enda juurde treenima. „Nii kaua kui nad Vao pagulaskeskuses pidid olema, et oma elu keerlema saada, tegime trenni. Esimene trenn oli väga super. Kõik trennipoisid olid vaimustuses, et ikkagi Afganistani tšempion tuleb trenni,“ lausub ta.

Ismail Haidari ja treener Sten Aru. Foto: Maria Kilk

Haidari eestlastest: eestlased on head inimesed

Haidari rääkis peale matši, et nägi juba alguses, et eestlased on head inimesed. „Peale võitu oli palju inimesi mind õnnitlemas ja see oli imeline tunne,“ sõnas ta ja lisas, et au kuulub treener Sten Arule, kes teda hästi treenis. Aru andis Haidarile enesekindlust ja Haidari oli juba alguses veendunud, et võitluses Marek Saarega võidab ta esimeses raundis. Mehel oli õigus – ta võitis esimeses raundis nokaudiga. „Mul on olnud palju raskusi, sest olen Eestis uus. Mul oli väga vähe aega ettevalmistusteks, aga olin enesekindel,“ sõnas ta.

Peale võitu oli palju inimesi mind õnnitlemas ja see oli imeline tunne.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel