Villa Frank. Foto: Rauno Liivand

Frank Varblane: poks õpetab võtma vastutust enda eest

24. november 2022 | Persoon

„Villast“ tuntud Frank Varblane võtab oma elu moto kokku ühe lausega: Train your mind to see the good in every situation” ehk treeni oma meelt nägema head igas olukorras.

Alati olnud sportlik

Frank räägib, et on olnud sportlik terve elu ning tegelenud erinevate spordialadega. Lisaks poksile on ta seitse aastat tegelenud kergejõustikuga ning mänginud ka jalgpalli. Poks on teda alati mingil määral huvitanud, kuid ta hakkas sellega tõsisemalt tegelema neli aastat tagasi – enne polnud ta selles alas nii sees kui praeguseks on.

Suurem poksihuvi algas, kui ta käis Reval Spordi jõusaalis, kus oli eraldi väike ruum poksimiseks vajalike asjadega. Ta alustas poksiklubi Kalevis, aga siis tuli koroona – nii pidi poksihuviline noormees end ise treenima. Sellest polnud lugu – ta soetas mõned poksitarbed ja hakkas pihta. Praegu treenib ta CombatLabis Georgi Abolõmovi käe all.

Iga poksija peaks ära käima vähemalt ühel võistlusel

Tõsisemalt võistlemast takistavad Frankil kahjuks tema seljaprobleemid. Samas usub ta, et iga inimene, kes poksi või üleüldse võitlusspordiga tegeleb, peaks käima ära vähemalt ühel võistlusel, et aru saada ja kogeda selle võlu. Ka temal on see kindlasti plaanis.

Ta räägib, et tegelikult pidi ta osalema võistlustel paar päeva enne „Villasse“ minekut, aga kahjuks jäi see toimumata. „Olin selleks valmis ja kaua vaeva näinud, kuid ma usun, et kõik läheb nii nagu minema peab. Järelikult polnud veel minu aeg,“ arvab ta.

Võitlussport on unikaalne sport

Frank sõnab, et poks ja üldse võitlussport on tema jaoks unikaalne sport. See on individuaalala, kuid pakub väga palju ka meeskonnatunnet, sest treeningutel on treener ning partnerid, kellega te üksteist lihvite. Ta lisab, et see on nii füüsiliselt kui vaimselt väga nõudev. „Poks õpetab võtma vastutust enda eest, sest kui sa oled vastasega kahekesi ringis, siis ainus, kes sind aidata saab, oled sina ise. Kõike, mida sa oled trennis läbi elanud, pead nüüd rakendama vastase peal. Kui selleks jääb väheks, saad süüdistada vaid iseennast,“ ütleb ta.

On palju poksijaid, kes Franki inspireerivad, aga enim toob ta välja Mike Tysoni, Floyd Mayweatheri ja Vasily Lomachenko.

Frank usub, et heal poksimehel peab olema kindlasti palju iseloomu, enesekindlust, kirge ja distsipliini. Ta peab olema füüsiliselt vastupidav, peab jaguma kiirust ning tugevust. Ta lisab, et spordis peab töötama väga kõvasti ja järjepidevalt, et saavutada edu. Kui sa seda ei tee, siis kahjuks edu ei tule.

Villast

Villasse läks Frank eelkõige kogemuse ja ka võidusumma pärast. Villast saadud õppetundidest räägib ta, et 10 inimesega kuu aega koos elades tekib ilmselgelt lahkhelisid. Ja seal ei ole kuskile põgeneda ja pole võimalik kedagi ignoreerima, vaid peab sellega tegelema.

Ta võrdleb, et emotsionaalselt on villas kolm päeva justkui kolm nädalat, sest peab tegelema kõikide probleemide ja tunnetega.

Põhjused, miks poksida:

  • Tõstab enesekindlust
  • Oskad end kaitsta
  • Hea viis end vormi ajada
  • Parandab koordinatsiooni
  • Parandab vastupidavust
  • Hea enda väljaelamiseks
  • Distsiplineerib
  • Tugevdab vaimu
  • Õpetab kannatlikust
Merje Miller

Vaata veel