Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia treener Henry Rohtla sõnas GoodFight`ile antud intervjuus, et personaaltrenni ja grupitrenni vahe seisneb selles, et personaaltrennis saad isiklikku lähenemist. Mõlemal treeningul on aga oma võlu. „Inimene peab leidma oma, mis talle sobib,“ leidis Rohtla.
Personaal- ja grupitrenni erinevus
Rohtla lisas, et personaaltreeningus saad isiklikku tähelepanu ja tänu sellele on ka tõenäoliselt kiirem areng. Ta teab mitmeid olukordi, kus inimesed ütlevad, et nad on mitu aastat juba trennis käinud ja kui Rohtla vaatab inimesele peale, näeb ta tüüpvigu, millega tegelikult peaks alguses tegelema. „Kui inimene tuleb puhta lehena sulle personaaltrenni, siis tegelikult saab kohe alguses panna põhilised asjad paika ja sealt on hiljem oluliselt lihtsam edasi minna,“ lausus ta ja lisas, et võrreldes grupitrenniga, kus inimene ei saa nii palju tähelepanu, sest seal on 15-20 inimest ning on täiesti loogiline, et treener ei jõua igale poole. „See ongi ma arvan personaaltrenni ja grupitrenni vahe.“
Personaaltreeningus saad isiklikku tähelepanu ja tänu sellele on ka tõenäoliselt kiirem areng.
Kui inimene tuleb esmakordselt Rohtla juurde personaaltrenni, siis tavaliselt küsib ta esimese asjana treenitava käest, et mis on tema eesmärgiks – kas ta tahab harrastada, võistlema minna, kaalu kaotada või õppida enesekaitset. „Vastavalt sellele hakkame tööd tegema. Ma leian, et see, kes tuleb siia kontoritoolist või mis iganes muult ametilt korra või kaks nädalas trenni tegema, tema ei peaks saama sellist koormust, mida mina või meie, kes lähme võistlema,“ arvas ta.
Kui inimene tuleb esmakordselt Rohtla juurde personaaltrenni, siis tavaliselt küsib ta esimese asjana treenitava käest, et mis on tema eesmärgiks.
Trenn peab olema mõnus
Rohtla tõi intervjuus välja, et trenn peab olema mõnus – inimene peab märja särgiga ära minema, tal peab olema hea koormus ja pärast trenni hea tunne. „Hästi lihtne on teha 15 minutiga sellist trenni, et tal on halb olla ja ta ei tule mitte kunagi enam minu juurde tagasi, aga kes sellest võidab lõpuks? Mitte keegi. Tema ei saa trenni ja mul ei ole head klienti, kes naudiks seda sporti.“
Rohtla ja puhkus
Küsimusele, kas Rohtla suvel puhkab ka, vastas ta, et see on tema arvates üks esimesi suvesid, kus hoog ei ole raugenud ning seda eriti eratrennide puhul. Tuled 9-11 aeg hommikul saali ning enamasti toimetamine käib. „Päeval on vabam aeg ja siis kuskil 15st hakkavad jälle grupitrennid. Mina ütleks, et päris hea suvi on olnud,“ sõnas ta ja lisas, et on öelnud oma klientidele, et puhkab siis, kui kuumalaine tuleb, sest keegi ei taha 30 kraadise ilmaga saalis olla.
Ta on teinud see suvi kaks kolme-nelja päevast puhkust ning nüüd ootab Rohtla järgmist kuumalainet – see on tema puhkus. „Ma ütlengi, et kuule, ma näen, et ilm läheb ilusaks, teeme 3-4 päeva puhkust ja näeme järgmine nädal. Kõigil on väga okei ja tullakse alati tagasi, pole mõtet, et ma puhkan juuli teine nädal, kui sajab vihma. Ma pigem üritan puhata siis, kui on ilus ilm ja saab seda ära kasutada.“
Igaüks leiab endale treeneri, kes talle meeldib
Miks valivad aga inimesed just Rohtla endale personaaltreeneriks? „Ma tõesti ei tea. Iga inimene võib-olla oskab seda ise öelda, miks ta käib minu juures trennis. Ma ei hakka siin ennast kiitma, igaüks leiab endale selle treeneri, kelle juures talle meeldib, inimesena ja trenni mõttes. See ei ole minu jaoks kuidagi solvang, kui inimene käib minu juures trennis ja ta läheb kellegi teise juurde, siis see lihtsalt nii on. See on täiesti tavaline ja normaalne,“ leidis ta.
Igaüks leiab endale selle treeneri, kelle juures talle meeldib, inimesena ja trenni mõttes.
Silm peab põlema
Rohtla rääkis, et talle endale sobib treenitav, kellel silmad põlevad – teda on alati kõige lahedam treenida. Mingi hetk andis ta 13-17-aastastele noortele trenni, mis on natukene raske vanus. Siis sai talle aga selgeks, et sellest 15 inimesest, kes kohale tuleb, ei ole alati kõik sellest nii huvitatud. Näiteks võib Rohtla sõnul tahta hoopis selle noore ema, et too trennis käiks. „Mis on ka okei, laps peab liigutama. Ta tuuakse siia trenni ja ta vähemalt teeb midagigi. Aga see võib natukene treenerina anda seda tunnet, et mina annan päris palju, aga võib-olla keegi ei võta seda vastu nii nagu ma sooviks. Sellepärast ongi eratrenni võlu ka minu jaoks meeldiv. Inimene tuleb, maksab oma trenni eest ise, tal on kohe see kohustus, et ma olen kohal ja teen kaasa ja kuulan. See on oluliselt lihtsam õpilane ja mulle väga meeldib nendega tegeleda, kellel silmad põlevad.“
Rohtla ja ringi minek
Rohtla lausus intervjuus, et loodab ka ise, et teda varsti ringis näha saab. „Tuleb suve lõpuni veel korralikult tööd teha ja siis septembris on pilt ees, kas novembris on mõtet ringi suruda ennast või jääb see kevadesse. Aga ma kindlasti tulen tagasi – I promise!“
3 põhjust, miks Rohtla sõnul võiks iga inimene poksitrenni proovida:
- Väga hea füüsiline tasakaal.
- Vaimne tasakaal.
- Õpid oma keha paremini koordineerima ja saad aru, et poks võib olla lõbus ja samal ajal ka hea trenn.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?