Eesti Poksiliidu juhatuse liige, hinnatud poksikohtunik nii Eestis kui ka välismaal ning võitlusõhtu Yakuza Fight üks peakorraldajatest Jakov Peterson osales 23. maist kuni 3. juunini Tais, Bangkokis toimunud olümpiamängude kvalifikatsioonivõistlustel. 10 päeva pärast kvalifikatsioonidel osalemist sai Peterson ametliku kutse Pariisi olümpiamängudele.
Konkurets on kõikidel kvalifikatsioonivõistlustel väga tugev
Peterson selgitab olümpiamängude kohtunike valimise kohta, et eelmise aasta veebruaris saatis ROK laiali päringud Maailma kõrgeima tasemega poksikohtunikele. Need, kes vastasid jaotavalt, said võimaluse osaleda eelkõige Paris 2024 kvalifikatsiooni võistlustel. „Alates 2023. aasta maist peeti kokku 5 kontinentaal kvalifikatsiooni turniiri ja 2 ülemaailmset kvalifikatsiooni. Mõned kohtunikud olid kaasatud mitmel kvalifikatsioonil. Nii õnnestus minulgi osaleda Asian Games 2023, Hiinas; PamAm Games 2023, Tšiilis ning Paris 2024 World Qualifier Bangkok 2024, Taimaal,“ räägib ta ja lisab, et igal võistlusel hinnatakse kohtunikutööd ja antakse punkte, mille alusel moodustati paremusjärjestus.
Igal võistlusel hinnatakse kohtunikutööd ja antakse punkte, mille alusel moodustati paremusjärjestus.
„Kui kõik kvalifikatsioonid olid peetud, korraldati loosimine nende kohtunike seas, kes olid kogunud piisava punktisumma, et osaleda loosis Pariisi OM’le.“
Olümpiamängude kvalifikatsioonidel osalemise kohta nendib Peterson, et vaadates seda, kui palju kohtunikke võistluse jooksul kõrvaldati või said sanktsioone, siis temal läks hästi – ta pidas vastu võistluse lõpuni ning sai olla nii külje- kui ka ringikohtunik ka finaalides. „Konkurets on kõikidel kvalifikatsioonivõistlustel väga tugev, kuna kokku on kutsutud kõrgeima taseme kohtunikud üle maailma.“
Konkurets on kõikidel kvalifikatsioonivõistlustel väga tugev, kuna kokku on kutsutud kõrgeima taseme kohtunikud üle maailma.
Poksikohtuniku töö juures on kõige olulisem neutraalsus ja kompetents
Küsimusele, mida tähendab kõrgel tasemel poksikohtuniku töö reaalsuses, kuidas välditakse kallutatust ja hoitakse spordieetikat, vastab Peterson, et kõige olulisem on neutraalsus ja kompetents. Selle tagamiseks on olemas tema sõnul erinevad ametid: loosikomisjon, kes jälgivad seda, et kohtunik ei satuks näiteks naaberriigi või konfliktis oleva riigi esindava poksija matšile. „Siis on olemas hindajad, kes iga raundi järel annavad hinnangu kohtuniku antud tulemusele või ringis tehtud tööle. Enne võistlust alati allkirjastame Code of Conduct (käitumiskoodeks), millega annan oma lubaduse käituda õiglaselt, kohusetundlikult ja korrektselt,“ selgitab ta.
Olümpiale jõudmine kui unistuste täitumine
Minu jaoks tähendab see unistuse täitumist!
Peterson toob välja, et nii nagu iga sportlase jaoks on olümpiale jõudmine karjääri tipphetk, siis ka poksikohtunikule tähendab see sama. “Minu jaoks tähendab see unistuse täitumist! Saan osaleda olümpial ja esindada oma riiki – Eestit!“
Kõik on võimalik
Mis saab aga edasi ja milline on kohtuniku teekond olümpiale? Peterson sõnab, et alustades kohtuniku tööd, ei osanud ta unistada, et nii kaugele on võimalik jõuda. Samm-sammult liikudes kõrgemate rahvusvahelise kohtuniku tasemete juurde, teadvustas ta aga endale, et kõik on võimalik. „Siis kui 2018. aastal saavutasin kõrgeima poksikohtuniku taseme, teadvustasin, et uksed justkui avanevad ka olümpia suunas. Loomulikult enne seda pidi oma taset lihvima paljudel võistlustel. Olen käinud mitmetel EM’del ja MM’del. Nüüd õnnestub jõuda olümpiale.“
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?