Budapestis 14. juulil lõppenud džuudo Grand Prix’ etapil tegi Grigori Minaškin (-100 kg) Eesti viimaste aastate kõige kõvema tulemuse, jõudes ülitugevas konkurentsis 42 sportlase hulgas finaali.
Esimeses ringis oli Minaškin vaba, teatas EJL. Seejärel kohtus ta grusiini Giorgi Beriašviliga. Minaškinil kulus ligi 2 minutit, et võistlusesse sisse elada. Seejärel heitis ta grusiini esmalt waza-ari-vääriliselt ja mõni hetk hiljem ka ülipuhta jalatehnikaga ipponile.
Kolmandas ringis tuli vastaseks India judoka Avtar Singh. Minaškinil kulus kõigest 9 sekundit, et vastane lemmiktehnikat kasutades efektselt selili heita: ippon!
Veerandfinaalis oli aga vastaseks hoopis teisest puust mees, valitsev maailmameister Gu-ham Cho (Lõuna-Korea). Minaškin, kes 2016. aastal EM-i medalit võites alistas olümpiafinalistid, nimeka vastase suhtes aukartust ei tundnud ja alustas hoopis ise agressiivselt. Maadlusest oli kulunud vaid 16 sekundit, kui Minaškin üllatas enda kohta ebatavalise heitega ja asus waza-ari‘ga juhtima. Cho tõstis kohe tempot, kuid Minaškin suutis kõik maailmameistri tugevad rünnakud väga oskusliku maadlusega nurjata. Kui maadelda oli jäänud 2.26, pööras Minaškin ühe Cho ebaõnnestunud rünnakuürituse enda kasuks ja sai tabloole teise waza-ari, mis andis kokku ipponi ja matšivõidu.
Poolfinaalivastane Simeon Catharina (Holland) osutus Minaškinile heade heitekohtade leidmisel keeruliseks. Ometi suutis ta väga kinnise matši 3. minutil vastast efektse waza-ari‘ga heita. Minaškini kaitse pidas edukalt matši viimase sekundini, mil hollandlase üks paljudest heiteüritustest lõpuks vilja kandis. See tähendas, et matš läks lisaajale. Nüüd tuli Minaškinil lisaks teravale maadlusele näidata vaimset ja füüsilist vastupidavust. Kuna tal oli juba kaks karistust, oleks iga järgmine võrdunud matši kaotamisega. Minaškin näitas mitmekülgset arsenali, sooritades vastase rünnakutelaviini all mitmel korral õigeaegsed ja ohtlikud rünnakud ning hoidus seeläbi passiivsusekaristusest. Pärast viie ja poole minutilist maadlust sai Minaškini suurepärane võitlusvaim tasutud: pärast vastase rünnaku blokeerimist salvas ta kohe jalatehnikaga ja heitis hollandlast hindevääriliselt. Minaškin oli esimest korda karjääri jooksul jõudnud Grand Prix’ finaali!
Finaalis oli vastas selle aasta Jaapani absoluutne meister ja 2017. aasta maailmameister Aaron Wolf. Minaškin maadles südikalt, kuid jaapanlane oli taktikaliselt tasemel ja kontrollis maadluse käiku. Kuigi ka meie mees sai paaril korral ohtlikult rünnata, oli Wolf see, kes 3. minutil waza-ari‘ga juhtima asus. Minaškin otsis aktiivselt heitekohta, kuid vastase suurepärasest haardest tal mööda pääseda ei õnnestunud. Hoopis Wolf suutis 30 sekundit enne maadluse lõppu veel kord Minaškini kukutada ja võitis esikoha.
Teistest eestlastest õnnestus Kristjan Tõnistel (-81 kg) jõuda 66 sportlase konkurentsis väga korralikule 9. kohale. Mõlemad Eesti judokad teenivad juurde hulgaliselt olümpiareitingupunkte. Minaškini maadlus on hea märk enne augusti lõpus toimuvat MM-i Tokyos.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?