Tao keskuses saab õppida tai chi’d

29. august 2019 | Uudised

Tallinnas Tao keskuses algavad teisi- ja neljapäeviti trennid, kus Viktor Palmeti juhendamisel on kavas tai chi, chi kung ja „Viis tiibetlast“ algajatele.

See spordiklubi on mõeldud just sellele, kes tunneb huvi traditsiooniliste hiina võitluskunstide vastu ning tahab õppida sisulisemalt keha ja hingeelu. Oluline on mõista, et hiina võitluskunstidel baseeruvate stiilide praktiseerimisel ei pea lähtuma võitluslikust aspektist. Peamine on tervise edendamine.

Tai chi

Aasias ja kõikjal maailmas väga populaarne harrastuslik ja sportlik tegevus. Tihti rakendatakse seda universaalse tervisevõimlemisena või taastusravi otstarbel. Samas on see sajanditega arendatud tõhusaks võitlusalaks nii spordis kui ka enesekaitseks.

Tai chi on sisemine treeningmeetod. Aeglase, balansseeritud, teadlikult juhitud liikumissüsteemiga tunnetatakse peentasandil kogu keha, kusjuures rohkemat kui vaid füüsilist keha. Saavutanud treeningutel hea tunnetuse, on praktiseerijal jõukohane oma tahtega käivitada vajaliku suunitlusega tervistavad ja raviprotsessid. Praktiseerija avastab, kuidas füüsiline keha allub tema siirale tahtele, omamata mingeid ülivõimeid. Tõsi küll, selleks tuleb järjepidevalt harjutada, kusjuures algajal pole mingeidki tulemuslikke võimalusi õppida seda raamatust või video vahendusel.

Alustada tuleb põhiasenditest ja baasliikumistest, mis pole lihtsate killast. Kogenud juhendaja abil on aga õppeprotsess nauditav ja tulemuslik. Wudangi (Hiina kung fu lõunakoolkond) traditsioonide kohaselt on tai chi kolmest komponendist koosnev süsteem: wuji, taiji ja liangyi. Sellest lähtuvalt toimub ka õpe.

Chi kung

Aastatuhandeid arendatud hiina meditsiini valdkond, kus ravi ja tervena olemise meetodiks on konkreetsed mõõdukalt aktiivsed liikumistehnikad. Inimene, kes omandab kasvõi osaliselt need tehnikad, on võimeline end suurel määral ise tervena hoidma ja vajadusel ravima. Selles tehnikas kombineeritakse liikumisvormid konkreetsete hingamistehnikatega.

Näiteks Wudangi koolkonna „Viie looma“ selle vormi harjutused on järjestatud nii, et tegija masseerib liikumisharjutuste vältel järjest neerud, kopsud-hingamisteed, maksa, põrna ja avab südameenergia. Loetletud on organid, mis on otseselt seotud vereringega ja ka sisemise energiajõu protsessidega. Harjutused on väga mitmekesised, samas toimivad need väga efektiivselt koostöös tai chi’ga.

„Viis tiibetlast“

Tiibetis arendatud väga iidne võimlemissüsteem. Selle unikaalsus seisneb äärmises lihtsuses, samas üllatavalt mõjusas toimes. Viis harjutust (teatud tasemel ka kuues) on jõukohased peaaegu igaühele, kuid vajavad algõpet kogenud treeneri juhendamisel. Vaatamata suhtelisele lihtsusele on väga oluline tehnikate õige sooritus õige hingamisega.

Oluline on määrata koormusetase ja pauside kestus. Kuna Tiibet oli pikka aega suletud territoorium, siis sai läänemaailm „Viiest tiibetlasest“ teada suhteliselt hiljuti. Samas muutus see kiiresti väga populaarseks võimlemisstiiliks kogu maailmas

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel