Võitlusklubi Meridemm esindas Eesti Muay Thai Liiga Viljandi etapil seenioride C-klassis Richard Kuklane, kes alistas 3:0 Richard Jallai.
MTÜ Meridemm loodi 1997. aastal. Klubi tegeleb spordiga, peasjalikult erinevate võitluskunstide ning matkamise ja tervislike eluviiside edendamisega. Tai poksiga tegeletakse viimased seitse aastat.
Tegemist on väikese spordiringiga, mis asub Võru spordikeskuses. Ringi eestvedajad ja õpetajad on Ilmar Koort ja Aivar Kaasla. Ilmari (TLÜ kehakultuur) erialad on poks, karate, kikkpoks, ju-jutsu, džuudo ja tai poks, treenerikogemus üle 30 aasta. Aivari (EPA) erialad on poks ja tai poks, treenerikogemus neli aastat.
„Kuna treenerid palka ei saa, saame hoida treeningute hinnad all. Usun, et meil on konkurentsitult Eesti kõige odavam tai poksi trenn klubimaksuga 50 eurot aastas. Kogu raha, mis liikmemaksudest laekub, investeerime poksivarustusse ja võistlustel käimisesse,“ räägib Ilmar.
Millised on muljed Viljandi etapilt?
Ütleks, et olin meeldivalt üllatunud, võistlejate tase on tõusnud. Ja see saal – ma läheks sinna heameelega elama. Võistluskorraldus oli suurepärane. Mul oli kaasas üks võitleja. Olen tema arenguga rahul, poksis intelligentselt, vastupidavus oli okei. Võitis vastast ülekaalukalt. Puudujääkidest rääkides: tehnika tuleks võimsamaks ajada, lähivõitlust õppida rohkem ja muidugi ei tohi loorberitele puhkama jääda. Ehk teisiti öeldes tema jaoks trenni tegemine alles algab. Kui teistest, siis üks Rakvere poiss oli päris hea ja ka Kevin Renno poisid tuntud headuses.
Lähete Eesti MV-le?
Kõik oleneb võitlejatest. Ma ei saa kedagi sundida. On ju ammune tõde, et enamik Eesti meestest on memmed, kes on julged ainult purjus peaga. Usun siiski, et Richard Kuklane on vähe teist sorti mees. Kui treeningplaan peab ja võitleja end ei vigasta, siis on vägagi kindel, et kuuleme temast veel.
Eratrennis keegi käib?
Ei tee hetkel. Üldiselt on tai poks nii raske koordinatsiooniliselt, et enamik inimesi ei viitsi põhitehnikaidki ära õppida ja laiskvorste ma ei seedi. Suur osa tuleb enesekaitseoskuseid omandama, teised sellepärast, et saaks öelda: käin tai poksi trennis. Vähe on neid, kes tahavad saada tõeliseks meistriks, sest see eeldab eritreeninguid, pühendumist ja roppumoodi tööd.
Kui vanad on teil vanimad liikmed?
57- ja 58-aastased.
Mis tasemel olete ise võitlusspordiga tegelenud?
Eesti meister karates. Wushu sanda’s ja kikkpoksi low-kick’is Eesti 4.
Kuidas käis krõks, et nüüd võiks treeneriks hakata?
Ma hakkasin sellepärast, et Põlvas ei olnud treenerit. Leidsin õpetaja Tallinnast, käisin kolm aastat linnas igal nädalavahetusel trennis ja harjutasin ise Põlvas oma trennis. 1989 olin juba litsenseeritud treener.
Olete Eestis näinud ka matše, kus tekkis tunne, et vilistati ära?
Päris palju, aga ma olen seda meelt, et võitlejana pead sa vastast võitma nii ülekaalukalt, et seda on lihtsalt võimatu teha ehk siis löö vastane nokki. Üldiselt on pilt tai poksis siiski suhteliselt hea, eelnevalt öeldu kehtib rohkem teistel spordialadel.
Tavaliselt on meil suurtel võistlustel K-1. On Eestis siis vabavõitlust või mitte?
Lapsekingades suhteliselt. Kahjuks on minu arusaam selline.
Aga peaks me olema ju rõõmsad, et erinevalt Ameerikast pole vabavõitlust Eestis keelatud?
Kindlasti, vaheldus on ju tore. Mulle meeldib tai poks rohkem ja kui ma kombineerin seda ju-jutsuga, saab sellest ületamatu enesekaitsestiil. Seda enam, et meil on rannahooaega suteliselt vähe.
Olete lugenud mõnest tuntud poksijast või võitlejast raamatut, mida soovitaksite?
Minu soovitus oleks lugeda eesti keeles väljaantud Maiste poksiõpikut. Tehnilisest küljest oleks see võib-olla huvitav. Kui keegi tahab õppida “võitlusvaimu”, siis muretsegu pitbullterjer või amstaff ja vaadelgu neid. Lahedad võitlejad, kes mulle meeldisid, on Bas Rutten (MMA), Peter Aerts (K-1), Mike Tyson poksijatest ja kergejõustiklane Gerd Kanter. Igasugune sportlik saavutus nõuab eneseületamist, võitlusvaimu ja eeskätt tahtejõudu, et seda rasket teed käia.
Kajastab Eesti meedia võitlussporti hästi?
Ainult teie. Enamasti ei kajasta ja kui on, siis vaid väike nupuke.
Mis teid veel huvitab? Õpetate noortele ka jalgpalli ja robootikat.
Sepistamine meeldib hullult.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?