GOODFIGHT - VÕITLUSSPORDIPORTAAL VÕITJATELE

GoodFight

  • Avaleht
  • Tutvustus
  • Uudised
  • E-pood
  • Reklaam
  • Galeriid
  • Kontakt
  • Tooteid ei ole kassas.
  • Kodu
  • Uudised
  • Uudised
  • Poksiga 68 aastat tegelenud Vello Kade kirjutab naistest poksis

Uudised

11:46 / Kategooria Uudised
Foto: Shutterstock
Uudised / 19. august 2018

Poksiga 68 aastat tegelenud Vello Kade kirjutab naistest poksis

Foto: Shutterstock

Juba antiikspordi aegadest on võitluslikku liikumisharrastust peetud ikka meeste pärusmaaks.

Maadlus, rusikavõitlus ja nende segu pankration – need spordialad antiikolümpiamängudel olid tihti oma iseloomult eluohtlikud, neid peeti meeste seas isegi alasti ja naistel siia asja ei olnud. Tasapisi on ikka ka mõni naine sattunud meeste pärusmaale.

Näiteks oli 20. sajandi meie Eesti maailmameistritest supermaadlejate ja –tõstjate seas ka naisi. 1904. aasta St Louise olümpiamängude ajal peeti ka naispoksijate demonstratsioonmatšid.

Naiste poksi algus Soomes

1990. aastal siirdusime perega Soome Salo linna, mis on minu abikaasa Milde sünnilinnaks. Olime varsti kogu linnakese meedia tähelepanu keskmes. Õige varsti pakuti mulle kehalise kasvatuse õpetaja kohta kutsekoolis. Samas otsis mind üles kohaliku spordiseltsi Vilpas esimees Pentti Kovala ja pakkus treeneritööd poksis. Nii ma alustasingi treeneritööd, peamiselt Salo Kutsekooli õpilastega. Pentti Kovalal oli kolm tütart, kes tahtsid ka tulla poksima. Ta ütles, et Soomes ei tegele naised poksiga ja võiks teha proovi. Peale Kovala tütarde tuli kutsekoolist veel palju teisigi noori tüdrukuid trenni.
Kui olime juba pool aastat tegelenud, jõudis ka Helsingi peakorterisse kõmu minu erakordsest harrastusest tüdrukutega. Soome Töölisspordiselts TUL (Vilpas oli selle liige) saatis peatreeneri Jouni Lipsaneni Salosse asja uurima, et mis see „virolainen“ seal „touhub“.

Jouni Lipsanen oli kaks päeva Salos ja uuris minu tausta. Kui ütlesin, et mul on kõrgharidus ja et olen olnud Eesti noorte ja täiskasvanute koondiste peatreener 1963 kuni 1975 ning ka ülikoolis poksiõpetaja, siis jäi „Helsingi saadik“ Jouni Lipsanen minuga rahule ja andis minu trennidele kiitva hinnangu.

Juba järgmisel päeval ilmus ajalehes Salon Seudun Sanomat artikkel pealkirjaga „Salo tytöt ovat Suomen naisnyrkkeilyn pioneerea“. Mis tähendas seda, et Soome naiste poks on saanud alguse Salost, minu tüdrukutest treeningrühma tunnustamisega. See oli 1992. aasta märtsis. Aasta hiljem Salo Box Openi ajal sooritasid kaks minu rühma õpilast Henna ja Hanna edukalt poksikohtuniku eksami nii punkti- kui ka ringikohtunikuna. Nende nimed on kirjas ka Soome poksi ajaloo raamatus.

Naiste poksiharrastus Tartu Ülikoolis

2000 – 2008  olin Tartu Ülikoolis õpetaja poksi erialal. Arvestuse nimel käis Jakobi tänava võimlas ca 70 tudengit poksimas, neist 35 olid naised. Oli aastaid, kus naisüliõpilasi oli poksis rohkem kui mehi. Saladus võis peituda selles, et peamine tegevus oli poksi kaitsevõtete õpetamine, mistõttu löögid märki ei tabanud, vaid jäid kaitsesse kinni.

Ülenurme Gümnaasiumis 2015 – 2017 oli kummaline see, et kuulutuse peale kogunes poksijate grupp, mis koosnes 12 tüdrukust ja ühest poisist. Löögitehniliste oskustega paralleelselt õpetasin kõiksugu kaitsevõtteid koos vastulöökidega. Poksijad kaitsesid ennast niivõrd hästi, et keegi lööke läbi ei lasknud ja olid väga huvitatud treeningust just sellise juhendamise tõttu.

Tänavu mais korraldasin koos Soome fitnessipoksi grupiga noortele, naistele ja meestele poksitreeningud tervisespordi põhimõtte kohaselt. Soomes nimetatakse seda poksistiili „kuntonyrkkeily“, mõnikord ka fysioboxing või cardioboxing. Eestis olen kasutanud sõna „fitnessipoks“.

Suveolümpialt Riost sai Soome ainult ühe (!) medali. Kastanid tõi tulest välja naispoksija Mira Potkonen kehakaalus kuni 60 kg. Olgu märgitud, et Mira alustas poksimist fitnessipoksi rühmas, kus pöörati tähelepanu just löökide ja kaitsete tehnikale.

Naiste poks olümpial

Rahvusvaheline Olümpiakomitee lubas naiste poksi olümpiale 2010. aastal. Ainult kolm kehakaalukategooriat on senini olnud kavas: 45-48, 57–60  ja 69–75  kg. AIBA on esitanud ROK-ile palve suurendada naiste poksis kehakaalude arvu, näiteks viieni. Kuid nüüd on tabanud poksi hoopis suurem häda – ROK tahab poksi kustutada Tokyo mängude kavast. Põhjuseid on mitmeid, kuid määravaks saavad kohtunike korruptiivne tegevus ja AIBA segased rahaasjad suhetes ROK-iga.

Kõigele vaatamata omab poks noorsoo spordi- ja kasvatussüsteemis kindlat kohta. Kuigi Eestis pole naiste poks veel jalgu alla saanud, on siiski 10–15 noort tüdrukut, kes üritavad kaasa lüüa võistlustel.

Noored ja poks

Poksiga tegelemise vanuselisi piiranguid ei ole  kehtestatud.  Kui ülemaailmselt võivad noorte MM-ist osa võtta 17–18 aastased, siis Euroopa meistrivõistlusi peetakse noorte kolmes vanusegrupis: U15 (13–14-aastased), U17 (15–16-aastased) ja U19 (17–18-aastased). Euroopa Poksiliit korraldab katseliselt ka U23 (19–22-aastased) meistrivõistlusi.

Nõukogude Liidu  spordikoolide  programmis lubati poksiga tegeleda alles 12-aastaselt. Nüüd on Venemaa noorte spordikoolide programmis ära määratletud, et kindad võib kätte tõmmata juba 10-aastaselt.  Võistelda võib juba 11-aastasena.

Soome on juba mitu aastakümmend lubanud poksivõistlustele 11-12-aastaseid poisse. Kuid nendele on koostatud erilised reeglid ehk nn tehnikapoksi määrused. See tähendab põhimõtteliselt seda, et poksiringis ei tohi sihilikult jõulisi ja tugevaid lööke sooritada, vaid hinnatakse koolipoiste 5-pallilises süsteemis järgmisi tegevusi: 1) puhtad ja kiired löögid, 2) mitmekülgne kaitsevõtete arsenal, 3) liikumine ehk „jalgade töö“.
Sellised määrused on kõigis Põhjamaades. Kui 2017. aastal peeti Pirkka turniir, siis oli noori 200 ringis. Enamus noortest olid 11–12-aastased; need olid nagu Põhjamaade meistrivõistlused.

Praegu on määrused kõigis vanusegruppides ühesugused, täiskasvanud professionaalide omad. Kasutada noorte 11–12-aastaste vanustel neid määrusi on rohkem kui kurjast. Esiteks just meditsiinilisest aspektist lähtudes, sest lapse organism ei ole veel välja arenenud löökide vastuvõtmiseks. Moraalitu on lubada lastel poksiringis kakelda, nende psüühika tahab ikka jõudmist sobivamasse ikka.

Õige oleks ka Eestis kehtestada Soome eeskujul tehnikapoksi määrused. Põhjamaades nimetatakse noorte tehnikapoksi „diplomipoksiks“. Paljud treenerid on sellega päri, et tehnikapoks kehtestada ka 13–14-aastaste tüdrukute vanusegrupile. Ehk sellise nipiga elustaksime noorte poksi Eestis.

Vello Kade, poksiga tegelenud 68 aastat, poksitreeneri kogemus 62 aastat.

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

See author's posts

WP Post Author

Monika Kuzmina

Toimetaja
info@goodfight.ee

See author's posts

EelmineVIDEO! Suur poksiõhtu Belfastis: Fury varastas show’
JärgmineVIDEO! Ronda Rousey on WWE tšempion

Seotud lood

Järgmised matšid: Besputin, Beterbijev
Nädalavahetuse huvitavamad võistlused
Aeg meenutada – noor Canelo

Liitu uudiskirjaga

Viimased uudised

  • Anthony Joshua matšist valitseva maailmameister Usyk`iga: kavatsen võita!

    Raskekaalu meistrid Oleksandr Usyk ja Anthony J...
  • VIDEO! Raskekaalu meistrid Oleksandr Usyk ja Anthony Joshua kohtuvad 20. augustil

    Raskekaalu meistrid Oleksandr Usyk ja Anthony J...
  • VIDEO! Vaata täispikka Ilmjärve ja Vahtra matši videot

    Kalevi spordihallis toimunud võitlusspordiõhtul...
  • VIDEO! Vaata täispikka Björkskogi ja Volosatõhi matši videot

    15. aprillil toimus The League, kus nelja mehe ...
  • Robert Heleniuse ja Deontay Wilderi kokkulepe on jõudmas lõpusirgele

    Robert Heleniuse ja Deontay Wilderi omavaheline...

GOODFIGHT

GoodFight - VÕITLUSSPORDIPORTAAL VÕITJATELE!

Goodnews Communication OÜ
äriregistri number 14911432
Veetorni 4, Tallinn 10119
info@goodfight.ee
5551 7551
www.goodfight.ee

LIITU UUDISKIRJAGA

🤘KOGEMUSLUGU: Kerli Pähkel kiropraktik Priit K 🤘KOGEMUSLUGU: Kerli Pähkel kiropraktik Priit Kõrve juures: juba peale esimest visiiti oli liikumine kergem

Poksimine on kasulik südame-veresoonkonna talitlusele, vaimsele tervisele, vastupidavuse kasvatamisele ning aitab efektiivselt vähendada ka stressi. Kerli Pähkel on tegelenud poksiga juba mitmeid aastaid ning leiab, et poks on parim viis, kuidas ennast kõigest toimuvast välja lülitada. Nüüdseks on ta kogunud aga ka mitmeid vigastusi ja tundis, et on aeg külastada kiropraktikut ... 

🤜Loe GoodFight.ee

@kerlipahkel @priitkorve @kerlivau @monikakuzmina @krva.ee #goodfight #tervis #fight #fightsports
👊Prooviks äkki poksitrenni? Sigrid Kapanen sel 👊Prooviks äkki poksitrenni? Sigrid Kapanen selgitab, mida trenni minnes vaja on

🤜Sigrid Kapanen selgitab täna võitlusspordiportaalis, et esimeste trennide jaoks võiks kindlasti olemas olla käesidemed ning hambakaitsmed – muu varustuse saab pea alati trennist kohapealt laenata. Mingi aeg võiks endale soetada ka kindad ja jalakaitsmed, sest endal on parem oma varustusega olla. Lisaks on meestel soovituslik kubemekaitse kaasas olla.

🤜”Poksitrenn sobib kõigile, kellele meeldib poks ja kes tahab seda õppida. Soovitan kõigil vähemalt 1 või 2 poksitrenni kaasa teha – äkki hakkab meeldima,“ lausub Sigrid ja lisab, et kõigil on alati esimeste trennide ees hirm, kuid tegelikult pole hullu midagi. Tuleb lihtsalt kohale tulla ja kaasa teha. „Arvestada tuleb sellega, et mõtlema ei pea. Kuidas jalad seisavad, keha asend, löögid – kõik hakkavad mingi aeg ise välja tulema.“

🤜Goodfight.ee
@sigrid.kapanen @kondorfightclub @ringotipp #goodfight
👊 Artjom Savitski: poks maandab pingeid ja mõj 👊 Artjom Savitski: poks maandab pingeid ja mõjub vaimselt hästi

💪4 põhjust, miks muusik Artjom Savitski soovitab poksitrenni minna:

🤜”Kuigi trenn on hästi intensiivne ja peaks justkui energiat ära võtma, siis peale seda on veel võimsam tunne sees ja elujanu tuleb tagasi. Oled motiveeritum ja poksimine annab energiat tegutsemiseks,“ sõnab Artjom.
🤜”Poksimine on väga hea trenn kui soovid kaalust alla võtta. Seal on raske viilida ja distsipliin on esimesel kohal. Mingil hetkel sa ei saagi aru, kui palju kaloreid tegelikult põletad,“ räägib muusik.
🤜Artjomi sõnul võiks iga inimene teada põhilisi enesekaitse võtteid, kui keegi peaks teda ründama.
🤜Artjom leiab, et poksitrenniga saab maandada elu ja tööga seotud pingeid. „See on suurepärane stressimaandaja – selleks ei ole vaja alkoholi, vaid suundu hoopis poksitrenni,“ soovitab ta.

🤜Loe eksklusiivset lugu GoodFight.ee!
@artjomsavitski #goodfight #fight #news #fightsports
👊 VIDEO! Vaata Neuschwanderi ja Grentsi The Lea 👊 VIDEO! Vaata Neuschwanderi ja Grentsi The League’i täispikka matši videot

15. aprillil toimus Kalevi spordihallis Eesti võitlusspordi tippsündmus The League, kus ainsas naistematšis astusid vastamisi Astrid Johanna Grents ja Zoe Neuschwander Šveitsist. Grents võitis koos temaga juubeldava publiku silme all matši ühehäälse otsusega. Nüüd saab täispikka videot matšist vaadata ka The League`i ametlikus Youtube`i kanalis.

🤜GoodFight.ee! 
@theleagueestonia @rennokevin @krva.ee @astriiidjohanna @zoenswd @tonyhitrov #goodfight
👊 Naised treenivad Leesmanni käe all! Maarja Õkva: meil kõigil on füüsiliselt raske, aga seda raskust saab treenida talutavamaks

Jõutõstmise maailmameister ja Eesti Raskejõustiku Akadeemia treener Kaido Leesmann on võtnud enda tiiva alla mitmed poksivad naised. Poksija Maarja Õkva selgitab, et jõudis Kaido Leesmanni juurde läbi poksija Astrid Johanna Grentsi. Kuna poisse oli grupis juba palju, siis moodustati tüdrukutega oma grupp.

Maarja sõnul aitasid ühised trennid tal saada kinnitust teadmisele, et ta suudab palju rohkem füüsiliselt teha, kui ta ise ennast tegema suunab. “Samuti annab väike tervislik võistlusmoment trennis motivatsiooni juurde, et rohkem pingutada ja kauem vastu pidada. Raske töö kõrvalt ei puudu ka väike nali, mis muudab ühise füüsilise pingutuse lõbusamaks,” leiab poksija.

Maarja on õppinud ja kinnitust saanud, et vaimne usk ja kindlus enda võimetesse teeb võistlustulle mineku pigem põnevaks kui hirmutavaks ning et me kõik oleme inimesed. “Meil kõigil on füüsiliselt raske, aga seda raskust saab treenida talutavamaks,” sõnab ta.

🤜GoodFight.ee!
@poweracademy_est @krva.ee @maarjaokva @monikakuzmina #goodfight #krva #fight #better #training
👊Poksija Floyd Mayweather: “Ära kunagi nuta. 👊Poksija Floyd Mayweather: “Ära kunagi nuta. Ära kunagi virise. Lihtsalt tee tööd!”

Edukas poksija Floyd Mayweather on öelnud, et kui inimesed näevad kõike seda, mis tal praegu on, siis pole neil õrna aimugi, kust ta tegelikult pärit on ja neil pole aimugi, et tal polnud üles kasvades mitte midagi.
“Et saada parimaks pead sa tegema ületunde. Ära kunagi nuta. Ära kunagi virise. Lihtsalt tee tööd,” on Floyd öelnud.

🤜GoodFight.ee! 

@floydmayweather 
#fight #fightsport #goodfight #betteryou #workhard
👊Anthony Joshua: meie kohus on anda oma järgmi 👊Anthony Joshua: meie kohus on anda oma järgmisele põlvkonnale lootust! 

Maailma raskekaalu meister Anthony Joshua pole mitte ainult silmapaistev poksija, vaid mehel on ka hea süda – ta hoolib endast nõrgematest ja aitab seal, kus saab. “Meie kohus on anda oma järgmisele põlvkonnale lootust. See kõik on armastus ja hea energia,” on Anthony öelnud.

🤜Vaata videot GoodFight.ee!
@anthonyjoshua #goodfight #fight #joshua
👊 Sonja Anderson: inimkeha on võimeline rohkem 👊 Sonja Anderson: inimkeha on võimeline rohkemaks, kui aju meile seda kriisiolukorras „väidab“

Jõutõstmise maailmameister ja Eesti Raskejõustiku Akadeemia treener Kaido Leesmann on võtnud enda tiiva alla mitmed poksivad naised. Sonja Anderson ütleb, et on trennidega nüüd lisaks füüsilisele vormile arendanud ka mentaalset poolt. „Suurel füüsilisel koormusel hakkab üles ütlema psüühika, mis pärsib edasist pingutust. Inimkeha on võimeline rohkemaks, kui aju meile seda kriisiolukorras „väidab“. Pidevalt ennast tagant sundides, vähehaaval piire ületades, hakkad omalegi märkamatult aina rohkem ja rohkem jõudma. Nagu öeldakse, mitte trenn ei ole kergem, sina lihtsalt oled tugevam!“ sõnab ta.

Loe GoodFight.ee!
@poweracademy_est @krva.ee @ssonjaa_a #goodfight
👊 Astrid Johanna Grents baaskursuse õpetamises 👊 Astrid Johanna Grents baaskursuse õpetamisest: õpetada kedagi täiesti nullist on üks ilus teekond!

Kevin Renno Võitlusspordi Akadeemia treener ja poksija Astrid Johanna Grents sõnab, et baaskursuse õpetamine on talle alati väga huvitav väljakutse. ”Õpetada kedagi täiesti nullist ja näha tema arengut, on üks ilus teekond. Seda muidugi eeldusel, kui treenitav on ise ka motiveeritud võtma õpitavat omaks,” räägib ta.

Astrid Johanna ütleb, et tema suurimaks motivatsiooniks baaskursuse õpetamisel on näha inimeste arengut ja õppimise sära silmis. Tema missioon on näidata võitlussporti heast küljest ja tõestada, et see on võrdväärne spordiala teiste spordialadega.

”See ei ole pätisport! Võitlusspordiga tegelevad maailma kõige toredamad ja lahkemad inimesed üldse. Meis ei õhka mingit viha teiste vastu. Vastupidi – võitlussport õpetab sisemist rahu ja endaga ning teiste inimestega läbisaamist ja lugupidamist. Treeningutel ei saa olla kuidagi üleolev oma paarilise vastu, vastasel juhul pole sul kellegagi treenida. Usun, et selline inimeste lugupidamise oskus tuleb kasuks igas eluvaldkonnas!” arvab ta.

🤜GoodFight.ee! 
@krva.ee @astriiidjohanna @eduardvahemets @martisarapuu @kerlivau #goodfight #krva #kevinrennovõitlusspordiakadeemia #fight #fightnews
Jälgi Instagramis

2022 © Kõik õigused kaitstud.

ÜLES
Lehekülje kasutamist jätkates nõustute meie Privaatsuspoliitikaga.
Aktsepteeri
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT