Rannamaadluse EMV 2021. Foto: Maria Kilk

Raido Liitmäe suvi: sumo EM-il kuld, Eesti meister rannamaadluses

01. juuli 2021 | Uudised

Raido Liitmäe võitis 27. juunil Venemaal sumo EM-i kehakaalus kuni 92 kilo.

„Esimene vastane oli rumeenlane Okta Anechitei. Esimeses matšis oli ikka närv sees. Nagu öeldakse: vastaseid ei tohi alahinnata. Õnneks olid treeneri toetavad sõnad, et tee seda, mida sa oskad hästi. Teises matšis – vastane bulgaarlane Dobromir Dermendžijev – oli juba rohkem enesekindlust,” räägib Liitmäe.

„Ma tean, et ma tulen tagasi,” kirjutas Dermendžijev pärast EM-i Facebookis.

Poolfinaalis tuli Raidole vastu venelane Ilja Raspitin, kellel sellelt EM-ilt juba U21 ja U23 kullad. Tehti kaks matši, kuna esimeses matšis kohtunikud polnud ühel meelel, aga sellel ajal sai Liitmäe mõelda, mida nüüd paremini teha ja võitis. “Kaotasin, aga mitte füüsilise väsimuse tõttu. Lihtsalt vaimselt põlesin läbi. Samas pean tunnustama vastast – eestlane oli vintske. Mul jäi puudu taktikaoskusest ja keskendumisvõimest,” tunnistas Raspitin.

Finaalis oli vastaseks teine bulgaarlane Stilijan Ivanov, kes võitles 2019. aastal vabavõitluse MM-il. Finaalis oli samamoodi kaks starti, kuna esimesest matšist võitja ei selgunud. Teises kohtumises suutis Eesti mees paremuse maksma panna.

Kui palju vastaste tundmine loeb? Kuivõrd on nii mõnega, et ühel päeval võidab üks, teisel teine, aga mõnda võidad iga päev?

„Vastastest teadsin nägupidi ainult bulgaarlast, kellega maadlesin kaks matši. Aga otseselt ei teadnud neid. Pigem parem oligi, et ei teadnud, siis ei pea enda peas kalkuleerima ja ennast ajama närvi sellega. Samas ma ei alahinda kunagi ühtegi vastast. Oleneb vastasest jah, aga kindlasti on selliseid vastaseid, keda võidaks ja samas ka selliseid, kellega on tasavägine. Samas sumo on väga omapärane just sellepärast, et sa kas kaotad või võidad. Sul ei ole eriti teist võimalust, näiteks et annad punkti ära ja saad edasi maadelda, et see tagasi võtta.”

Sumomatš saab läbi mõne sekundiga, aga kui palju varem algab see ettevalmistuses, sportlase peas? Samas, kuivõrd on seal ikkagi “konveierit”, et samal päeval mitu kohtumist ja ettevalmistust ehk napib võrreldes sellega, kui oleks üks kohtumine päevas?

„Ma arvan, et ühe matši kogu protsess kestab äkki kuni 1 minut. Samas võib ka kauem. Maksimaalne matšipikkus võib olla 2 minutit, siis tuleb uus start. See on siis, kui 2 minuti jooksul kumbki ei suuda teist välja saada ringist,” sõnab Liitmäe.

„Mulle endale pigem sobib sumo puhul see, et on kõik matšid ühel päeval. EM-il oligi nii, et terve kaal kuni finaalini maadeldi ära. Pronksikohtumised olid ka ära ja ainult finaalid olid lõpus, kui kõik kaalud olid maadelnud,” jätkab ta.

Foto: Stilijan Ivanov

Liitmäe ettevalmistus tuleb maadlusest, mis annab ka parema tunnetuse matil. Kreeka-rooma maadluses pärineb tema viimane Eesti meistritiitel 2014. aastast U20 klassis. Igapäevaselt treenib ta praegugi Eesti koondise maadlejatega Pirital kolm korda nädalas. On rannamaadlus ja sumo lihtsamad tema jaoks?

„Ma ei ütleks, et on lihtsamad, vaid igal maadlusel on oma eripärad ja kuna ma nendes pigem aktiivselt osalen ja käin, siis olen endale need selgeks teinud.”

„Sumomaadluses enne matše panin endale selle eesmärgi, et ma ei lase vastaseid vöösse maadlema, sest see oleks minu kahjuks olnud, vaid pigem kasutasingi enda maadlust ära,” selgitab ta. „Ka rannamaadluseks valmistusin maadlusmatil, mitte rannas.”

Rannamaadluse meistrivõistlustel maadles Liitmäe tänavu neli matši. Rannamaadluses ei olnud sellel aastal väljas Erik Inti ega Erkki Alakut, kes olid eelmisel aastal kuni 90-kiloste meeste finaalis, eelmisel aastal maadles Liitmäe aga raskemas kaalus.

„Nemad oleks kindlasti olnud väga head vastased. Ma ei oska öelda, kas oleksin neid võitnud või ei. Sellel aastal, ma ütleks, oli natuke lihtsam. Võidud tõid pigem väljatrügimised, mis sarnaneb natuke ka sumomaadlusele. Aga rannamaadluses on võiduks vaja ikkagi 3 punkti. Väljalükkamine annab 1 punkti ja heide 3 punkti, mis annab ka siis kohe võidu,” lausub meister.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel