29. septembril toimusid Kalevi Spordihallis poksiturniir Tallinn Open 2024 finaalid. Kohal oli ka Tallinna endine linnapea ning poliitik Mihhail Kõlvart, kes sõnas GoodFight`ile antud intervjuus, et poks on üks tema lemmik spordialadest. „Arvan, et poliitikud peavad näitama, et sport on tähtis,“ leidis ta.
Poks kui distsipliin
Kuigi Kõlvart enam linnapea ei ole, siis rääkis ta intervjuus, et tema töögraafik on endiselt sama tihe ning tööd on jätkuvalt palju. Kõlvart pidas sündmusel ka kõne, kus rääkis, et poks on distsipliin. Mis aga poks tema meelest veel on? „Poks ei ole ainult spordiala. Minu arvates on see ka kunst, aga eelkõige mõtte- ja eluviis. Tõeline poksija on mitte ainult füüsiliselt, vaid ka vaimselt arenenud inimene. Poksijate, ehk nii treenerite kui ka sportlaste, seas mul on väga palju tuttavaid ja sõpru ning olen ka poksiga omal ajal tegelenud.“
Tõeline poksija on mitte ainult füüsiliselt, vaid ka vaimselt arenenud inimene.
Poks sobib kõigile
Kas kõik peaksid ka ringis ennast proovile panema, seda võibolla mitte, aga treening sobib kõigile.
Kui Kõlvart veel linnapea oli, käis ta vahel Kevin Renni Võitlusspordi Akadeemias väga varajastel hommikutundidel poksitrennis. Ta kinnitas, et poks sobib kõigile. „Kas kõik peaksid ka ringis ennast proovile panema, seda võibolla mitte, aga treening sobib kõigile.“
Küsimusele, kas üks õige poliitik peaks ka ringi lõhna nuusutama, kinnitas Kõlvart GoodFight’ile juba teist korda põhimõttekindlalt, et peaks küll. „Aus poliitik peaks küll, aga selliseid võib olla ei ole liiga palju,“ leidis ta.
Kuidas läheb aga Eesti võitluspordil täna, sealhulgas poksil? Kõlvart sõnas, et talle tundub, et on väga palju aktiivseid inimesi, kes väga palju panustavad, et võitlusspordid Eestis areneksid ja mitte ainult poks. „Kindlasti ka kikkpoks, muay thai ja vabavõitlus. Näen, et on selliseid tõsiseid fänne, kes väga palju panustavad,“ lausus ta, lisades, et seega on ta üsna optimistlik nende spordialade perspektiivi osas Eestis. „Mis võib olla ei ole nii optimistlik… See üldine seis praegu majanduses ja see kahjuks tähendab ka seda, et spordi puhul on niigi toetust vähe. Tundub, et lähiaastatel see hakkab veelgi vähenema.“
Spordil on kaks põhilist eesmärki – rahva tervis ja kangelased
Küsimusele, mis lisaks sellele, et kellelgi on kirg südames, hoiavad ühe ala püsti, küsis Kõlvart vastu, et mis on üldse spordi eesmärgiks? Ta leidis, et spordil on kaks põhilist eesmärki – rahva tervis ja kangelased. „Tegelikult on igale rahvale vaja kangelasi ja on vaja eeskuju. Sport pakub seda. Sellepärast oleme huvitatud, et erinevatel spordialadel läheks hästi ja et oleksid võitjad, kes tooksid meile medaleid ja emotsioone.“
Spordil on kaks põhilist eesmärki – rahva tervis ja kangelased. Igale rahvale on vaja kangelasi ja eeskuju.
Selleks, et see oleks võimalik, ongi Kõlvarti sõnul eesmärk, mis on ehk isegi tähtsam ja ilma milleta ei saa, ehk rahva tervis. „Mida rohkem inimesi tegelevad spordiga, seda laiem on kandepind ja seda suurem on šanss, et tulevad ka võitjad ja kangelased. Kangelased on eeskujuks paljudele. Need lapsed, noored ja täiskasvanud, kes tulevad spordiga tegelema ja kes loovad seda massi… See on vajalik pind selleks, et oleksid ka suured tulemused.“
Sport on tähtis
Miks Kõlvart aga ise Eesti Olümpiakomitee järgmiseks presidendiks ei kandideeri? Ta selgitas, et praegune president saab hästi hakkama ja temal on täna veel poliitilised eesmärgid. „Arvan, et sport ja poliitika ideaalis võiksid olla eraldi. Päriselus see kahjuks nii ei ole, aga võiks olla,“ rääkis ta, lisades, et Tallinn Openi finaalidesse tõi teda põhjus, et seal on inimesed, kellega on tore koos olla. „Poks on minu lemmikspordiala, üks nendest. Arvan, et poliitikud peavad näitama, et sport on tähtis. See on nende kohustus.“
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?