Heiki Nabi

Nabi dopinguproov osutus positiivseks

18. veebruar 2021 | Uudised

Kauaaegse Eesti esimaadleja, kahekordse maailmameistri ja olümpiahõbeda Heiki Nabi dopinguproov sisaldas halba analüütilist leidu ja talle on alates 17. veebruarist määratud esialgne võistluskeeld.

Budapestis treeninglaagris viibiv Nabi sai uudisest teada 17. veebruaril, kui Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse (EADSE) juhatuse liige Henn Vallimäe teda informeeris. Nabi proovist leiti keelatud aine letrosooli jälgi, teatas maadlusliit.

„Olin ja olen siiani šokis! Ma siiralt ei kujuta ette, kuidas sai selline aine mu organismi sattuda. Teadmatus on sellises olukorras kõige valusam ja hullem. Käsi südamel – olen alati teinud sporti ausa mängu reeglitest kinni pidades,“ lausus 35-aastane Nabi. „Kui kuulsin, et kõnealust ainet sisaldavad naiste rinnavähi ravimid, hämmeldus minus ainult süvenes.“

Segaduses Nabi lasi peast läbi kõik vitamiinid ja toidulisandid, mida on viimasel ajal tarvitanud ning tõdes, et pole teinud valikus ainsatki muutust. Kuuldavasti poleks tohtinud uudis 6. jaanuaril antud proovist nii ruttu lekkida, aga Nabi ütles, et pole tähtis, kas lekkis varem või hiljem ja et mida varem selguse saab, seda parem. Nabi ütles, et on tulnud toetavaid sõnumeid ja ta jätkab trenni Ungaris.

Nabil on 23. veebruarini aega teatada soovist avada ja analüüsida B-proov ja 3. märtsini, et saata EADSE-le seletuskiri. Samuti on ta veendunud, et nõuab B-proovi avamist. „Loomulikult pean laskma selle avada. Mul ei ole lihtsalt teist teed.“

Eesti Maadlusliidu president Jaanus Paeväli: „Teeme tekkinud äärmiselt ootamatus olukorras igakülgset koostööd nii Heiki Nabi kui EADSE-ga. Meie esimene ja suurim soov ei ole kedagi hukka mõista, vaid aidata kaasa tõe selgumisele.“

“Igal ajahetkel on sellise negatiivse teate saamine halb uudis, kuid olümpia-aastal on ta seda valusam. Usaldame edasistes sammudes Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutust. Tavapärase protseduurina peatame antud hetkel Heiki Nabile ja tema treeneritele määratud toetussummade maksmise. Oleme kindlad, et sportlasega koostöös selgitatakse välja antud juhtumi kohta lõplik tõde,” teatas Eesti Olümpiakomitee.

Letrosooli kasutatakse rinnavähiraviks naistel, kes on jõudnud menopausi. See kuulub ravimitegruppi, mida nimetatakse aromataasi inhibiitoriteks. Letrosool blokeerib ensüümi („aromataas“), mis võtab osa östrogeenide tootmisest.

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel