Poks ja võitluskunst pole Meelis Lao jaoks pelgalt sport – see on noorte meeste eneseleidmise ja vastupidavuse õppetund. 14. detsembril Rakveres toimuva Underground Fight Night (UFN) erikülalisena jagas Lao UFN podcast`is oma vaateid ja elukogemust, mis ulatub poksiringist geopoliitiliste muutuste keeristesse.
Poks ja võitluskunst kui vajalik osa noorte meeste arengus
Laole on võitluskunst elu lahutamatu osa, mis õpetab noortele meestele palju enamat kui rusikate kasutamist. “Poks õpetab austust vastase ja ka iseenda vastu,” ütles Lao. Ta selgitas, et võitluse kaudu saab noormees õppida enesedistsipliini, teisi austama ja pingeolukordades toime tulema. Lao rõhutas, et tänapäeva noormeestel võib puududa tervislik väljund, mis aitaks neil end mehiselt ja enesekindlalt väljendada. Poks ja võitluskunst on tema arvates vajalik osa noorte meeste arengus.
Võitluse kaudu saab noormees õppida enesedistsipliini, teisi austama ja pingeolukordades toime tulema.
Rakveres pakutakse sündmusel võimalust soetada Lao raamatut „Meelis Lao. Vabadusvõitleja, spioon või mafiooso?“ autori pühendusega. Teos toob esile mitte ainult tema minevikku, vaid ka laiemat pilti elust endisest Nõukogude Liidust taastunud Eestis. Raamat räägib mehest, kelle tee viib lugeja endise Nõukogude Liidu ajast uude iseseisvunud Eestisse ja toob välja vastuolulise, kuid põneva isikliku loo. Lao toonitas podcast`is, et tegemist pole pelgalt “maffialooga”, vaid süvitsi mineva pilguheitmisega keerulistesse aegadesse ja nende poolt kujundatud inimestesse.
Poks – oluline kasvatustöö vahend
Lao sõnul on UFN-i sarnased sündmused vajalikud selleks, et noored leiaksid meheliku väljundi ja et poks saaks taas laiemalt tunnustatud, mitte pelgalt sportlikuks võistluseks. Ta meenutas, et ka tema enda poksikarjäär oli ühel hetkel tõsise valiku ees – kas valida võitlussport või minna teisele eluteele. Lao valis viimase, kuid usub siiani poksi kui olulise kasvatustöö vahendisse. “Võitluskunst õpetab ka seda, et võitlus ei tähenda agressiooni, vaid enese tundmist ja piiride katsetamist.”
Võitluskunst õpetab ka seda, et võitlus ei tähenda agressiooni, vaid enese tundmist ja piiride katsetamist.
Lisaks poksile ja oma raamatu tutvustusele leidis Lao, et UFN pakub publikule unustamatu õhtu. “Olen esimest korda kohal ja loodan, et see sündmus inspireerib noori ja annab kogukonnale uue tähenduse,” sõnas ta.
Anneli Allikas-Parv
Toimetaja