Foto: Shutterstock.com

Mehed, kes suveolümpial rusikad protestiks õhku tõstsid

08. juuli 2021 | Uudised

Ben Brooksi kirjutatud ja Heliose kirjastatud raamat “Lood poistest, kes julgesid erineda” on võimas kogumik lugusid, mis on täis liigutavalt vapraid seiklusi. Sobib lugemiseks kõigile, kel jääb vajaka vaprusest, mida on tarvis, et kaaslaste survele vastu seista ja vastuvoolu ujuda. See on hariv ja lõbus lugemine, mis ühtlasi julgustab ja inspireerib.

GoodFight avaldab raamatust katkendi.

John Carlos (sündinud 1945) ja Tommie Smith (sündinud 1944) 

Aastal 1968 toimusid Mehhikos suveolümpiamängud, kus 200 meetri jooksu võitjaile jagati välja medaleid. Hariliku kõrvulukustava aplausi asemel valitses tribüünil vaikus. Rahvas ei uskunud oma silmi.

Võistluste reeglite vastaselt olid kaks mustanahalist ameeriklast, John Carlos ja Tommie Smith, tõstnud poliitilise žestina õhku rusikad, protesteerimaks mustanahaliste vaenamise vastu oma kodumaal. Nad soovisid näidata, kuidas nad seisavad kõigi eest, kes võitlevad võrdsuse nimel. Nad tahtsid, et maailm teaks, et “USA” nende särkidel ei tähenda ilmtingimata, et nad on uhked selles riigis toimuva üle.

Kui rahvas lõpuks taipas, mis parasjagu teoksil oli, hakkasid nad võistlejaid välja vilistama, asju loopima ja rassistlikke solvanguid kahe sportlase suunas hõikama. Nad saadeti väljakult minema, visati Ameerika meeskonnast välja ja neil keelati edasine osalemine olümpiamängudel ära.

Sellele järgnesid mõlema jaoks keerulised ajad. Tööd oli raske leida ja nende kodudesse saadeti ähvarduskirju. John tegi koristustööd ja turvameheotsi. Ühel õhtul hakkas tal sedavõrd külm ja ta läks nii meeleheitele, et pidi oma mööblit hävitama hakkama, et seda põletades sooja saada. Koolis kiusati tema lapsi. Kodus tülitses ta oma abikaasaga seni, kuni nad lahku läksid.

Kuigi nende karjäär kannatas, ei kahetsenud kumbki – ei John ega Tommie – oma käitumist. Neist said legendid ja nad rajasid teed tuleviku sportlastele, kes hakkasid sõna võtma neist vähem õnnelike inimeste nimel, kel oli raskusi oma hääle maksma panemisega. Nüüdseks on üle kogu Ameerika püstitatud mõlema auks ülikoole ja muuseume. Nad näitasid kõigile, kuidas sporti on võimalik hea nimel rakendada.

Raamatu saab tellida kirjastuse Helios e-poest!

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel