Alates esimestest trennidest Viljandis Kondor Fight Clubis kuni profikarjääri 10. võiduni on Sigrid Kapanen liikunud kindlalt oma eesmärkide poole. Kapanen rääkis GoodFight`ile antud intervjuus oma treeningutest, raskustest ja unistustest – sealhulgas ka plaanist tulevikus MMA-d proovida. Aga mis on tema edu taga ning millised on hetked, mis teda kõige enam vorminud on?
Sigrid Kapanen, kes treenib ja võistleb nüüd Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia alt, alustas taipoksiga juba 15-aastaselt Kondor Fight Clubis. Ta on U-23 vanuseklassi kahekordne maailmameister taipoksis ja ka Eestis tai, kikk- ja klassikalises poksis meistritiitli oma nimele kirjutanud. Novembris toimunud The League’i võitlusgalal saavutas ta oma karjääri 10. profivõidu, alistades rootslanna Lisa Larssoni kolmanda raundi nokaudiga.
Kapanen rääkis GoodFight`ile, et pärast matši täitis teda suur emotsioonide virvarr. „Iga võitleja tahab matši võita nokaudiga, ja see on olnud ka minu unistus. Kui see lõpuks juhtus, olin esialgu üllatunud, aga kohe järgnes suur hea tunne,“ kirjeldas ta. Ent kui adrenaliin veidi vaibus, tõusis esile ka mure vastase heaolu pärast. „Hiljem tundsin muret, et kas tal on kõik korras ikka.“
Iga võitleja tahab matši võita nokaudiga, ja see on olnud ka minu unistus. Kui see lõpuks juhtus, olin esialgu üllatunud, aga kohe järgnes suur hea tunne.
Ettevalmistus The League võitlusõhtuks
Kapaneni algne The League`i vastane pidi matši tervislikel põhjustel katkestama, mistõttu astus Larsson mängu kõigest kaks nädalat enne sündmust. „Enamik ettevalmistusest oli juba tehtud, aga pidime lisama strateegilisi muudatusi, näiteks hoida distantsi ja mitte lasta talle liiga lähedale jääda,“ selgitas Kapanen.
Esimest korda tegi ta ka rahvusvahelise treeninglaagri Hollandis Hemmers Gymis. „Muidu oli ettevalmistus samasugune nagu alati. Enamus sellest oli Ringoga palju lapatööd ja jooksmist.“
The League ringi astumise stiil ja publiku toetus
The League’i õhtul paistis Kapanen silma ka oma ringi astumise stiiliga, kus ta kandis nahktagi ja prille. „Ma ei teadnud, kuidas see inimestele peale läheb, aga õnneks sain head tagasisidet, et see oli mega äge ja sobib mulle,“ meenutas ta.
See hetk, kui enne ringi minemist öeldakse minu nimi ja rahvas karjub, toob külmavärinad peale.
Lisaks tõi ta intervjuus esile publiku toetuse olulisuse. „Publiku ergutamine annab mulle julgust ja jõudu juurde. See hetk, kui enne ringi minemist öeldakse minu nimi ja rahvas karjub, toob külmavärinad peale,“ rääkis Kapanen.
Profikarjääri verstapost
Profikarjääri 10. võit on Kapaneni jaoks sümboolne verstapost. „Mingil hetkel oli mul väga oluline, et oleks võimalikult palju võite ja vähe kaotusi, aga nüüd keskendun pigem sellele, et saavutada erinevaid tiitleid, nagu maailmameistri ja Euroopa meistri tiitel,“ lausus ta.
Nüüd keskendun pigem sellele, et saavutada erinevaid tiitleid, nagu maailmameistri ja Euroopa meistri tiitel.
Treeneri ja klubi tähtsus
Kapaneni võitlustee on tihedalt seotud tema treeneri Ringo Tippu ja Kondor Fight Clubiga. „Ringo on olnud minu treener alates esimesest päevast, kui saali astusin, ja kui tema pühendumus puuduks, poleks ma jõudnud kaugemale mõnest amatöörmatšist.“
Ringo juhendamine on aidanud Kapanenil kohaneda ka erinevate võitlusstiilidega, olgu see taipoks, kikkpoks või klassikaline poks. „Oma matšides kombineerin palju erinevaid stiile, ja arvan, et mul on tekkinud isegi oma isiklik stiil,“ lisas ta.
Kolimine pealinna ja uued väljakutsed
Kapanen kolis mõnda aega tagasi ka Viljandist Tallinna, mis on toonud kaasa uued kohustused ja väljakutsed. „Viljandis elasin saalist umbes 4-5 km kaugusel, aga nüüd on distants umbes 25 km, ja see tähendab, et pean oma aega väga täpselt planeerima,“ rääkis ta. Pealinna liiklusummikud ja elu kiire tempo on midagi, millega ta alles harjub.
Kapanen lisas, et tunneb suurt tänu Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia treenerite vastu, kes on tema ja tema treeneri soojalt vastu võtnud.
Vigastused ja taastumine
Sportlasekarjääri raskeimad hetked on Kapaneni sõnul olnud seotud vigastustega. „2022. aastal vigastasin oma jalga ja ei saanud üle poole aasta selle jalaga lüüa ega korralikult liikuda,“ meenutas ta. Siiski leidis ta olukorrale lahenduse, keskendudes poksile seni, kuni jalg paranes. „Sellel aastal tegin oma esimesed poksimatšid.“
Ennast tuleb ümbritseda positiivsete inimestega ja kuulata treenerit
Sigrid Kapanen on tuntud ka oma vaimse tugevuse poolest. Ta leiab, et ennast tuleb ümbritseda positiivsete inimestega ja kuulata treeneri juhendusi. „Treener ei ütleks midagi, mis mind ohtu seaks. Olen piisavalt palju võistelnud, et midagi väga ootamatut ei ole,“ rääkis ta.
Sigrid leiab, et ennast tuleb ümbritseda positiivsete inimestega ja kuulata treeneri juhendusi.
Kapaneni nõuanne noortele võitlejatele
Kuigi Kapaneni südames on taipoks, mõlgub tal mõttes ka segavõitluskunstide (MMA) proovimine. „Ma tahan vähemalt ühe MMA matši teha. Polegi oluline, kas võidan või kaotan – see on midagi, mida tahan kogeda ja oma bucket list’ist maha tõmmata,“ jagas ta. Samas rõhutas ta, et MMA-ni jõuab ta ilmselt alles viie aasta pärast, sest taipoksis on veel palju saavutada.
Noortele võitlejatele, kes unistavad tippvõistlustest, annab Kapanen praktilist nõu: „Võta üks matš korraga ja naudi hetke, kus sa oled. Amatöörmatšid ehitavad tugeva baasi, mis aitab pro ringis valmis olla.“
Anneli Allikas-Parv
Toimetaja