Andra Aho. Foto: KRVA

EESTI MUAY THAI LIIGA I Andra Aho: kaotused õpetavad kõige konkreetsemalt, mida endas veel arendama peab

24. oktoober 2022 | Muay Thai Liiga, Uudised

Eelmisel laupäeval toimus FFC spordisaalis selle hooaja Eesti Muay Thai Liiga esimene etapp. Treener Andra Aho on tai poksiga tegelenud juba alates 2011. aastast ning treener olnud 2016. aastast. Tema sportlike saavutuste nimekiri on muljetavaldav: ISKA Euroopa Meister taipoksis 2014, WAK-1F Euroopa Meister 2014, Eesti Meister Kikkpoksis 2015, IFMA Royal World Cup hõbemedal, Baltic Muay Thai Open 2017 kuldmedal, FISU taipoksi üliõpilaste Maailmameister 2018. Andra räägib oma esimesest ringi minekust Eesti Muay Thai Liigal, oma suhtumisest esimesse kaotusesse ning jagab oma motot, mis on võistlemise algusest peale temaga kaasas käinud.

Andra Aho. Foto: KRVA

Mäletad sa enda esimest ringi minekut Eesti Muay Thai Liigal?

Andra vastab naljatledes, et ikka mäletab – ta oli selleks ajaks juba paaril eelneval võistlusel avaldanud soovi võistelda, kuid see aeg olid vaid üksikud naised, kes võistlesid ja nendel varasematel võistlustel polnud teisi naisvõistlejaid. „Oma esimese matši sain selliselt, et Kevin helistas mulle päev varem keset muusikaõpetuse tundi, et kuule, sinu kaalus on üks tüdruk, saaksid homme matši teha. Mäletan, et olin sellele eelnenud kaks nädalat peamiselt ainult jõusaali trenni teinud ehk ettevalmistus võib öelda, et puudus täiesti,“ meenutab ta ja lisab, et oli sellele vaatamata nõus, kuna võimalust ei saanud ju käest lasta. „Matš oli tasavägine ja raske, kuid võiduga ma sealt välja tulin ja sealt minu sportlase karjäär alguse sai. Minu esimene matš toimus 2014. aasta veebruaris Eesti Muay Thai Liigal.“

Mis tagas sinu pikaajalise edu ringis?

Andra arvab, et tema pikaajalise edu tagas järjepidevus ja soov saada parimaks. Andra visualiseeris ennast Eesti parima naistaipoksijana juba siis, kui oli veel üsna algaja – see oli tema suurim soov ja ta töötas selle nimel. „Loomulikult aitab tohutult kaasa ka see, kui naudid seda, mida teed. Mina olen algusest peale poksimist armastanud ja pidanud seda väga huvitavaks, mis on kindlasti hoidnud mind järjepideva ja pühendununa.“

Kuidas suhtusid oma esimesse kaotusesse? Mida sellest õppisid?

Andra räägib, et tema esimene kaotus tuli IFMA Royal World Cup finaalis tugeva Rootsi sportlase Sofia Olofssoni vastu, kes pärast seda võitis veel aastaid IFMA maailmameistrivõistlustel kuldmedaleid. „Kaotuse üle olin loomulikult pettunud, kuna kuni sinnamaani olin kogenud vaid võite. Ühest küljest oli see kergendus, kuna meedia oli mind see aeg tituleerinud “võitmatuks tüdrukuks”, mis ma teadsin et pole võimalik. Teisest küljest ei osanud ma aga rõõmu tunda võidetud hõbemedalist, kuna arvasin, et pean võitma vaid kuldmedaleid,“ lausub ta ja lisab, et kaotusest õppis ta seda, mida endas arendada tuleb. „Too aeg oli selleks füüsilise jõu pool. Kaotused õpetavadki kõige konkreetsemalt, mida endas veel arendama peab.“

Miks üldse trennisaalist võistlustele edasi liikuda?

„Ikka selleks, et saada teada, mida ise seal ringis peale hakkaksid,“ naerab Andra ja lisab, et see on hea eneseületuse koht ning viis ennast edasi arendada ja proovida õpitud oskusi ka reaalses võitlusmomendis. Võistlemine annab Andra sõnul treenimisele ja elule üleüldse teistsuguse eesmärgi ning avab uusi võimalusi.

Millal on noor inimene valmis võistluseks?

„Kui tehnika on piisavalt hea, et ta oskab nii lüüa kui ka ennast efektiivselt kaitsta ning temas on soov võistemist proovida,“ tõdeb Andra vastuseks, millal on noor inimene valmis võistlema minekuks.

Mis on Eesti Muay Thai Liiga edu taga?

Eesti Muay Thai Liiga annab Andra sõnul sportlastele võimaluse minna vastamisi endaga võimalikult sarnase treening- ja võistluskogemusega vastasega, kellega peetakse üks matš. „Tegemist ei ole tavapärase turniiri formaadis võistlusega, kus loositakse kõigi kaalukategoorias olevate sportlaste vahel võistluspaarid, olenemata treening- või võistluskogemusest, vaid kõigile lähenetakse individuaalselt ja proovitakse sobitada võimalikult võrdsed paarid,“ selgitab Andra ja lisab, et selline lähenemine annab soodsa võimaluse võistlemisega alustamiseks igaühele, kartmata, et vastaseks satuks mitu korda kogenum sportlane.

Milline on hea harrastaja ja sportlase moto?

Andra räägib, et see moto on temaga kaasas käinud võistlemise algusest peale. „Ma ei anna mitte kunagi alla. Olgu kui raske tahes ja kui väga ma seda matši ka lõpetada poleks soovinud, siis minu eneseväärikus pole lubanud mul mitte kunagi alla anda ega ise matši lõpetada. Kui ma selle alustasin, siis pean selle lõpuni tegema ja sellest pole mitte mingit taganemist. Võimalik, et ma olen liiga uhke, et lubada endal alla anda. Arvan, et ka see moto või teadmine minus, et ma ei anna alla, viis mind sportlasena edasi ja õpetas asju lõpuni viima, mis siis et on halb ja raske – see tugevdab vaimu.“

Lõpetuseks toob Andra välja ka hea sportlase ja harrastaja igapäeva käitumise ABC:

  • Ole järjepidev selles, mida teed ja naudi protsessi.
  • Hoia oma treeningpartnereid ja austa vastaseid, ilma nendeta sa ei saaks treenida ega poleks kellegagi võistelda.
  • Oska puhata.
GoodFight

GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?

Vaata veel