The Clash 2 võitlusõhtu toob 17. mail Pärnu Spordihalli kokku valiku Eesti ja välismaa võitlejaid, kelle seas astub ringi ka 21-aastane taipoksija Kevin Vaas. Tema teekond poksini on olnud justkui Ameerika mäed, kuid just seetõttu ka erakordselt põnev.

Kevin Vaas Foto: Erakogu
“Nooremana ei püsinud ma üheski trennis – jalgpall, kergejõustik, kaljuronimine… ükski neist ei olnud päris minu jaoks,” meenutab Võrust pärit Kevin. Ometi istus juba lasteaias tema sees seeme, mis teda hiljem taas võitlusspordiga tegelema innustas. “Lasteaialapsena Judo trennis käies viskasin teisi poisse maha ilma, et ma oleks isegi aru saanud, kuidas see võimalik oli.”
Poksini jõudis ta 16-aastasena 2020. aastal. “See, et jõudsin poksini, on üks suur asjade kokkulangevus. Minu tollane tüdruk tegeles taipoksiga ning samal ajal liitusid ka kaks minu head sõpra taipoksitrennidega. Nendest inspireerituna ostsin oma esimesed Starpro kindad ja läksin trenni,” kirjeldab Vaas. “Mäletan, kui kohmakas ma alguses olin ja kuidas kõigilt peksa sain. Aga ma tulin ikka tagasi – iga kord natuke tugevamana.”
Mäletan, kui kohmakas ma alguses olin ja kuidas kõigilt peksa sain. Aga ma tulin ikka tagasi – iga kord natuke tugevamana.
Kuigi Kevini trennid olid edukad ning areng nähtav, siis võistlusteni ta oma sel ajal ei jõudnudki. “Jätsin spordiga tegelemis gümnaasiumi ja elu tõttu paariks aastaks tahaplaanile, käies küll trennides ikka edasi, aga mitte enam nii järjepidevalt.” 2023. aastal Tallinnasse ülikooli minnes hakkas Kevin taas sagedamini trennides käima. “Ühel aprillikuu päeval kuulsin, kuidas keegi riietusruumis Muay Thai liigast rääkis. Kuigi ma ei olnud osa sellest vestlusest, äratas see minus sellesama 16-aastase Kevini leegi. Võtsin vastu hulljulge otsuse õppida kuu ajaga nii palju taipoksi kui võimalik ja minna ringi võitma,” kirjeldab Vaas.

Kevin Vaas Foto: Erakogu
Kaks kuud hiljem, oma esimesel võistlusel, saavutas Vaas tehnilise nokaudivõidu. Ta teadis kohe, et on leidnud oma ala: “Nägin pärast oma esimest matši unes, et saan Eesti meistriks ja selle ma 2025. aasta märtsis ka realiseerisin. Täna olen siin, et panna oma nimi kaardile ning mitte ainult Eestis – minu sihid on ülemaailmsed.”
Nägin pärast oma esimest matši unes, et saan Eesti meistriks ja selle ma 2025. aasta märtsis ka realiseerisin.
Ettevalmistus The Clash 2-ks on olnud Vaasi jaoks mitmekülgne. “Olen lisanud põhitrennidele lisaks ka rohkem üldfüüsilisi jõuharjutusi, mis annavad vajalikud ekstra-protsendid vastupidavusele. Olen palju tegelenud ka vigadeparanduse, plahvatuslikkuse ning ootamatutele trikkidega, millega vastast üllatada,” avaldab Vaas.
Erinevalt varasematest kordadest sai Vaas sel korral oma vastase teada juba ammu enne võistluseid: “Teadsin juba detsembris, et pean Gubinski vastu astuma ja olen tal sellest ajast silma peal hoidnud.“ Vastase tugevusi ei alahinda ta hetkekski, ent samas ei lase ta neil end ka liialt mõjutada: “Enne matši analüüsin alati oma vastase käitumismustreid ja loon oma mänguplaani. Vaatan ka seda, miks tema vastased kaotasid ning millised võtted vastastel tema vastu kõige paremini toiminud on.”
Enne matši analüüsin alati oma vastase käitumismustreid ja loon oma mänguplaani.
Oma suurimaks trumbiks peab Vaas klassikalise poksi baasi ja ebatavalise stiili kombineerimist: „Valdan hästi erinevaid seisakuid ja seon neid ringis kokku. See loob vastasele keerulise olukorra. Lisaks on mul hea distantsitunnetus ja reaktsioonikiirus.”

Foto: Erakogu
Mis innustab Kevinit aga isegi kõige raskematel hetkedel ringi astuma? “Ringi astumine ei peagi olema lihtne. Raskused käivad asjaga kaasas ja nende ületamine ongi see, mis mind spordi juures köidab. See annab mulle tunde, et ma olen päriselt elus. Ringis on kaheksa minutit ainult mind.”
Ringi astumine ei peagi olema lihtne. Raskused käivad asjaga kaasas ja nende ületamine ongi see, mis mind spordi juures köidab.
Poks ei ole Vaasi jaoks lihtsalt sport, vaid eluviis. “Ringis saan kaotuse eest süüdistada ainult ennast ning sellepärast kasvatab see minus ka vastutustunnet, iseloomu ja mis kõige tähtsam, isiksust. Olen pidanud siia jõudmiseks vedama end läbi kõrvetava tule ja külma vee, kleepuva muda ja tugeva vastutuule, aga just täpselt see surve lihvibki minust teemandi ja teisiti ma ei oska. Tahan, et saaksin öelda nii endale kui teistele: “Vaata, ma tegin ära!”

Kevin Vaas Foto: Erakogu
Võitlusõhtu The Clash 2 toimub juba 17. mail Pärnu Spordihallis. Ringi astub 20 võitlejat nii Eestist kui välismaalt. Õhtu jooksul saab näha 3 Pro- ja 7 Semi Pro matši.
Semi Pro arvestuses lähevad vastamisi:
- Sanders Englund (-84kg) vs Mikk Meresmaa (-84kg), Muay Thai
- Endrike Käänik (-75kg) vs Mattias Muuk-Adrat (-75kg), K1
- Danil Turilov, 16, (-60kg) vs Palaphol Saensamran, 17 (-60kg), Muay thai
- Oskar Dorbek (-71kg) vs Karol Kenneth Lootus (-71kg), K1
- Mihkel Lillepruun (-75kg) vs Kristjan Kangur (-75kg), Muay Thai
- Andreas Christofer Gubinski 17, (-63.5kg) vs Kevin Vaas, 21, (-63.5kg), Muay Thai
- Meiro Kohv (-75kg) vs Tom-Tristan Piirsalu (-75 kg), Muay Thai
Pro võitluspaarideks on:
- Olavi-Tanel Kask (-71kg) vs Rasmus Kankare (-71kg), K1
- Nikita Radzevicius (-80kg) vs Siim Vilnjus (-80kg), K1
- Mikola Lazarec (-70kg) vs Artur Vassiljev (-70kg), Boxing