Saun on olnud Eesti kultuuris olulisel kohal juba aastasadu, kuid lisaks sellele, et tegemist on mõnusa puhkepaigaga, võib see olla osa ka teadlikust taastumisest, rituaalidest ja isegi treeningutest. GoodFight tutvustab kolme saunaraamatut, mis annavad aimu, miks hindavad saunaskäimist nii paljud sportlased, millist kasu toob saun nii kehale kui vaimule ning millal on õige aeg üks kuum leil võtta.

Marko Šults Foto: GoodFight, Karen Härms
“SAUN. Ajalugu, kultuur, tervis, ehitus”
Paljud sportlased peavad saunaskäiku oma treeningu loomulikuks osaks. Raamatus “SAUN. Ajalugu, kultuur, tervis, ehitus” (Urmas Hõbepappel, Liisa Hõbepappel, Silja ja Siim Nellis) kirjeldavad autorid, kuidas passiivne kuumus aitab kehal taastuda, alandab põletikulisi reaktsioone ning parandab lihaste ainevahetust.
Lõik raamatust
“Kiire taastumine intensiivsest pingutusest on sportlastele sama oluline kui treeningul või võistlustel pingutamine. Spordiarstid soovitavad pärast trenni sauna minna, sest sauna passiivne kuumus alandab põletikulisi reaktsioone ja mõjub lõõgastavalt nii liigestele, veresoonkonnale kui ka närvisüsteemile. Lühiajaline viibimine kuumas keskkonnas parandab eriti hästi treenitud inimeste immuunsüsteemi.”
Spordiarstid soovitavad pärast trenni sauna minna, sest sauna passiivne kuumus alandab põletikulisi reaktsioone ja mõjub lõõgastavalt nii liigestele, veresoonkonnale kui ka närvisüsteemile.
“Samuti mõjub saun hästi lihaste taastumisvõimele. Kuna kuum saun on inimesele ebatavaline ja stressirohke keskkond, vallandub kortisooli nimeline steroidhormoon, mis püsib veres veel mõnda aega pärast saunatamist. Vere suurem kortisoolisisaldus suurendab glükoosi kogust lihastes, mis omakorda parandab lihaste ainevahetust ja aitab lihaskudedel taastuda. Seejuures on oluline silmas pidada, et saun on tervendav vaid juhul, kui oleme korralikult söönud ja maganud.”
Kas ja millal pärast trenni sauna minna?
Samas raamatus toovad autorid välja ka olulise erinevuse: saun pärast füüsilist pingutust ei võrdu tavalise saunaskäiguga. Organism on treeningu järel väsinud ning vahetult pärast rasket trenni liiga kuumas keskkonnas viibimine võib taastumist hoopis pärssida. Kuigi lühiajaline kuumas viibimine võib lihastele positiivselt mõjuda, tuleb sauna minna õige temperatuuriga ja õigeks ajaks. Oluline on mitte üle pingutada.

Foto: GoodFight, Karen Härms
Samas on teadlased ka täheldanud, et tippujujate ja jalgratturite jaoks võib sauna mõju olla hoopis tulemusi pärssiv – nad taastuvad aeglasemalt ja nende tulemused halvenevad, kui saunas käiakse kohe pärast pingutust. Ujujatel ja jalgratturitel on soovituslik sauna minekuga pigem oodata, kuni keha on rahunenud.
“Saun ja tervis”
1988. aastal ilmunud teoses “Saun ja tervis” käsitlevad raamatu autorid Rein Suija ja Elmut Laane saunaleili kui üht sportliku ettevalmistuse komponenti.
Lõik raamatust
“Eriti kõrgelt on hinnatud saunaleili tõhusat toimet võistlusjärgsete taastumisprotsesside soodustajana. Spordimeditsiinis omistatakse saunaprotseduuridele erilist tähtsust liigeste sideaparaadi ning lihaskahjustuste ravimisel ja profülaktikas.”
Eriti kõrgelt on hinnatud saunaleili tõhusat toimet võistlusjärgsete taastumisprotsesside soodustajana.
“Targu talita: 50 praktilist saunanippi”
Rein Siku raamat “Targu talita: 50 praktilist saunanippi” pakub kasulikke ja praktilisi saunajuhiseid: kuidas teha tõhusat saunavihta, milliseid kerisekive valida, milline on parim leiliruumi temperatuur ja kuidas kasutada looduslikke koostisosi, nagu mesi, kaselehed või piparmünt, et luua tervendav saunakogemus.

Foto: GoodFight, Karen Härms
Personaaltreener soovitab: mine sauna!
Ka Sinutreener.ee asutaja ja personaaltreener Janika Koch-Mäe on lisanud saunaskäimise oma igapäevasesse rutiini. “Olen nüüdseks juba üle poole aasta käinud pärast trenni regulaarselt saunas ja selle mõju minu kehale on tuntav! Saun aitab kehal taastuda, mõtetel selgineda ja järgmiseks pingutuseks paremini valmis olla,” soovitab Janika, kelle sõnul on saun osa elujõulisest elustiilist.
Saun aitab kehal taastuda, mõtetel selgineda ja järgmiseks pingutuseks paremini valmis olla.
Külastades sauna vähemalt neli korda nädalas, vähendad:
- infarktiriski 63%
- kõrge vererõhu riski 46%
- üldsuremuse riski 40%