Heleniuse treener: parim jalgpallimeeskond peab ka vahel mängima viimase koha meeskonnaga

12. märts 2020 | Uudised

Soome poksihiid Robert Helenius sai 7. märtsil karjääri suurima võidu, kui alistas New Yorgis 4. raundis tehnilise nokaudiga Adam Kownacki.

Poksiti kuuldavasti selle peale, kes saab poksida WBA tiitlile.

Heleniust on 2015. aastast treeninud Johan Lindström. „See oli kindlasti tema parim matš minu käe all,” ütleb Johan. Tema sõnul on poolakas 800 meetri jooksja, Helenius aga 100 meetri sprinter. Kownacki (20-0 enne) polnud eelmistes matšides raskeid lööke kehasse saanud. Nüüd tulid need ära.

Matši vaatas Foxis 1,7 miljonit inimest, mis oli peaaegu sama palju kui Kownacki eelmisel matšil, Chris Arreolaga (1,8 miljonit). Poolakas soovis kohe Heleniusega kordusmatši, kuid lepingus seda pole.

See oli teine kord, kui Helenius karjääri päästis. 2018. aastal alistas ta IBF-i rahvusvahelise tšempioni tiitlimatšis Saksamaal Erkan Teperi. Helenius oli kaalunud loobumist, kui ta 2017. aastal napilt Dillian Whyte’ile kaotas ja kopsupõletikku haigestus. 70 000 pealtvaataja ees peetud matšiga teenis Helenius agendi Petri Paimanderi hinnangul ligi 220 000 eurot. See oli Heleniuse esimene matš Suurbritannias.

Me elame maailmas, kus kaotusega poksija olevat juba rikutud kaup. Vanasti kutsuti alati tagasi, kui olid hea poksija. „Me elame maailmas, kus inimeste sõnavarast on kadumas sõna „kannatlikkus”. Kõike tahetakse kohe ja kui seda ei saada, liigutakse edasi. Kahju, see näitab ainult ebakompetentsust,” nendib Johan.

„Loeb see, mida poksija on teinud, mitte tšempionitiitlid mitmes kaalukategoorias või organisatsioonis. See kõik on lihtsalt poliitika. Poksijad ja treenerid vaatavad iga poksijat eraldi,” jätkab ta.

Kownackiga matši eest teenis Helenius kuuldavasti 30 000 dollari ringis, Kownacki aga 100 000-150 000. Mullu pidas Robbe esimese matši USA-s ja kaotas Gerald Washingtonile. Helenius pole ilmselt WBA meistri Anthony Joshua jaoks piisavalt suur nimi. Järgmise vastasena on mainitud Andy Ruizi või Charles Martinit. Kui Martin Washingtoni kaks nädalat tagasi pikali lõi, teenis Martin 220 000 dollarit ja Washington 240 000 dollarit. Mõlemad olid kaotanud Kownackile. Sellises mõõdus summat võiks järgmise matši eest küsida ka Helenius.

On tšempione, kes on kurtnud, et on pidanud võidetud vöö koopia eest (originaali ei anta) ise maksma. Lindström on mees, kelle jaoks sellised teemad on pseudoprobleemid.

See pole probleem, et igalt matšilt peab poksija maksma osa organisatsioonile, näiteks WBA-le?

„Ei.”

Kui palju koroonaviirus on plaane seganud?

„Üldsegi mitte!”

Pildil treenib Johan Robertit Wiru Treeningus. Neli korda on Helenius poksinud Eestis, viimati novembris Narvas, kus tuli kiire võit Mateus Roberto Osorio üle. Lindström tunnistab Good Fightile, et matš polnud võrdne. „Vahel tuleb lihtsalt võtta seda, mida pakutakse. Selleta poleks me saanud Kownackit. Parim jalgpallimeeskond peab ka vahel mängima viimase koha meeskonnaga.”

Eestis hakkas Helenius poksima sellepärast, et tema käsi sidus Ervin Kade, kes tundis Eestis kõiki. Eestis on odavam matše korraldada. Heleniuse peasponsor Paf tohib reklaamida Eestis, kuid mitte Soomes, välja arvatud Ahvenamaal, kus on Pafi peakorter, kus on viimased 20 aastat elanud Lindström ja kus ta Heleniust ka treenib. Näiteks Rootsi Heleniuse jaoks suur turg pole, kuigi veidi huvi on.

„Parim asi Ahvenamaa juures on loodus ja rahu. Miski pole ideaalne, aga suurem osa asju töötab siin väga hästi. See on hea koht laste kasvatamiseks,” räägib Johan, kes kandideeris sügisel ka kohalikel valimistel (demokraat).

Ahvenamaal remonditakse kuuldavasti golfiväljakut. Nad Heleniusega golfi ei mängi seal?

„Me eelistame spordialasid, mille jaoks läheb vaja kahte „palli”!”

Mõlemal mehisel mehel on mehine habe. Johan ütleb, et hea habeme saladus peitub viikingigeenides. Tuleb süüa ka puhast toitu, kus palju liha ja muna.

Kumma habe ägedam on?

„Mul muidugi,” naerab Johan.

Johan asutas Ahvenamaa esimese vabavõitlusklubi. 2014. aastal kohtas ta Ahvenamaal Heleniust, kes on öelnud, et Lindströmita poleks ta karjääri jätkanud. Helenius polnud kaks aastat vigastuste tõttu poksinud. Ta oli muserdunud. Saunas paari õlle taga uuris Lindström, mis on Heleniuse plaanid. „Ma tahan saada profitšempioniks,” teatas Helenius. Lindström müüs oma spordisaali, loobus teistest õpilastest ja keskendus Heleniusele.

Alguses tegeleti jõu ja vastupidavusega, mitte poksiga. „See on püramiid. Ei saa hüpata kohe püramiidi tippu. Enne tuleb laduda vundamenti,” ütles Johan. Helenius polnud sellise rassimisega harjunud. „Sa tõbras! Sulle meeldib lihtsalt piinata inimesi,” süüdistas ta Lindströmi. Harjutuste ja dieediga kaotas Helenius kahe aastaga 8 kilo. „Meil on selline passiivne-agressiivne suhe. Ta viriseb küll palju, aga lõpuks teeb ära,” muheleb Lindström.

Helenius on 36 aastat vana. Kuivõrd raskemaks muutub tema vormi saamine iga aastaga?

„Iga aastaga muutub lihtsamaks, kuna ta areneb füüsiliselt ja tehniliselt. Raskekaalumehed muutuvad küpsemaks hiljem.”

Helenius on treeninud Vladimir Klitškoga, Aleksander Povetkiniga, Deontay Wilderiga, Tyson Furyga, Anthony Joshuaga. „Hindamatud kogemused. Neid ei omanda mingist koolist,” räägib Johan. „Kõik on väga toredad ka väljaspool ringi.”

Johani arvates oli Mark Brelandil õigus peatada Wilderi ja Fury kordusmatš. „Oma poksijat tuleb alati kaitsta. Fury oli lihtsalt nii palju üle,” sõnab ta. „Ma arvan, et Joshua kaotaks mõlemale. Ta pole kummagi jaoks piisavalt kiire.”

GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel