Sten Saaremäe üritusest Cage 47: tuleb tasavägine matš

12. aprill 2019 | Uudised

Sten Saaremäe osaleb 27. aprillil Helsingis üritusel Cage 47, vastaseks Soome 2011. aasta kuld Markus Rytöhonka.

Saaremäe alistas üritusel Cage 46 Ville Mankineni. Rytöhonka kohta ütleb ta, et soomlasel on soliidne püstivõitlusoskus. „Rytöhonka stiil on raskelt maadluspõhine, mistõttu tuleb sellest huvitav ja tasavägine matš, kuna omavahel kohtuvad stiililiselt erinevad mehed: maadleja ja maasvõitleja ning maadlust valiv ja püstivõitlust otsiv sportlane,“ sõnab Sten.

Rytöhonka kiidab Steni tugevat seisundit ja kõva pead, kuid peab end tugevamaks ja tehnilisemaks.

Sten, kuidas tundusid tänavused vabavõitluse Eesti meistrivõistlused?

Esimest korda toimusid sportliku vabavõitluse Eesti meistrivõistlused puuris. See on väga oluline samm edasi. Vabavõitluse areeniks on puur ja võistlemine puuris annab sportlastele kindlasti indu juurde. Eelnevad aastad on võistlused toimunud poksiringis, mis on nii sportlastele kui ka pealtvaatajale tüütum, kuna matše peab katkestama ja ümber tõstma, kui võitlus ringinööride alla satub. Maadlus ja ka löömine on mingil määral poksiringis teistsugune. Tase on täitsa okei. On tasemelt kõrgemal sportlasi ja madalamal, aga üldine Eesti vabavõitluse tase on hea. Seda näitavad ka tiitlivõistlustelt toodud medalid. Mulle meeldib, et kasvamas on peale noori innukaid sportlasi, kes järjepidevusega võivad kaugele jõuda.

Põrand oli verine Kaupo verest. Tegi see murelikuks?

Ei teinud murelikuks. See on võitlus, juhtuda võib mida iganes. Kaupo on niivõrd kogenud ja tugev sportlane, et mul ei tekkinud korrakski mingit hirmu, et sellest võib midagi juhtuda.

Miks meil vabavõitluses osalejad muutuvad igal aastal? Poksi Eesti meistrivõistlustel pole nii. Maadluses ka mitte.

Üldiselt on põhilised tegijad samad igal aastal. Seda ma ei tea, kust see arvamus tulnud on, et osalejad muutuvad. Ikka on nii, et mõned sportlased lõpetavad, uued tulevad peale. Lisaks on see niivõrd noor spordiala ikkagi, Eesti meistrivõistlusi peeti alles viiendat korda. Poks ja maadlus on riiklikult rahastatud ja võimalusi tiitlivõitudega võib-olla rohkem saavutada. Eks MMA ole veel natukene nišiala, kuid see areneb jõudsalt.

Millised on muljed viimasest Yakuza Fightist?

Dmitri Ivanov tegi võiduka tagasitulekumatši. Astur võitis korralikus lahingus kordumatši oma vastasega. Hendrik Themas tegi hea esituse ja võitis. Ott Remmer kahjuks kaotas nelja mehe turniiri esimeses matšis, aga teades Otti, siis järgmiseks matšis on ta 100% tagasi jälle. Yakuza Fight on tore üritus. Võistlesin ise üritusel Yakuza Fight 4 ja võin öelda, et tegemist on tipp-topp asjaga. Ootan järgmist Yakuza Fighti. (Naerab.)

Englas ütles aasta algul, et neilt ei lähe maadluse eestikatele keegi. Paar aastat tagasi osales palju. Kuhu Englase maadlejad kadusid? Te multimehena oleks ilmselt soovinud klubi välja aidata.

Ma väga palju teiste kohta ei oska rääkida, aga meie, kes me MMA-sportlaste poole pealt maadluses võistlesime, oleme viimased aastad rohkem keskendunud just enda spordialale ja Eesti meistrivõistlused on alati jäänud sinna kanti, kus meil on endal olnud võistlused, seega ei ole jõudnud maadluses viimased aastad võistlema. Tulevikus ehk proovime veel. Maha matta midagi ei saa.

Te lukumaadluse Eesti lahtistel märtsis ei osalenud. Miks?

See oli Estonian Open, nö karikasari ja GI, mis stiililiselt väga ei sobinud, pluss taastusin veel eelmisest matšist ja valmistusin juba uue matšiks, mistõttu ei saanud seda võistlust vahele võtta.

Kuidas tuli võit novembris Eesti meistrivõistluste finaalis Madis Mäeste üle? Ta on pirakate lihastega mees.

Ei saa salata, võit tuli raskelt. Olin täpselt enne Kaupo Kokamäega üle kahe nädala Bahreinis MMA maailmameistrivõistlustel ja otseselt ei saanud seal selleks valmistuda. Natuke jooksu- ja jõutrenne tegin, aga mitte midagi erialast. Jõudsime tagasi, võtsin hästi kergelt kaalu ja läksin võistlema. 1. minutil vigastasin ka põlve, aga see pole vabanduseks. Mäeste on füüsiliselt tugev ja tark sportlane, võrdväärne vastane.

Soomest oli Bahreinis 15 sportlast. Rohkem kui näiteks Saksamaalt või Taanist. Tähendab see, et Cage on tugevam kui Saksamaa üritused ja nõrku vastaseid seal pole?

Selle näitega on raske võrdlusi tuua ja nii öelda. Seal võib olla mitmeid faktoreid, miks oli soomlastel väljas nii suur koondis võrreldes teistega. Ma täpselt ei tea, aga võib-olla soomlastel on riigi toetus suurem või oli rohkem terveid sportlasi, kes said riiki esindama minna jne. Aga Cage on tasemelt väga hea sari ja tõesti nõrku vastaseid seal ei ole. Seal kasvatatakse Soome enda sportlasi ja see on neile hüppelauaks suurematesse sarjadesse. Sealt on mehed otse läinud UFC-sse ja One’i, mis näitab, et tegemist on väga hea sarjaga.

Kuidas tunnetate vastast valides, et vastane on võrdne, see tähendab, et ta ei põrmusta teid esimese sekundiga või teie teda? Vaatate enne seda palju tema videosid ja siis annate korraldajale teada, et sobib?

Korraldajad pakuvad vastaseid välja ja siis saad otsustada, kas nõustud või mitte. Seda tööd teeb profisportlastel mänedžer. Matšid võetakse tavaliselt vastu sportlase, treenerite ja mänedžeri nõuga. Mulle isiklikult ei meeldi vastaste videosid vaadata. Seda teevad treenerid ja vastavalt sellele ehitame üles ettevalmistuse.

Kui Amanda Serrano poksis tänavu 52-kiloste naiste tiitlimatšis Eva Vorabergeriga, kaalus ta kaalumisel 52, päev hiljem matšil aga 60. (Ta tuli matšiks alla 64-kiloste kategooriast.) Kui väga saab lugu pidada sellistest tiitlitest? One’is kaalutakse võitlejaid aasta läbi, mitte päev enne matši.

See ei ole võitlusspordimaailmas mitte midagi uut ja käib sellega paraku kaasas. Ilmselt tema vastane võttis samamoodi mitmeid kilosid alla, et kaaluklassi saada. Olen selliseid asju oma silmaga näinud ja ka teinud. Selline see võitlussport lihtsalt kord juba on. Võidelda saab selle vastu ehk nii, et võib-olla tekitada rohkem kaaluklasse ja võistlusväline kaalumine, aga see tundub väga ulmelise ideena. Kuna see pole mitte midagi nii erilist, siis pean selliselt saavutatud tiitlitest lugu, kuna tegemist oli täiesti tavalise poksimatšiga. Ma nii täpselt ei tea, kuidas see süsteem One’is toimib, olen kuulnud, et seal on ka oma pluss- ja miinuspooli, aga jah One’is kaalutakse sportlasi võistlusvälistel aegadel ja kaalutakse päev enne matši ja ka matšipäeval, tehakse uriinitestid, et kas sportlased on piisavalt hüdreeritud või mitte. See on omajagu tegemist.

Kui palju Jaapani vabavõitlust vaatate? Kuskil pole see vist populaarsem, kui võideldakse 50 000 ees. Järelikult on seal ehk ka tugevad võitlejad?

Väga ei vaata. Kui tõesti midagi väga suurt on ehk toimumas, siis olen jälginud (a la mõni sümpaatsem legend võistleb vms), aga üldiselt mitte. Kõik need üritused nii suured kindlasti ei ole ja et neid toimub kõvasti harvem seal, siis see võib kokku tuua suurema rahva, aga maailmas on toimunud suurema publikuarvuga MMA-sündmusi. See on kindel fakt, et seal ei ole tugevamad sportlased. Parimad sportlased on kindlasti UFC-s. Järgnevad Bellator ja One.

Miks teil on põlve juures tätoveering? Keegi ju vist ei tee põlvele.

Sellepärast see seal ongi, et sellisesse kohta tavaliselt ei tehta. Eristub.

Kui nõudlik olete treeneri suhtes?

Mitte väga nõudlik. Koostöötahe peab olema kindlasti, avatud silmaring ja ka hea huumorisoon.

On teil olnud koolis õpetajaid, keda olete kartnud? Mida te neile nüüd ütleks?

Ma ei ole kedagi kartnud. Pigem on olnud õpetajaid, kelle ees on aukartus, kuna saad aru, et nad on väga targad ja haritud inimesed. Ilmselt ütleks: „Aitäh!“

Male aitaks võitlussportlast treenida?

Mõtlemine ja oskus erinevaid raskemaid olukordi lahendada tuleb kindlasti kasuks.

Võiks võitlejareflekside harjutamiseks treenida arvutimängudega?

Tänapäeva tehnikaga kindlasti saab, aga kahjuks ei mängi eriti arvutimänge. Enamik aega kulub spordi ja pere peale.

Kui palju võitlejal enesel on huvi uusi kombosid juurde õppida, et tema kohta ei saaks öelda „üheplaaniline“?

Kindlasti suur. Sportlasel peab olema selline huvi, sest kellelgi teisel ei saa tema eest seda olla. Kui oled avatud silmaringiga ja teotahteline sportlane, siis siin pole küsimustki, tuleb lihtsalt teha.

Ootavad võitlejad matše ühes riietusruumis? Kuidas see mõjutab? Kuidas mõjutavad just matšilt tulnud võitlejad?

Üldiselt ootavad vastased teises riietusruumis, aga teiste sportlastega riietusruumide jagamine on tavaline. Mind sellised asjad ei mõjuta, kuna teen oma asja ja olen fokuseeritud sellele, mida mina tegema tahan minna.

Kui üritusel osaleb naisvõitlejaid, siis nad ju meestega riietusruumi ei jaga, eks.

Jah, naisvõitlejatel on omad riietusruumid.

On teil käsi vahel viletsalt seotud enne matši?

Minu käsi seovad minu treenerid ja neil on asi käpas, kuna selja taga on juba omajagu kogemust.

Kui hella kohta lüüakse, saab siis haiget hoolimata kaitsmest?

Kui halva nurga alla löök tuleb, siis on valus kaitsmest hoolimata.

Võiks võitlusspordikohtunikud kasutada otsustamisel videot?

Kindlasti tuleks see mingites olukordades kasuks.

Olete spordiennustusportaalis panustanud?

Vist korra, kunagi ammu. MMA ja 5-10 eurot ehk?

Märt Sults on Wiru Lahing 5 klipis. Kuidas tema vorm tundub hiljutisest videost?

Tema eas meesterahva kohta väga soliidne.

Ilmselt paljude jaoks pole probleem, et Badr Hari tänavu dopinguga vahele jäi ja mullu vanglas istus, aga kas suudate vaadata nüüd Kevin Spacey filme? Mõjutab doping teie suhtumist lemmiksportlasse?

Ahistamine on tõsine ja taunitav asi, aga ega see temast halba näitlejat ei tee, nii et saan ikka. Mulle meeldib puhas sport. Kindlasti mingil määral mõjutab, aga päeva lõpus ei anna dopingu tarvitamine otseselt tehnikat ja võitlus-IQ-d juurde, küll aga laseb sportlasel treenida ja taastuda paremini.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel