AndMar MedService’il oli vaja anda 2020. aasta King of Kingsil Tallinnas erakorralist abi paaril korral. Vigastuse tõttu pidid võistluse pooleli jätma Arnas Valiukaitis ja Sergei Makejev. Oli nii jalavigastusi kui ka üks peahaav. Samuti oli üks pealtvaataja kukkunud trepist; tema põlvemarrastus sai samuti puhastatud ja kinni seotud.
Mirkko Moisar avaldas pärast võistlust endast selg ees tehtud foto, sest esimene külg ei nägevat hea välja. Milliseid juhiseid talle anti? „Nagu ikka peale vigastada saamist soovitame hoida mingi aeg rahulikku režiimi ja lasta vigastustel paraneda. Hilisematel tervisekaebuste tekkimisel pöörduda kas perearstile või erakorralise meditsiini osakonda,” ütleb AndMari avalike ja spordiürituste meditsiiniüksuse õde Anna Krivoglazova.
Anna, kui suur peaks olema medtiim võitlusspordisündmustel ja miks see on oluline?
Paneme iga kord oma meditsiinimeeskonna kokku vastavalt tellija ürituse vajadustele, mis tähendab seda, et arvestatakse ürituse ja inimestearvu suurust. Samuti arutame enne teenuse tellimist tellijaga üle, milline oleks meie visioon meditsiinipersonali töö sujuvamaks muutmisel ja milline on tellija visioon meditsiinilisest turbest tema üritusel.
Meditsiinipersonali kohalolek suurtel üritustel on ääretult oluline, sest kunagi ei või teada, millal keegi võib vajada abi näiteks pealtvaatajate hulgast.
Korraldaja vastutab ka pealtvaatajate eest vastavalt avalike liikumis- ja spordiürituste meditsiinilise teenindamise juhendile, mida aga paljud korraldajad ei tea või ei taha teada. Seega, kui saalis pealtvaatajaga juhtub midagi, jõuavad meie meedikud kiiremini abivajajani ja saavad alustada abi osutamisega kiirabibrigaadi saabumiseni, kui selleks on vajadust. Enne võistlust teavitame häirekeskust üritusest, kus osaleme ning lisame tiimi suuruse ja vastutava meediku kontaktid.
Mis enne KOK-i viimati meditsiinitiimi jaoks suurem üritus oli?
Augustis Rapla Selveri suurjooks.
Kuivõrd oluline on koroonaajastul kaitsemask?
Maski kandmine võiks olla tänasel päeval suurüritustel sisuliselt kohustuslik, kuna sellega kaitseme iseennast ja ka enda kõrval olevaid isikuid. Kaitsemask kindlasti aitab rohkem kui maskita olemine.
Kui suur probleem võib olla järsk kaalus mahavõtmine enne võistlusi? Võib olla, et sportlane variseb vahel maha hoopis kurnatusest, mitte nokaudi tõttu?
Arvestades seda, et sportlane langetab kehakaalu vedelikukaotuse foonil, siis absoluutselt see tervisele midagi head ei tee. Loomulikult võib olla üks kokkuvarisemiste põhjustest vedeliku- ja mineraalidepuudus inimese organismis. Profisportlaste meditsiiniankeedis on ka olemas rida, kuhu sportlane peab kirjutama kaotatud kilode arvu enne võistlust.
Kuivõrd aitate sportlasel enne matši tuvastada, kas teda ähvardab mingi konkreetse liigese vigastusoht? Ütleme, et sportlane palub uurida hüppeliigest. Saadate mujale või uurite?
Poksijad üldiselt teavad ise oma liigesteprobleemidest, mis neil parasjagu on või millised ohud neil ringis olema saavad. Kui sportlane palub uurida meie meditsiinipersonalil hüppeliigest ja on selle suhtes kaebustega, siis absoluutselt me uurime ja üritame mitmekülgset abi osutada, et likvideerida need kaebused.
Millal on vaja vigastusele asetada külma ja millal sooja?
Esmaabi puhul pannakse ainult külma, kuna see vähendab valu ja ennetab turse teket.
Tuleb selle töö jaoks õppida spetsiaalset spordimeditsiini?
Ei, ma ei arva, et tuleb, kuna meie meeskonnaliikmete põhitööks on sisuliselt samasuguste vigastuste ravimine ja erakorraliselt situatsioonide lahendamine meditsiiniliselt nii kiirabis kui ka haiglas.
GoodFight
GoodFight püstitab kogu ühiskonnale küsimuse: kuidas mõelda nagu sportlane, võitlussportlane? Milline on üks tõeline ühiskonna kangelane ja kuidas saada spordikangelaseks?