RADAR! Murdumatu mees – Uku Jürjendal

09. oktoober 2018 | Uudised

Endine taipoksi maailmameister Uku Jürjendal rääkis «Radarile» oma loo: kuidas ta narkootikumide tootmise pärast vanglasse sattus ja seal end olematutes tingimustes taas üles töötas. Juba sel laupäeval asub ta võitlema taipoksi tšempionivööle.

2014. aastal taipoksi maailmameistriks võidelnud ja aasta hiljem Eesti parimaks taipoksijaks tituleeritud Uku Jürjendali tähelend sai mõneks aastaks ootamatu lõpu. Ta pani koos vennaga püsti narkolabori, kus nad hakkasid tootma mefedrooni ehk niinimetatud vaese mehe kokaiini. Politsei võttis mehed vahele kui esimene laadung hakkas valmis saama. Uku meenutab, et kui suur grupp politseinikke neid maha jooksis ja kui ta nägupidi asfaldis oli, jäi aeg justkui seisma.

Kõige hullem oli tema sõnul esimesed pool aastat trellide taga, kui kõik kõige halvemad mõtted, ka mõte enda elu lõpetamisest, peast läbi käisid. Kuid siis otsustas ta end mustast august ise välja tirida. «Inimesed, kes on vanglas, mõtlevad, et küll nad hakkavad elama ja töötama siis, kui vanglast välja saavad. Mina hakkasin elama juba seal,» räägib Jürjendal ja kirjeldab oma tihedat ajagraafikut: «Õppisin, lugesin, tegin trenni, nii palju kui üldse suutsin.»

Jürjendal õppis vanglas täiesti selgeks vene keele ja omandas ka korraliku hispaania keele sõnavara. Vanglas luges Jürjendal läbi üle 200 raamatu: « Väga palju aitasid raamatud. Mõne raamatu lugesin läbi ja ei suutnud uskuda, kui suur mõju neil on.» Mehe sõnul luges ta alguses esialgu pisut lihtsamat kirjandust, siis võttis ette kirjandusklassika ja seejärel pöördus eneseabi raamatute poole.

Jürjendal rääkis, et talle kui sportlasele oli kõige suurem karistus see, et vanglas ei olnud tal mingit võimalust talle sobivat trenni teha: «Isetehtud treeningvahendid olid keelatud, isegi kilekotitäit raamatuid ei lubatud tõsta.» Seega tuli tal trennitegemisse loovalt suhtuda. Näiteks võttis Jürjendal korraga kolm kongikaaslast kukile ja tegi nendega kükke. Teise variandina keeras ta mõne vangi teki sisse ja tegi temaga rinnalevõtte. Kuna vanglas oli varjupoks keelatud, tegi Jürjendal seda eda salaja iga õhtul pärast kümmet, kui vanglas olid tuled kustutatud ja kõik magasid.

Keerulisem seis oli Jürjendali hinnangul vanglas toiduga: «Igasuguseid süsivesikuid oli meil seal saada, näiteks supid, ühepajatoidud ja hernekördid, aga sportlasele on oluline valk.» Selleks, et treeninguteks ja lihasmassi kasvatamiseks valku saada, ostis Jürjendal teistel vangidelt tumeda tee eest kokku piima, et sellest ise kohupiima tegema hakata. «Panin piimapudelid lambi peale sooja, lasin selle hapupiimaks ja tegin sellest siis kohupiima,» kirjeldas Jürjendal oma pealehakkamist.

Juba enam kui aasta on Uku Jürjendal vanglamüüride vahelt prii. Pärast vanglast vabanemist on mees täielikult taipoksi trennidele pühendunud. Juba sellel laupäeval võitleb ta Belgias taipoksi raskekaalu tšempioniga Yassine Boughanemiga WBC muay thai tšempionivööle.

Taipoksi treener Mosa Chatchawan kommenteeris, et Jürjendal paistab silma oma jõuga, kuid peab veel tehnikat harjutama. Nii Jürjendal ise kui ka treener Chatchawan usuvad, et mees peaks oma parimasse vormi jõudma alles mõne aasta jooksul.

Oma loo moraalina pani Uku Jürjendal kõigile südamele, et kuritegelikul teel hõlptulu teenimine ei ole kunagi lahendus. Kuid oma vanglas veedetud ajale suudab Jürjendal pigem positiivselt tagasi vaadata: «Rohkem kindlasti võitsin kogu sellest olukorrast. Tore, et see nii vara tuli ja ma arvan, et kindlasti positiivsem kogemus, kui nii võib võtta. See aeg oli nii õpetlik, et see jääb eluks ajaks meelde.»

VAATA RADARI KORDUST!

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

Vaata veel